Recenzia: Canon XF705 - Profesionál v každom smere

0

Tip redakcie: Top produkt

Kamery Canon dlhý čas odsúvali formát 4K videa na druhú koľaj, a ak ho aj niektorý model podporoval, dočkali sme sa prinajlepšom verzie 4K s maximálnou snímkovou frekvenciou 25/30p a s farebnou hĺbkou 8 bitov. Novinka Canon XF705 to však berie od základu a ponúka nielen 4K 50/60p, ale rovno v novom kodeku XF-HEVC a s interným záznamom 4:2:2 10 bitov. Poskytuje však aj oveľa viac.

XF705 je nová ENG kamera, určená na reportáže, ale na produkciu a živé vysielanie vrátane IPTV. Kamera je vybavená novým 1" snímačom CMOS s rozlíšením 13,4 Mpx (8,29 Mpx efektívne) a nevymeniteľným objektívom najvyššieho radu L s ekvivalentným rozsahom 25,5 – 382,5 mm s 9-lamelovou clonou a svetelnosťou F2,8 – 4,5. Objektív je vybavený elektronicky ovládaným karuselom s trojicou ND filtrov s denzitou ND 1/4, ND 1/16 a ND 1/64. Ovládanie clony, zoomu a zaostrenia je vyvedené na trojicu prstencov na tele objektívu. Zoom možno okrem toho ovládať aj klasickou kolískou s plynule meniteľnou rýchlosťou, ako aj priloženým diaľkovým ovládačom.

O spracovanie obrazu sa stará dvojica procesorov DIGIC DV6. Ostriaca automatika využíva osvedčenú firemnú technológiu Dual Pixel so zdvojenými pixelmi na snímači na fázovú detekciu zaostrenia v kombinácii s kontrastným ostrením. V menu si navyše môžete jemne doladiť správanie ostriacej automatiky, môžete zmeniť rýchlosť reakcie aj rýchlosť preostrovania. Kamera výborne zvláda detekciu a sledovanie tvárí. Režim sledovania tváre si môžete nastaviť v dvoch úrovniach, Face Priority AF dáva vždy prioritu tvári, ak sa dostane do obrazu, ak zmizne, vráti sa k pôvodnému nastaveniu.

Režim Face Only AF udržuje zaostrenie na tvári, ak sa tá stratí, napríklad za prekážkou, zostane zaostrenie na pôvodnej hodnote. To je výhodné, ak vám pred kamerou niečo alebo niekto prejde, prípadne natáčate osobu, ktorá zájde za strom či záves a zase sa objaví. Kamera v takomto prípade nepreostruje až do opätovného zaregistrovania tváre. Vďaka dotykovému displeju si môžete určiť, ktorú tvár má kamera sledovať prioritne. K dispozícii je, samozrejme, aj možnosť ručného zaostrovania, pri ktorom pomôže osvedčený asistent, známy aj z kamier Canon série C. Nad ostriacim terčíkom, ktorý umiestnite na objekt, sa zobrazuje trojica šípok, ktoré musíte pri zaostrenom obraze zarovnať. Je to veľmi rýchle a účinné.  

Kamera interne zaznamenáva na dvojicu kariet SD s dátovým tokom až 180 Mb/s v režime Long GOP. Záznam je v maximálnom rozlíšení 4K 50/60p alebo full HD až 120p so vzorkovaním 4:2:2 10 bitov s možnosťou záznamu HDR v profiloch HLG (Hybrid Log Gamma) alebo PQ (Perceptual Quantization). K dispozícii je však aj profil Canon Log 3, ktorý sa uplatní hlavne pri postprodukčných úpravách videa SDR aj HDR. Súbory sa ukladajú v profesionálnom kontajneri MXF (Media Exchange Format) spoločne s metadátami. Záznam môže prebiehať simultánne aj na externý rekordér, pričom interne môže byť zaznamenávaný obraz v HDR a externe v SDR. Aby v tomto prípade neboli v obraze SDR jasné miesta prepálené, môžete vykonať korekcie v kamere oddelene pre výstup SDR. Záznam 4:2:0 8 bitov s kompresiou H.264 kamera ponúkla iba v rozlíšení full HD do 120p, v 4K pribudne táto možnosť až po aktualizácii softvéru, ktorá však nebola v čase testovania ešte k dispozícii.

Formát XF-HEVC okrem 10-bitového záznamu prispieva k vyššej kvalite záznamu, keďže ide o efektívnejšiu kompresiu. Vďaka tomu pri dátovom toku 160 Mb/s je kvalita porovnateľná so záznamom H.264 s dvojnásobným dátovým tokom, pričom umožňuje zostať pri používaní kariet SD, ktoré sú lacnejšie ako novšie XQD či CFast, používané v iných kamerách. V čase testovania bol kodek XF-HEVC podporovaný iba softvérom Blackamagic Da Vinci, ani tu však nebola jeho podpora úplne optimalizovaná a ani na výkonných zostavách jeho prehrávanie z časovej osi nefungovalo plynule. Obraz bol však vynikajúci, so špičkovým podaním farieb. Zvuk je štandardne zapisovaný štvorkanálovo, takže môžete jednoducho zaznamenávať zvuk z interných mikrofónov aj z externých zdrojov pripojených cez dvojicu vstupov XLR. Konektivita je silná stránka kamery. V štúdiu využijete jednoduché pripojenie cez HDMI alebo profesionálne rozhranie 12G – SDI (Serial Digital Interface).

Kamera je však pripravená aj na priame streamovanie cez IP vďaka eternetovému výstupu. Streamovanie sa uskutočňuje vo formáte MPEG2-TS s maximálnym rozlíšením 4K 50/60p, s maximálnym dátovým tokom 160 Mb/s a s kompresiou H.265/HEVC. Streamovať možno, samozrejme, obraz HDR vo formáte HLG a dá sa použiť aj rozlíšenie full HD s kompresiou H.265/HEVC alebo H.264/AVC.

Pri prvom kontakte s kamerou vás najviac prekvapí jej hmotnosť, ktorá je vyššia, ako je v tejto kategórii bežné, a dáva kamere punc kvalitného hardvéru. (Vzhľadom na jej cenu to tak aj má byť.) Neberte to však ako kritiku, tieto kamery nie sú prioritne určené na dlhšiu prácu z ruky, aj keď v balení nájdete malú ramennú opierku. Väčšinou sa s nimi pracuje zo statívu, prípadne kamerového žeriava. Na druhej strane vám to pri natáčaní z ruky dáva väčšiu stabilitu. Ovládacie prvky všetkých používaných parametrov a funkcií sú vyvedené na samostatné mechanické prepínače alebo tlačidlá. Tie majú navyše možnosť prispôsobovať si ich funkcie podľa vlastných požiadaviek.

Okrem toho je tu možnosť ovládania hlavných nastavení a počas natáčania aj určenia zaostrenia prostredníctvom dotykového displeja. Displej má pomerne unikátnu konštrukciu. V zatvorenej polohe je zasunutý v prednej rozšírenej časti rukoväti hneď za ruchovými mikrofónmi. Vysunúť a vyklopiť ho možno na obe strany, takže ak používate externý displej, môže tento poslúžiť na kontrolu záberu inému členovi tímu. Ak nestačí displej, je k dispozícii aj kvalitný hľadáčik OLED s rozlíšením 1,77 Mpx, výklopný až o 90° nahor. Ten umožňuje aj optickú korekciu +2 až -5 dioptrií.

Napriek tomu, že kamera v čase testovania obsahovala iba základný firmvér a aktualizácia s novými záznamovými režimami a zlepšenými funkciami ešte len čakala na vydanie, bolo natáčanie ňou zážitkom. V rýchlosti a presnosti zaostrovania patrí k šampiónom na trhu a rozsahom funkcií a záznamových možností v súčasnosti nemá veľa konkurencie. Canon k novému formátu XF-HEVC poskytuje voľne dostupnú utilitu XF-Utility, ktorá zjednodušuje import aj manažovanie dát na disku, umožňuje ich prehrávanie aj s aplikovaním náhľadových tabuliek LUT a takisto editáciu a prehliadanie metadát. Záznam videa má vynikajúce farebné podanie a vysokú ostrosť.

Desaťbitový záznam so vzorkovaním 4:2:2 navyše umožňuje okrem HDR aj výrazné farebné korekcie a úpravu obrazu a výborne poslúži aj pri kľúčovaní. Nový formát je pri spracovaní zatiaľ tvrdý oriešok aj pre výkonnejšie zostavy, no je to iba otázka času, keď budú optimalizované dekodéry vo viacerých strihových softvéroch. Kamera má vďaka kvalitnému 1" snímaču, ktorý pracuje v podstate v natívnom rozlíšení, výborné predpoklady na nočné natáčanie. Obraz je veľmi vyrovnaný, bez zbytočného šumu. Navyše je k dispozícii aj špeciálny režim na natáčanie v infračervenom spektre, teda takmer za úplnej tmy. Na výber je možnosť čiernobieleho alebo zeleného podania obrazu. Ako som spomínal, zvuk je nahrávaný štvorkanálovo a aj ten z interných mikrofónov vyhovie vo väčšine prípadov.

Veľký benefit je presné sledovanie tvárí pri zaostrovaní, ktoré je veľmi užitočné aj pri reportážnom natáčaní. Snímková rýchlosť 50/60p v 4K rozlíšení je využiteľná aj na dnes veľmi obľúbené spomalené zábery. Za pozornosť stojí aj veľký 4" dotykový displej s rozlíšením 1,23 Mpx a vysokou svietivosťou, ktorý je v tejto kategórii jeden z najlepších, s akým som sa zatiaľ stretol, a dá sa použiť aj za jasného dňa. Kamera umožňuje diaľkové ovládanie káblovým ovládačom Canon RC-V100 aj mobilnou aplikáciou Browser Remote vďaka vstavanej technológii Wi-Fi 802.11 b/g/n/a. Ku kamere je pribalená batéria BP-A30, ktorá umožňuje asi 120 minút natáčania, čo nie je práve veľa.

Verdikt:
Profesionálna kamera so špičkovou kvalitou záznamu a veľkým množstvom funkcií.

Technické špecifikácie:
Model: Canon XF705, snímač: CMOS 1", 13,4 Mpx (8,29 Mpx efektívne), objektív: ekv. rozsah k 35 mm: 25,5 – 382,5 mm pre 4K aj full HD, F2,8 – F4,5, režim dynamického stabilizátora obrazu: pribl. 28,3 – 424,6 mm, 15× zoom v UHD, 30× rozšírený zoom vo full HD, stabilizátor obrazu: optický systém + elektronická stabilizácia, priemer filtra: 58 mm, ND filter: off, ¼, 1/16, 1/64, IR filter: on/off, nastavenie GAIN (zisku): od -3 dB do 33 dB po 1 dB, formát záznamu videa: MXF, XF-HEVC, H.264/AVC, Long GOP 8/10 bitov, 4:2:2 10 bitov, záznamové médium: 2× slot SDHC/SDXC, výstupy HDMI 2.0, 12G SDI, TC Preset, USB, slúchadlá 3,5 mm, externé napájanie, 2× audiovstup XLR, 3,5 mm audiovstup jack, hmotnosť: 2,66 kg pohotovostná, batéria: BP-A30

Cena: 6790 EUR

Plusy a mínusy:
+ záznam 4K50/60p 4:2:2 10 bitov, kvalita obrazu aj zvuku, streamovanie, ovládanie, priame nahrávanie obrazu HDR, detekcia tváre
- vyššia spotreba

Hodnotenie:
Kvalita obrazu: 100
Kvalita zvuku: 100
Ovládanie: 100
Výbava: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 100

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
kamera Canon technológie foto video dizajn Digital

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať