SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Dodajte svojim fotografiám vzhľad vintage: 4 úpravy v retro štýle

0

I keď má súčasná fotografická technika blízko k dokonalosti, stále viac ľudí sa snaží dať svojim fotografiám vzhľad vintage, teda napodobniť staré analógové snímky a ich chyby.

Keď sa povie stará fotografia, väčšina si asi vybaví snímky, ktoré majú menej výrazné farby, sú čiernobiele alebo je na nich nejaké poškodenie. Pomocou správnych nástrojov tieto efekty ľahko napodobíte i v počítači.

Vytvorenie čiernobieleho portrétu

Základná úprava, ktorá dodá fotografii vzhľad vintage, je prevod do čiernobielej. Samozrejme, môžete fotiť rovno čiernobielo, ale lepšie je fotografovať farebne a fotku odfarbiť. Vyladíte tak finálny vzhľad fotky.

Najjednoduchšie je využiť na to presety, ktoré nájdete v nástrojovej lište v module Vyvolať. Na čiernobielu úpravu je tam 9 prednastavených úprav. Len čo fotke pridáte preset, otvorte si v pravom paneli záložku Farba. V nej kliknite na možnosť Odtiene sivej a zvoľte možnosť Ručné miešanie kanálov.

Úpravou jednotlivých kanálov vyskúšajte, či sa nedá fotka ešte trochu zlepšiť. Pri čiernobielych portrétoch väčšinou pomôže vytiahnutie červeného kanála, pretože v ňom bývajú pleťové nedokonalosti. Rovnako ako pri väčšine úprav pritom platí, že univerzálne hodnoty neexistujú.

Aby ste zdôraznili na fotografii vzhľad vintage, skúste i pridanie zrna. Nájdete ho pod záložkou Efekty.

Simulácia poškodenej fotografie

Ďalšiu možnosť, ako dosiahnuť retro vzhľad, ponúka funkcia Poškodená fotografia. Nájdete ju v module Editor. Stačí kliknúť na tlačidlo Úpravy, záložku Efekty.

Keď spustíte túto funkciu, uvidíte veľa možností, ako fotku upraviť. Stačí len zaškrtnúť možnosť Detailné nastavenie parametrov.

Potom klepnite na kocku vpravo hore a jednotlivé efekty sa náhodne nastavia. Takto párkrát vyskúšajte, čo program robí. Len čo nájdete najzaujímavejšiu kombináciu, pomocou bežcov efekt ešte dolaďte.

Pridanie červeného odlesku

Pokiaľ chcete vyskúšať ešte niečo iné, pridajte snímke červený pruh pomocou prechodového filtra (G) v module Vyvolať. Nie je to síce taká typická chyba ako zrno, pri starších fotografiách sa s ňou však z času na čas takisto stretnete. Vznikala totiž ako chyba pri fotení na film, keď sa svetlo dostalo i tam, kam nemalo.

V prechodovom filtri vytvoríte červený odlesk takto: zvoľte červenú farbu, zvýšte intenzitu a v režime prekrytie vyberte Závoj.

Vytvorenie polaroidovej fotky

rýchlych filtroch (F) v module Editor nájdete okrem iného i voľbu Polaroid effect. Stačí na efekt kliknúť a program automaticky aplikuje orezanie, farebnú úpravu i rámček. Potom už len zmenu potvrdíte tlačidlom Použiť.

Hlavne pozor, nech to nepreženiete!

Nástroje na vytvorenie efektov vintage slúžia na umocnenie atmosféry fotky, ktorá má pôsobiť napríklad nostalgicky. Určite však nemajú zachraňovať nezaujímavé fotky výrazným efektom. Buďte teda obozretní a používajte ich s rozumom, nech namiesto krásnej fotografie nevytvoríte gýč. I tu platí, že menej je niekedy viac.

www.milujemefotografii.cz

Všetky autorove články
Zoner fotky

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať