ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Commander SK - radar pre slovenskú armádu so slovenskou účasťou

0

Spoločnosti BAE Systems a Aliter Technologies po viac ako roku spolupráce oznámili pripravenosť na sériovú výrobu modulu TRM pre radar Commander SK.

Britská spoločnosť BAE Systems sa zúčastňuje tendru na dodávku troch radarov s dlhým dosahom s možnosťou dokúpenia štvrtého pre potreby Armády Slovenskej Republiky. Slovenská spoločnosť Aliter Technologies bola vybraná ako dodávateľ vysokofrekvenčných modulov TRM pre tento radar. Po viac ako roku vzájomnej spolupráce a testoch v BAE systems je radar plne funkčný a pripravený do výroby pre potreby ozbrojených síl. Radar Commander SK je určený na detegovanie vzdušných cieľov na vzdialenosť 450 km v celom rozsahu výšok a navádzanie vlastných lietadiel na tieto ciele. Dokáže spracovávať dáta o niekoľkých stovkách cieľov. Radary sa zapájajú do spoločnej siete vďaka čomu dokážu pokryť veľké územia. Podľa požiadaviek Armády Slovenskej Republiky je radar konštruovaný ako mobilný a jeho uvedenie do činnosti zaberie skúsenej obsluhe iba 30 minút.

Peter Dostál, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies

Firma Aliter spolupracuje s BAE systems už dlhší čas a na základe dobrých referencií bola vybraná aj na participáciu na tomto projekte. Okrem nej spolupracuje na tomto projekte ďalších 10 Slovenských firiem a dodávateľov vrátane spoločnosti Vývoj Martin ktorá zabezpečuje dodávku obslužnej kabíny. Slovenské firmy tak majú príležitosť zúčastňovať sa na nadnárodných projektoch pri vývoji pokročilých zbrojných systémov, a to nie len na samotnom vývoji a výrobe ale aj na následnom servise, údržbe a aktualizáciách po dobu životnosti zariadení predpokladanú na minimálne 25 rokov.

Michael Blake, Business Development Manager zo spoločnosti BAE Systems (vpravo)

Spoločnosť Aliter počas vývoja modulu TRM priniesla významnú inováciu chladiaceho systému blokov TRM ktorá zabezpečí spoľahlivejšiu a efektívnejšiu prevádzku a dlhšiu životnosť.

„Pre nás je to potešením,  nová skúsenosť a prestíž pracovať s popredným svetovým výrobcom v oblasti obrany a bezpečnosti, ako BAE Systems bezpochyby je. Táto spolupráca bude pre nás znamenať významnú referenciu, bude mať pozitívny vplyv na naše odborné skúsenosti a know-how, ktoré sú cenné v rámci globálnych spoločných projektov v oblasti obrany,“ uviedol Peter Dostál, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies.

Commander SK

„Sme radi, že s nami spolupracujú profesionálne slovenské spoločnosti, vrátane Aliter Technologies; to bol tiež jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli pre „premenovanie“ Commander SL na Commander SK, zvlášť pre tento projekt," vysvetlil Michael Blake, Business Development Manager zo spoločnosti BAE Systems.

Potencionálna spolupráca na tomto projekte poskytne vo všeobecnosti pozitívny impulz pre slovenský obranný priemysel, čo prinesie aj posilnenie bezpečnosti Slovenska. K zásadným benefitom patrí rozvoj špičkových technologických  zručností, schopností a pracovných miest na Slovensku, poskytovanie celoživotného servisu, podpory a modernizácie tuzemskými firmami, a udržanie výdavkov na obranu na domácej pôde.

V popredí blok TRM od firmy Aliter a vysokofrekvenčné moduly

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
BAE Systems Aliter Technologies Commander SK

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať