SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Canon SELPHY CP 1300: Prenosný minilab na párty

0

S rastúcou popularitou mobilného fotenia sa dostávajú do hľadáčika používateľov aj mobilné riešenia tlače. Jedna z tlačiarní, ktorú si môžete vziať na cesty, je Canon Selphy CP1300. Ide o kompaktnú termosublimačnú tlačiareň s maximálnym rozmerom bezokrajovej tlače 10 × 15 cm. Termosublimačná tlač pracuje na princípe prenosu farbiva na podložku pomocou tepla. Spotrebný materiál je tu kazeta s fóliou, na ktorej sú nanesené vždy štyri polia farbiva CMY vo veľkosti výslednej fotografie a lak, ktoré tlačiareň postupne pri 4 prechodoch papiera nanáša. Ďalšia položka je, samozrejme, papier. Spotrebný materiál sa dodáva vždy v balíčkoch, v ktorých je kazeta s fóliou k príslušnému počtu papierov, potrebná na vytlačenie fotiek. Štandardný balík obsahuje 108 papierov a dve kazety s fóliou. Na výber sú lesklé aj matné papiere, pohľadnice či nálepky. Pohľadnice a nálepky sa dodávajú v menších baleniach.

Tlačiareň dokáže tlačiť 256 odtieňov z každej farby, teda viac ako 16,7 milióna farieb. Rozlíšenie tlače je 300 DPI. Ako som uviedol, na tlač sa používajú iba farby CMY, čierna sa vytvára ich kombináciou. Výtlačok je na záver potlačený bezfarebným lakom, ktorý zabezpečuje odolnosť proti odtlačkom prstov či vyblednutiu. Tlačiareň vďaka automatickému odlíšeniu objektov od pozadia snímky dokáže odstrániť šum a zlepšiť farebné podanie. Vďaka sprievodcovi Face Frame a možnosti výberu zo 43 preddefinovaných formátov môžu používatelia veľmi ľahko vytvárať napríklad fotografie na doklady. Súčasťou týchto výtlačkov sú preto aj značky na presné orezanie a na maximálne využitie papiera. V ponuke sú aj rôzne tlače indexov a koláží z viacerých snímok. Tlačiť možno z pripojeného úložiska USB, karty SD alebo bezdrôtovo. Tlačiareň je kompatibilná so zariadeniami s operačnými systémami Apple iOS aj Android. Používatelia tak môžu pomocou technológií AirPrint a Mopria tlačiť priamo zo svojich zariadení. K tlačiarni sa navyše vďaka funkcii Party Shuffle Print môže pomocou aplikácie Canon Print pripojiť viac používateľov súčasne, ktorí sa tak môžu podeliť o svoje zábery. Takto sa dá vytlačiť hoci jedinečná koláž zložená až z ôsmich obrázkov. Pri tlači z pamäťových zariadení si môžete fotografie prezerať priamo na výklopnom 3,2" ­displeji tlačiarne. Jeho kvalita nie je oslňujúca, ale na náhľad postačuje. Pred tlačou si môžete urobiť výrez z fotky alebo umiestniť viac záberov na jeden papier. Možno zvoliť aj tlač dátumu na fotku. Používateľské prostredie je jednoduché a intuitívne a základná ponuka pozostáva zo 6 dlaždíc grafického menu. Displej nie je dotykový, celé ovládanie sa realizuje pásom tlačidiel na hornej strane.  Keďže ide o prenosnú tlačiareň, výrobca myslel aj na to, a tak si k nej môžete dokúpiť prídavnú batériu Canon NB-CP2LH, ktorá by mala stačiť na 54 výtlačkov. Škoda len, že nemožno použiť niektorú z batérií k fotoaparátom.

Sama tlač je zábavná. Tlačiareň si nerobí ambície nahradiť veľké stolové atramentové modely, hlavne preto, že najväčší použiteľný formát fotky je 10 × 15 cm, presnejšie 100 × 148 mm. Fotka sa vytlačí za 57 sekúnd od povelu na tlač, čistá tlač trvá 47 sekúnd. Tlačiareň postupne nanáša jednotlivé farby pri 4 prechodoch, takže tento proces môžete sledovať. Kvalita tlače je veľmi slušná, bežné fotky majú dostatočne výrazné farby a netrpí ani kvalita čiernej. Na svoj limit tlačiareň narazila pri neupravených fotkách z koncertu s LED osvetlením, kde si neporadila s prechodmi farebného osvetlenia na tvárach, musím však priznať, že to bola naozaj extrémna úloha a aj následná úprava týchto fotiek bola problematická. Ináč som nenašiel nič, prečo by som mal tlačiareň kritizovať. Pre domácich a hobby fotografov ide o veľmi zaujímavú voľbu na príležitostnú tlač fotiek v domácich podmienkach. Náklady sú trocha vyššie ako pri atramentovej tlači, ale cenu za bezokrajovú fotku 10 × 15 cm na úrovni 0,31 eura nepovažujem za tragickú. Výhodou oproti atramentovým tlačiarňam je to, že hoci ju vytiahnete iba raz či dvakrát za rok, nič vám tu nezaschne ani sa neznehodnotí. Všetok spotrebný materiál máte navyše v jednej škatuli, čo zase šetrí miesto v domácnosti alebo pri prípadnom prenášaní. Viem si jej použitie predstaviť na rôznych párty, svadbách či oslavách, kde si priamo z fotoaparátu či mobilu môžete hneď vytlačiť fotky. Oproti konkurencii oceňujem, že sa drží štandardného formátu, a nie vymyslených rozmerov. SELPHY CP 1300 sa dodáva v troch farebných variantoch – bielom, čiernom a ružovom.

Parametre:

• Technológia tlače: termosublimačná CMY + lak, rozlíšenie tlače: 300 DPI, farebné rozlíšenie: 256 odtieňov na farbu, displej: LCD 3,2", ovládanie tlačidlami, konektivita : Wi-Fi, USB-A, čítačka kariet SD, mini USB, rýchlosť tlače 10 × 15: 47 s, rozmery: 180,6 × 135,9 × 63,3 mm (iba tlačiareň bez podávača), hmotnosť: 860 g (bez kazety a zásobníka na papier)

• Cena: 129 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, relatívne nízke prevádzkové náklady, nenáročná obsluha, možnosť napájania z batérie, štandardný formát fotografií
-  Nič podstatné

HODNOTENIE:

Kvalita tlače: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Rýchlosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %

Celkovo: 84 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon minilab

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať