CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Dell Alienware 17 AREA-51M / Herný notebook s dvoma zdrojmi a možnosťou ovládania pohľadom

0

Dell Alienware 17 Area-51m je skutočne výnimočný herný notebook, a to vo všetkých ohľadoch. Má atraktívny dizajn, vysoký výpočtový aj grafický výkon a veľmi účinné chladenie. Dešifrovanie označenia je jednoduché. Mimozemšťan sa predsa bude nachádzať v legendárnej oblasti Area 51 v Nevade. Na pohľad aj na poťažkanie je to poriadny kus hardvéru, tak čo sa týka rozmerov, ako aj hmotnosti. V balení nájdete dokonca dva napájacie zdroje, ktoré treba pripojiť súčasne. Prečo ich potrebuje?

Konštruktéri sa totiž rozhodli dať do tohto herného notebooku výkonný procesor určený pre desktop. Je to vynikajúci nápad a hráči to určite ocenia. No bolo treba vyriešiť niekoľko záležitostí, predovšetkým napájanie a chladenie. Typický zdroj pre desktopový počítač dokáže dodať príkon minimálne 500 W. Externý zdroj schopný dodať taký príkon by bol veľký a navyše by potreboval hrubý kábel, takže to vyriešili kombináciou dvoch zdrojov, väčšieho s príkonom 330 W a menšieho s príkonom 180 W. Obidva zdroje sa dajú pripojiť súčasne. Úmyselne nepíšem, že sa súčasne pripojiť musia, napriek tomu, že ak pripojíte len jeden z nich, zobrazí sa upozornenie, že notebook vyžaduje zdroj s príkonom 420 W, prípadne vyšším, a pokiaľ pripojíte len jeden zdroj, predĺži sa doba nabíjania batérie a procesor bude pracovať na nižší príkon. Zobrazovanie tohto upozornenia sa dá v BIOSe vypnúť. Podarilo sa vyriešiť aj účinné chladenie, a to tak, že aj pri plnom výkone je relatívne tiché. Chladiaci vzduch sa nasáva zospodu a vyfukuje dozadu a do strán.

Dell Alienware 17 Area-51m teda má desktopový procesor, ale grafický čip je notebookový. Zabudovanie výkonnej desktopovej grafickej karty by si vyžiadalo priveľké rozmery zariadenia. Preto to vyriešili inak. Na zadnej strane okrem známych typov konektorov nájdete aj jeden proprietárny, určený na pripojenie zariadenia Alienware Graphics Amplifier. Je to samostatná skrinka s vlastným 460 W zdrojom, do ktorej si dáte grafickú kartu s takým výkonom, aký potrebujete.

Telo notebooku je z kvalitného plastu. Model, ktorý som testoval, bol vo farebnej kombinácii biela – tmavosivá. Farebné podsvietenie má nielen klávesnica, tlačidlo na zapnutie, logo Alienware na opačnej strane panela displeja a zaoblený rámik okolo zadnej steny, ale aj plocha touchpadu. Je to veľmi efektné. Podsvietenie sa nastavuje, prípadne sa dá aj vypnúť v aplikácii Alienware Command Center. Tu môžete nastaviť aj režimy chladenia či pretaktovanie procesora. Keď sa už konštruktéri rozhodli dať hernému notebooku čo najviac atribútov herného PC, nezabudli ani na rozšíriteľnosť. Spodné veko sa dá po odskrutkovaní niekoľkých štandardných skrutiek ľahko odobrať. V konfigurácii, ktorú som testoval, boli dva pamäťové moduly po 8 GB. Ich výmenou rozšírite kapacitu pamäte. Operačný systém je na disku SSD s kapacitou 256 GB. Zabudovaný je aj klasický mechanický disk s kapacitou 1 TB a k dispozícii je ešte jeden slot na polovodičový disk, ale musí byť typu NVMe.

Displej s uhlopriečkou 17,3 palca má rozlíšenie full HD a podľa typu a, samozrejme, aj ceny si môžete vybrať panel s obnovovacou frekvenciou 60 Hz alebo 144 Hz s podporou technológie G-Sync. Nameral som jas podsvietenia 330 nitov a 96 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Pri pohľade na odklopený displej vás zaujmú dva objektívy, jeden nad zobrazovacím panelom a druhý pod ním. Objektív nad displejom je klasická webová kamera určená na videočety. Objektív pod displejom je väčší a je v podlhovastej platforme, kde sú za tmavým sklom aj infračervené zdroje svetla. Notebook má totiž implementovanú technológiu Tobii Eye tracker na ovládanie aplikácií a hier pohľadom. Technológia umožňuje sledovať smer pohľadu vašich očí tak, že zospodu sa osvieti tvár infračerveným svetlom a kamera sníma jeho odraz. Aby sme boli úplne presní, vy­užíva sa svetlo v oblasti NIR (Near-Infrared). Ponuka hier podporujúcich Tobii Eye tracking je pomerne bohatá a neustále sa rozširuje. Ich zoznam nájdete na https://tobiigaming.com/games/. Algoritmy vyhodnocujú pohyb a zaostrovanie každého oka zvlášť a na základe týchto informácií určia bod, presnejšie oblasť na monitore, kam upierate svoj pohľad. Podľa mojich skúseností je senzor schopný nájsť a zamerať oči v priestore veľkom ako obrazovka vo vzdialenosti 50 – 90 cm.

Už spomínaný desktopový procesor Intel Core 10. generácie sa dá krátkodobo pretaktovať až na 4,8 GHz, samozrejme, v intenciách chladenia. Výpočtový a grafický výkon je v rozlíšení full HD dostatočný aj pre najnáročnejšie hry. Keby ste si ich pri vysokej snímkovej rýchlosti chceli užiť aj na pripojenom UHD monitore, odporúčam uvažovať o externom module, do ktorého dáte primerane výkonnú grafickú kartu, určenú pre stolové PC. Na vstavanej grafike nVidia GeForce RTX 2070 som dosiahol v benchmarku 3D Mark Time Spy skóre 8000 a v benchmarku Port Royal skóre 5198. Bol som veľmi príjemne prekvapený tichým chodom ventilátorov. Pri hernom počítači sa predpokladá fungovanie na napájací zdroj, pri Alienware A-51m dokonca na dva zdroje, takže výdrž na batériu nehrá rozhodujúcu úlohu. Pri sledovaní videa alebo písaní v aplikácii Word sa dostanete tesne nad tri hodiny. Nuž, desktopový procesor má nielen výhody, ale aj spotrebu. Samozrejmosť je podpora najnovšieho štandardu Wi-Fi 6.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, atraktívny dizajn, možnosť pripojenia externej grafiky  
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Intel Core i7 10070, taktovacia frekvencia 2,9 – 4,8 GHz, 16 GB RAM DDR4, SSD 256 GB + 1 TB HDD, grafika Intel UHD Graphics 630 + nVidia RTX 2070 Super 8GB, displej 17,3" FHD (1920 × 1080 px), obnovovacia frekvencia 60 alebo 144 Hz podľa typu; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C Thunderbolt 3, 3× USB 3.1, HDMI, Mini DisplayPort, slot na pamäťovú kartu SD, 2× 3,5 mm jack, rozmery 403 × 319 × 28 mm (vpredu, vzadu 31 mm), hmotnosť 3,9 kg

• Cena: 3 500 EUR

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať