SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

EcoTank ITS L6190: Kvalitná tlač za pár drobných

0

Epson je priekopník v sériovej výrobe tlačiarní so systémom nepretržitej dodávky atramentu (CISS). Tieto modely namiesto tradičných ­kartridží využívajú veľkokapacitné nádoby na atrament, ktorý sa dopĺňa priamo z fľaštičiek. Tohoročný rad tlačiarní sa nazýva EcoTank ITS a prichádza s viacerými inováciami. My sme ­testovali najvyšší model z tohto radu.

Čo sa skrýva pod kapotou
L6190 je najvybavenejšie multifunkčné zariadenie v sérii EcoTank ITS a kombinuje tlačiareň, skener, kopírku aj fax. Prichádza s úplne novou koncepciou, ktorá sa zásadne líši od minuloročných modelov. Zásobníky atramentu sa z externého boxu na boku premiestnili dovnútra prístroja na pravú prednú stranu. Zjednodušil sa systém plnenia a fľaštičky teraz neumožňujú zámenu farieb. Najzaujímavejšia je však novinka, ktorá sa ukrýva vnútri. Je ňou nová tlačová hlava Precision Core so 400 dýzami na čierny atrament a 128 dýzami na každú farbu. Piezo Core využíva nový tlačový čip vyrábaný z piezofilmu hrubého iba 1/1000 mm za pomoci pokročilého mikroelektronického mechanického systému (MEMS). Hlava tak dokáže naniesť až 30 miliónov kvapiek za sekundu s najmenšou veľkosťou iba 3,3 pl. Tlačový čip má oproti staršej technológii dvojnásobnú hustotu dýz (300 DPI oproti 150 DPI v starších modeloch). Tlačiareň pracuje s rozlíšením 4800 × 1200 DPI a podporuje automatickú obojstrannú tlač. Spodný zásobník na papier pojme 150 listov kancelárskeho papiera alebo 20 listov fotopapiera. Tlač je možná na papier s gramážou 64-250 g/m2 a, samozrejme, aj na obálky. Okrem kancelárskej tlače však zvládne aj kvalitnú bezokrajovú tlač fotografií až do formátu A4.

Skener využíva kontaktný snímač typu CIS s rozlíšením 1200 × 2400 DPI. Má jednoduchý podávač na 30 listov, žiaľ, už bez možnosti obojstranného skenovania. Obojstranné kopírovanie je tak možné buď z jednostranných predlôh pomocou podávača, alebo pri obojstranných predlohách zo skla ručným otáčaním.

Ovládanie sa uskutočňuje pomocou dotykového farebného LCD displeja TFT s uhlopriečkou 6,1 cm. Ten je umiestnený na prednom zvislom paneli spolu s trojicou ovládacích tlačidiel. Panel sa dá ručne vyklopiť až do polohy asi 80°, takže aj keď je tlačiareň uložená nižšie, možno ju pohodlne ovládať. Tlačiareň má aj bohaté možnosti pripojenia. Okrem USB a eternetu tu nájdete aj Wi-Fi vrátane Direct Wi-Fi na priamu tlač z mobilných zariadení s OS Android aj iOS. Ak je tlačiareň pripojená k sieti, kontroluje si sama dostupnosť aktualizácií firmvéru a ponúkne priamo ich inštaláciu. Vďaka sieťovým funkciám môžete takisto skenovať do cloudu.  Tlačiť z cloudu môžete nechať na jedinečnú adresu, ktorá je vám vygenerovaná po vytvorení používateľského účtu Epson, stačí zaslať e-mail s prílohou, ktorá je potom na tlačiarni rovno vytlačená. Možnosti vzdialenej tlače sú bohaté a podľa mojich testov pracujú spoľahlivo. Epson pri rade tlačiarní EcoTank ITS prichádza s novou koncepciou doplňovacích fľaštičiek, ktorých riešenie prakticky znemožňuje postriekanie sa atramentom pri doplňovaní, jeho rozliatie alebo zašpinenie doplňovacích otvorov na tlačiarni. Hneď ako prístroj zistí, že je otvorený kryt zásobníkov farieb, na displeji sa zobrazí sprievodca s obrázkami, oboznamujúci vás s činnosťou pri plnení atramentov. Odporučí aj následné resetovanie počítadiel pri farbách, ktoré ste doplnili.

Skúsenosti z testovania
Tlačiareň sa dodáva v komplete s dvojicou fľaštičiek s každou farbou. To znamená, že sa vám ponúka možnosť tlače neuveriteľných 14 000 čiernobielych a 11 200 farebných strán. Hoci sú to normované hodnoty a počet výtlačkov bude v závislosti od typu dokumentov menší, ide pri používaní v kancelárii  pre 3 – 5 osôb o zásobu minimálne na jeden až dva roky. Veľmi oceňujem, že Epson si konečne uvedomil, že obrovská kapacita tlačiarne v domácnosti je v podstate utópia a málokto ju v domácich podmienkach dokáže využiť. Naopak, v prostredí malých firiem či kancelárií, kde sa denne tlačí niekoľko desiatok dokumentov, to môže byť zaujímavá alternatíva s veľmi nízkymi tlačovými nákladmi.  Staršia generácia však na takéto využitie neponúkala duplexnú tlač. Tu by sa k dokonalosti hodil ešte duplexný podávač skenera, ale aj takéto riešenie je podstatne lepšie. Druhú skupinu používateľov môžu tvoriť rôzne grafické pracoviská či fotografi, ktorým tlačiareň umožňuje tlač kvalitných bezokrajových fotografií do veľkosti A4. Rýchlosť tlače závisí od kvality, v akej tlačíte. Pri kancelárskej tlači trvá tlač stránky A4 asi 9 sekúnd, obojstranná farebná tlač na list papiera A4 trvá asi 23 sekúnd. Tlač je o niečo dlhšia, pretože tlačiareň pred otočením robí pauzu na schnutie atramentu. Bezokrajová obojstranná farebná tlač dokumentu PDF na 1 list trvala 37 sekúnd. Kvalita tlače je výborná vo všetkých režimoch, aj v ekonomickom režime je písmo ostré. Zariadenie si výborne poradí aj s tlačou fotografií. Samozrejme, na špecializované fototlačiarne nemá, ale na bežnú domácu tlač fotiek úplne postačí. Veľmi dobrá je aj kvalita skenov a kópií.  


Nový systém plnenia zabraňuje teraz náhodnej zámene farieb

Parametre:

• Multifunkčné zariadenie – tlač, skener, kopírovanie, fax, rozlíšenie tlače: až 4800 × 1200 dpi, technológia tlače: tlačová hlava PrecisionCore, 400 dýz na čiernu a 128 dýz na každú farbu, farby: čierna, azúrová, žltá, purpurová,  ­bezokrajová tlač A4, A5, A6, B5, C4 (obálka), C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), letter, 9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 16:9, legal, automatická oboj­stranná tlač, skener CIS 1200 × 2400 DPI, rýchlosť farebného/čiernobieleho skenovania:  7 ms/3 ms riadok

• Cena: 388 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, automatický duplex, jednoduchá obsluha
- Iba jednostranný skener

HODNOTENIE:

Kvalita tlače: 90 %
Rýchlosť: 70 %
Výbava:  95 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
EcoTank

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať