NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Dell UltraSharp WB7022 / Kvalitná webová kamera so 4K rozlíšením

0

Hneď na úvod recenzie konštatujem, že Dell UltraSharp je najlepšia webová kamera, akú som dosiaľ testoval. Takmer každý používateľ notebooku zistil, že zabudovaná webová kamera je viac-menej núdzové riešenie. V súčasnej ére videostretnutí  a videohovorov obraz zo štandardnej webovej kamery pôsobí z hľadiska imidžu a prvého dojmu asi tak, ako keby zástupca firmy prišiel na rokovanie s obchodným partnerom v obnosených teplákoch a v starom trabante. Navyše zbytočne sa budete pri videohovoroch premiestňovať z kancelárie do reprezentačne zariadenej zasadacej miestnosti, keď sa pri snímaní zabudovanou kamerou bude zariadenie na pozadí javiť len ako zašumená plocha. Preto mnohí hľadajú lepšiu alternatívu, ktorá by poskytla kvalitnejší obraz. 

Externá webová kamera Dell UltraSharp WB7022 ponúka vysoké rozlíšenie 4K čiže 3840 × 2160 pixelov, ale hlavne vynikajúcu kvalitu obrazu, vysokú dynamiku jasu a farieb, a to aj pri bežnom osvetlení. Telo kamery tvorí kovový valec, pričom objektív možno prekryť krytom s magnetickým uchytením, takže máte stopercentnú istotu, že vás kamera nebude snímať bez vášho vedomia. Snímanie je indikované bielou LED. V balení je kovový držiak na monitor aj držiak na položenie na stôl vybavený statívovým závitom. Kamera sa k držiakom uchytáva magneticky cez kváder, ktorý zapadne do obdĺžnikového výrezu v jej tele. Uchytenie je pevné a spoľahlivé. V držiaku na monitor je kĺb, takže kamera sa dá naklápať vo vertikálnej rovine. Horizontálny uhol sa nastaviť nedá, preto je kamera nasmerovaná v osi pohľadu na monitor, čo je vo väčšine prípadov vyhovujúce. Ak potrebujete snímať z iného uhla, použijete druhý držiak, položený na vhodnú podložku alebo upevnený na statív. Tento držiak nemá kĺb, čo je pri upevnení na statív logické, pretože takmer každý statív umožňuje minimálne dvojosový pohyb upevnenej kamery. Držiak môžete položiť aj na stôl, lepšie povedané, na vhodný predmet, napríklad na knihy položené na seba, keďže, ako už bolo uvedené, nemá kĺb umožňujúci natočenie kamery. Toto použitie je, samozrejme, mienené ako provizórne. 

Po pripojení kamery sa nainštaluje aplikácia Dell Peripheral Manager, ktorá umožní nastaviť parametre snímania, HDR na snímanie videa s vysokým dynamickým rozsahom. Namiesto automatického zaostrovania môžete zaostriť manuálne, prípadne sa dá nastaviť automatická snímková frekvencia, ktorá potom bude priebežne nastavovať parametre ako optimum medzi expozíciou a frekvenciou snímania. Je pravdepodobnejšie, že kameru budete používať v horších svetelných podmienkach, než to, že budete pred ňou predvádzať nejaké akčné scény. Pomocou aplikácie Dell Peripheral Manager môžete takisto snímať video, v tomto prípade, samozrejme, bez zvuku. Môžete nastaviť rozlíšenie 4K pri 24 alebo 30 snímkach za sekundu alebo 1080p či 720p pri 24, 30 alebo 60 snímkach za sekundu. Objektív má zorný uhol 90 stupňov, použiť však môžete aj prednastavené hodnoty 78 či 65 stupňov, prípadne si nastaviť vlastný zoom. V obidvoch prípadoch sa uplatní digitálny zoom čiže výrez z obrazu snímaného objektívom. Pri rozlíšení 1080p bude výrez zo 4K obrazu bez straty kvality. Samozrejmosť je automatické zaostrovanie s detekciou polohy tváre a automatické vyváženie bielej. Detekcia tváre umožňuje aj ­automatické priebežné orezávanie obrazu tak, aby vaša tvár bola v strede. Tento režim snímania je veľmi zaujímavý a na diváka pôsobí, ako keby vás niekto nakrúcal kamerou na gimbale. Možno vás prekvapí, že kamera nemá zabudovaný mikrofón. Má to logiku, pretože ku kvalitnému obrazu patrí aj kvalitný zvuk a optimálne umiestnenie mikrofónu napríklad pri streamovaní je iné než umiestnenie kamery. Ja som použil externý mikrofón, ktorý využívam na komentovanie videí, prípadne náhlavnú súpravu, ak som nechcel, aby sa snímali zvuky na pozadí. Ako núdzové riešenie by však mikrofón potešil.

Kamera má aj infračervený senzor, takže sa dá použiť na autentifikáciu prostredníctvom technológie Windows Hello. K počítaču sa pripája cez konektor USB-C. V balení je kvalitný kábel s koncovkami USB-A a USB-C. Prenos obrazu v rozlíšení 4K má veľké nároky na objem prenášaných dát, takže treba použiť originálny kábel, pretože s menej kvalitným káblom, napríklad od smartfónu, vám kamera fungovať nebude a Windows ju ani nerozozná.

Pri bežných svetelných podmienkach kamera sníma veľmi kvalitný obraz. Na dosiahnutie najvyššej kvality a dynamiky obrazu sa môžete trochu pohrať s osvetlením, napríklad vhodným natočením stolovej lampy. V tomto prípade platí, že za málo námahy dosiahnete oveľa vyššiu kvalitu obrazu, takže trochu experimentovania, hlavne ak používate kameru v pološere alebo ak je za vami okno, sa určite vyplatí a pri optimálnom osvetlení využijete kvalitu prístroja na maximum.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúca kvalita obrazu, robustná kovová konštrukcia, magnetický kryt
- Potešil by mikrofón

PARAMETRE:

• Rozlíšenie: 4K (3840 × 2160 px); senzor: 8,3 Mpx CMOS; snímková frekvencia: 30 fps; rozmery: 320 × 650 × 94 mm

• Cena: 190 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať