Sci-fi realitou? ESA skúma možnosti, ako pri dlhých letoch hibernovať astronautov

1

Nový výskum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) naznačuje, že ak dokážeme sprevádzkovať technológiu podľa plánu, uvedenie astronautov do stavu umelého podchladenia by v skutočnosti mohlo byť najlepším spôsobom, ako preskúmať vesmír. Tento spôsob by mal mnoho výhod vrátane možnosti použiť podstatne menšiu kozmickú loď na dlhé výpravy s posádkou.

Hoci sme už prišli na to, ako prekonať veci, ako je kozmické žiarenie a vplyv dlhodobého pobytu v priestore s nízkou gravitáciou na ľudské telo, stále nám zostáva jeden hlavný problém: Ľudia si vyžadujú životný priestor. Preto koncepty kozmických lodí putujúcich na vzdialené miesta sú zvyčajne dosť veľké. Posádka potrebuje priestor, aby sa mohla pohybovať, cvičiť a žiť svoj život bez ohľadu na to, že letí vesmírom vo veľkom kovovom valci. 

Hibernovaní astronauti však potrebujú oveľa menej miesta, preto môže byť kozmická loď menšia. ESA skúma možnosti, ako by mohol byť tím astronautov najlepšie hibernovaný, čo by sa malo robiť v prípade mimoriadnych udalostí, ako sa postarať o bezpečnosť ľudí a aký dosah by mal mať hibernácia na psychológiu tímu.  Bol vypracovaný počiatočný náčrt architektúry biotopu a plán na dosiahnutie hibernácie ľudí pri ceste na Mars v priebehu 20 rokov.

Vedci prišli s návrhom, ktorý znižuje hmotnosť modulu s posádkou o tretinu, a to odstránením obytných priestorov a redukciou zásob, ktoré treba prepravovať. Dizajn však ráta s množstvom technologických zlepšení, ktoré dnes ešte neexistujú.  Patrí sem aj schopnosť bezpečne uviesť človeka do stavu hibernácie a spomaliť jeho metabolizmus až o 75 %. Po prebudení bude posádka potrebovať čas na zotavenie, čo by mohlo znamenať, že musí stráviť týždne v stiesnených podmienkach zmenšenej lode.
 
Zdroj: bgr.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
NASA vesmir clovek buducnost

1 komentár

objavuju teplu vodu reakcia na: Sci-fi realitou? ESA skúma možnosti, ako pri dlhých letoch hibernovať astronautov

2.12.2019 11:12
A tak na Mars to hadam zvladneme aj bez hibernacie . A na medzihviezdne lety radsej nech popracuju na umelej maternici/inkubatore v ktorom sa pred koncom dlheho letu z hibernovanej DNA zrodia a vyvinu buduci obyvatelia novej kolonie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať