SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

ESET na Mobile World kongrese: Android ransomware narástol v roku 2016 o 50 percent

Tlačové správy
0

ESET, líder v proaktívnej ochrane pred internetovými hrozbami, zaznamenal v roku 2016 viac než 50-percentný nárast detekcií Android ransomwaru. Je to typ škodlivého kódu, ktorý rôznymi spôsobmi zablokuje zariadenie a za jeho odblokovanie žiada od obete výkupné. Ide o historicky najvyšší počet pokusov o infekciu Android zariadení týmto spôsobom. ESET, ktorý má tieto dáta vďaka svojej technológii LiveGrid, bude svoje zistenia prezentovať na Mobile World kongrese (MWC), ktorý sa od 27. februára do 2. marca uskutoční v španielskej Barcelone. Stánok spoločnosti ESET sa bude nachádzať v kongresovej hale číslo 5, časti B05.

„Hoci sme zaznamenali len celkovo 20-percentný nárast detekcií Android malwaru, útoky ransomwaru na túto platformu rastú oveľa rýchlejšie. Najvyšší nárast ESET zaznamenal v prvej polovici roku 2016, rozhodne by sme si však nedovolili povedať, že tento typ útoku čoskoro zanikne,“ vysvetľuje technologický riaditeľ spoločnosti ESET Juraj Malcho, ktorý bude o tejto téme hovoriť na MWC 2017.

Autori lockscreenov (škodlivý kód, ktorý uzamkne displej mobilného zariadenia) a crypto-ransomwarov (škodlivý kód, ktorý zašifruje obsah zariadenia) využili posledný rok na to, aby skopírovali techniky šírenia, ktoré na infekciu používa škodlivý kód útočiaci na počítače. Vyvinuli však aj sofistikované metódy, ktoré sa zameriavajú na technológie špecifické pre operačný systém Android.

Kyberkriminálnici sa zároveň zamerali na to, aby veľmi nevyčnievali tým, že škodlivý kód šifrujú alebo skrývajú hlbšie do infikovaných aplikácií. V priebehu roka 2015 si ESET všimol, že útočníci využívajúci Android ransomware sa z útokov na východnú Európu preorientovali na severoamerických majiteľov Android zariadení. Minulý rok však ukázal vzrastajúci záujem útočníkov o Ázijský trh. „Určite by sme mohli povedať, že z Android ransomwaru sa stala plnohodnotná globálna hrozba,“ dodáva Malcho.

Celú správu o trendoch Android ransomwaru nájdete na stránke WeLiveSecurity.com (PDF). Viac informácií o účasti spoločnosti ESET je k dispozícii na špeciálnej ESET podstránke.

Zobrazit Galériu

ESET

Všetky autorove články
ESET

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať