ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Cement s nanokarbónovou čiernou vedie elektrinu a funguje ako vykurovacie teleso

3

Od svojho objavu pred niekoľkými tisícročiami betón našiel uplatnenie v nespočetných stavebných aplikáciách – od mostov po budovy. No napriek storočiam inovácií jeho funkcia zostala predovšetkým štrukturálna. Zmeniť by to malo úsilie výskumníkov z MIT Concrete Sustainability Hub (CSHub) v spolupráci s Francúzskym národným centrom pre vedecký výskum (CNRS). Tí chcú betónu pridať nové funkcie, bapríklad elektrickú vodivosť.

Umožňovalo by to použiť betón na rôzne nové aplikácie – od samoohrevu až po akumuláciu energie. Ich prístup, ktorý opísali v dokumente v časopise Physical Review Materials, spočíva v kontrolovanom zavádzaní vysoko vodivých nanokarbónových materiálov do cementovej zmesi. Vedci sa snažili, aby vybraný nanokarbónový materiál bol dostatočne cenovo dostupný na to, aby sa dal vyrábať vo veľkom.

Rozhodli sa preto pre nanokarbónovú čiernu, lacný uhlíkový materiál s vynikajúcou vodivosťou, ktorý sa už používa v plastoch, náteroch, atramentoch, hnojivách a elektronike. Betón je prirodzene izolant, ale výskum zistil, že pridaním častíc nanokarbónovej čiernej v 4-percentnom objeme do cementovej zmesi boli výsledné vzorky schopné prenášať prúd. A ďalšie zaujímavé zistenie bolo, že tento prúd môže pri použití nízkeho napätia okolo 5 V prenášať teplo.

SWAN_042021

Teplota vzoriek cementu (s veľkosťou približne 5 cm3) sa zvýšila na 41 °C. Porovnateľné teploty môže dosahovať štandardný ohrievač vody. Táto technológia by teda mohla byť ideálna na sálavé podlahové kúrenie. Takéto kúrenie sa zvyčajne realizuje cirkuláciou ohriatej vody v potrubiach vedených pod podlahou a jeho inštalácia je náročná a drahá. Keby sa však samotný cement stal vykurovacím prvkom, inštalovanie vykurovacieho systému by bolo jednoduchšie.

Nanokarbónový cement sa môže použiť aj vonku. Napríklad chodníky a cesty zhotovené z takéhoto betónu by eliminovali potrebu posypovej soli na odstraňovanie ľadu. Aplikácia tejto technológie by bola obzvlášť výhodná napríklad na letiskových dráhach.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

nepouzitelne reakcia na: Cement s nanokarbónovou čiernou vedie elektrinu a funguje ako vykurovacie teleso

23.4.2021 14:04
Elektricku betonovu dosku pouzivat na kurenie? Nezmysel. Bolo by to elektricky neefektivne a nebezpecne. Rozmrazovat chodniky elektrinou je uz aky blud? Ten co to povedal ma asi 6 rokov alebo nulove znalosti fyziky a pocitania penazi.
Reagovať

Cement s nanokarbónovou čiernou vedie elektrinu a funguje ako vykurovacie teleso reakcia na: Cement s nanokarbónovou čiernou vedie elektrinu a funguje ako vykurovacie teleso

23.4.2021 09:04
Mám pocit, že v Rakúsku niečo podobné už dávnejšie pridávajú do asfaltu, pretože v zime pri prechode hranicou je tam iný svet - u nás zafúkané/zaviate cesty a tam na ceste nič. Možno to bude len tým, že našich cestárov každoročne zaskočí zimné ročné obdobie... Ale zase v lete je tam aj tráva zelenšia, tak možno to dávajú aj do hnojiva či pôdy :D
Reagovať

RE: pri prechode hranicou je tam iný svet reakcia na: Cement s nanokarbónovou čiernou vedie elektrinu a funguje ako vykurovacie teleso

23.4.2021 11:04
Vieš, oni tými nanotechnológiami, ktoré sú aj v ľuďoch, tráve, asfalte v Rakúsku pomáhajú ľuďom aj prírode byť zelenšia. Na Slovensku ťa tými nanotechnológiami, čo máš v tele ničia. To je ten rozdiel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať