NICEBOY_062022 NICEBOY_062022 NICEBOY_062022

EIZO ColorEdge CG319X: Majster farieb v top triede

1

Keď sa vo svete profesionálnej postprodukcie povie EIZO, každý vie, že sa rozpráva o profesionálnych monitoroch určených pre grafické štúdiá, fotografov a videoštúdiá. My sme mali exkluzívnu možnosť otestovať najnovší prírastok v portfóliu výrobcu, určený predovšetkým pre profesionálne videoštúdiá.ˇUž pri rozbaľovaní monitora zistíte, že je všetko akosi inak. Hmotnosť dáva tušiť použitie poctivých materiálov a odolnú konštrukciu. EIZO sa nehrá na žiadne módne tenké rámiky ani na dizajnové výstrelky. Ide o profesionálny pracovný nástroj a displej je chránený poctivým rámom zo všetkých strán. V tom hornom je navyše vstavaná motoricky vysúvaná kalibračná sonda. Pokiaľ pracujete na pracovisku s väčšou expozíciou denného svetla, monitor umožňuje inštaláciu slnečného tienidla. Displej monitora využíva trochu nekonvenčné rozlíšenie DCI 4K, teda 4096 × 2160 pixelov, ktoré je filmárskou verziou Ultra HD 4K rozlíšenia. Napriek tomu, samo­zrejme, monitor rovnako dobre využijete vo videoštúdiu ako v grafickom štúdiu či fotoateliéri. Monitor ponúka až 98 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3 a kontrastný pomer 1500:1.

Na spracovanie HDR videa sú priamo nastaviteľné obe hlavné krivky HLG (Hybrid Log Gamma) a PQ (Perceptual Quantization). Vďaka tomu ho možno jednoducho začleniť do postprodukčných procesov HDR, v ktorých sa skutočné HDR používa v zásade až pri poslednom kroku (pri procese color gradingu) na monitoroch ako EIZO ColorEdge Prominence CG3145. Všetky predchádzajúce práce sa vykonávajú na monitoroch SDR, medzi ktoré patrí aj CG319X, schopný vďaka nainštalovaným krivkám gama vizuálne správne reprodukovať odstupňovanie tónov HDR. Obraz monitora CG319X ponúka hustotu pixelov 149 ppi, čo zaručuje vysokú ostrosť, a pomer strán 17:9 poskytuje dve takmer štvorcové polovice s dostatkom miesta na viac programov zobrazených súčasne. Monitor je vybavený novým kalibračným senzorom, ktorý teraz umožňuje dokonca aj používanie monitora počas kalibrácie. Dvojica vstupov DisplayPort a dvojica HDMI umožňuje prenášať signál DCI 4K 60p, takže monitor môže slúžiť aj na kontrolný výstup zo záznamových zariadení. Vždy presné a stabilné zobrazenie farieb okrem nového senzora zabezpečuje aj nová 24-bitová tabuľka LUT (Look Up Table) a vstavaný systém teplotnej kompenzácie Digital Uniformity ­Equalizer (DUE). Eizo k monitorom dodáva voľne dostupný softvér ColorNavigator7, ktorý teraz obsahuje funkcie starších softvérov ColorNavigator 6 a ColorNavigator NX. Vďaka tomu je vhodný tak na foto, print, dizajn, ako aj na video. Softvér umožňuje kompletnú správu farieb a farebných profilov. Monitor priamo v menu obsahuje predvoľby pre HDR režimy HLG a PQ a aj pre farebné priestory ako Adobe RGB, Rec. 709, DCI-P3 aj Rec. 2020.

Vo výpočte rôznych špecialít by sme mohli pokračovať, ale poďme sa pozrieť, ako sa s monitorom pracuje. Ako som už spomínal, monitor má vlastnú kalibračnú sondu. Tá sa pri spustení kalibrácie pomocou softvéru Color Navigator 7 vysunie z vrchnej hrany displeja a po spustení merania vykoná kalibráciu a vytvorenie farebného profilu. Všetko sa uskutočňuje automaticky a veľmi rýchlo. Ovládanie je zabezpečené radom dotykových tlačidiel, vyznačených šesticou bielych LED na pravej strane spodného rámika. Po dotyku niektorého sa zobrazí kontextové menu. Ovládanie je prehľadné, bez zbytočných komplikácií. Priamo z menu si môžete zvoliť aj požadovaný farebný priestor a takisto môžete spustiť kalibráciu. To sa hodí hlavne vtedy, ak monitor nemáte pripojený k PC. Použité rozlíšenie DCI 4K poskytuje ešte o niečo väčšiu plochu ako bežné Ultra HD 4K, obraz je viac širokouhlý. Panel ponúka 10-bitové zobrazenie farieb, interné spracovanie je 16-bitové. Monitor presvedčí veľmi dobrým kontrastným pomerom, ktorý podľa našich meraní dosahuje 1020:1, a jasom 323 cd/m2. Čierna s týmto displejom je skutočne čierna aj vďaka špeciálne antireflexnej povrchovej ­úprave a kvalitnému panelu IPS. Farebné nuansy a kontrast zostávajú stabilné z každého uhla pohľadu. Monitor ponúka aj viacero vychytávok, ktoré pri komerčných prístrojoch nenájdete. Umožňuje zobrazenie pomocného rámika bezpečného priestoru. Ide o užitočnú pomôcku pri spracovaní videa, aby sa dôležité prvky ­obrazu a napríklad titulky zobrazovali v rámci viditeľnej časti aj pri prezeraní na zariadeniach s iným pomerom strán. Medzi ďalšími sú zoomovanie obrazu, možnosť zobrazenia prepalov alebo zobrazenie nastavenia jasu priamo v cd/m2. Presnosť zobrazenia bola asi 2 cd/m2. Ako sa dalo čakať, tento model vyniká predovšetkým v kvalite obrazu. Tu sa nenosia žiadne kompromisy. Monitor zvláda 100 % farebného priestoru Adobe RGB a 99 % farebného priestoru DCI P3. To sú hodnoty, ktoré každý monitor nemá. Najviac však zaujala presnosť reprodukcie farieb, ktorá vykázala nulovú farebnú odchýlku δE v celom farebnom spektre. Napriek tomu, že testujem pomerne veľa monitorov, s takouto presnosťou som sa ešte nestretol.

Novinka značky EIZO patrí k tomu najlepšiemu, čím si dnes môžete vybaviť svoje profesionálne štúdio. Domáci video- či fotonadšenci asi cieľovou skupinou nebudú hlavne vzhľadom na cenovku prístroja. Napriek tomu, že ide o špičkový model, zaujímavé je to, že EIZO má v ponuke ešte monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145, určený špeciálne do špičkových filmových a televíznych štúdií. Za jeho cenu by ste však mali takmer 5 kusov CG319X.

Parametre:

• Displej: 10-bitový IPS, 31 palcov (79 cm), pomer strán 17:9, rozlíšenie 4096 × 2160 (4K), hustota pixelov (PPI) 149, pozorovací uhol 178°, maximálny jas 350 cd/m2, maximálny kontrast 1500:1, integrovaný kalibračný senzor na vlastnú kalibráciu, prednastavené režimy farieb: Rec. 2020, Rec. 709, DCI, PQ DCI, PQ REC2100, HLG REC2100, Adobe RGB, sRGB, 2 voľné režimy na používateľské nastavenia, 2× DisplayPort, 2× HDMI, príkon štandard/max./stand-by: 52 W/140 W/1 W, polohovanie: otáčanie 172°, sklon 5°/35°, výška 154 mm, hmotnosť 12 kg, rozmery 735 × 434 – 588 × 290 mm

• Cena: 4700 EUR s DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz a pozorovacie uhly, automatická kalibrácia, prednastavené farebné priestory, podpora HDR
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 100 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Eizo

1 komentár

Cena reakcia na: EIZO ColorEdge CG319X: Majster farieb v top triede

29.12.2020 23:12
Hmm to co je za blbost... 4700 eur tak minimalne minus je cena. Alebo zeby zaplatena recenzia?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať