SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Eizo ColorEdge CS2410 / Profesionál pre začiatočníkov

0

Spoločnosť EIZO je známa predovšetkým medzi profesionálnymi grafikmi a tvorcami videa. Jej monitory sa vyznačujú presným podaním farieb a kvalitnými možnosťami kalibrácie. Tentoraz sa mi dostal na test model CS2410, ktorý poskytuje 100 % pokrytie fa­rebného priestoru sRGB a patrí k cenovo dostupným modelom, určeným predovšetkým pre začínajúcich tvorcov v oblasti grafiky, fotografie či videa. Pochopiteľne, vzhľadom na cenu nemožno očakávať, že pôjde o profi monitor vybavený automatickou rekalibráciou a podobne. To však zďaleka neznamená, že by tento model nemal čo ponúknuť. Jeho 24" panel IPS má pomer strán 16:10. Monitor pracuje s 10-bitovou hĺbkou farieb a na presnú kalibráciu používa 16-bitovú tabuľku LUT a technológiu DUE (Digital Uniformity Equalizer) na zabezpečenie homogénneho zobrazenia na celej ploche obrazu a jednoduchej hardvérovej kalibrácie. Vďaka tomu sa neomylne zaraďuje do radu ColorEdge.

Monitor poskytuje 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 80 % pokrytie AdobeRGB. Pre amatérskych a začínajúcich fotografov je dôležitejší práve farebný priestor sRGB, ktorý sa využíva aj na internete, kam najčastejšie putuje ich tvorba. Monitory EIZO využívajú na ovládanie a kalibráciu softvér Color Navigator, ktorý je aktuálne v novej verzii 7. Aby ste ho mohli komfortne využívať, musí byť monitor pripojený k PC aj káblom USB. Za to však dostávate veľmi silný nástroj na kalibráciu a vytváranie farebných profilov. Unikátne je, že softvér zapisuje vytvorené farebné profily aj priamo do pamäte monitora, takže aj keď pripojíte monitor k inému PC, farebné profily sú tam stále nastavené a vy ich môžete vyvolať priamo z menu monitora, teda bez potreby programu Color Navigator. Zo škatule je ICC profil monitora uložený v pamäti monitora odkiaľ si ho aplikácie vedia stiahnuť bez potreby kalibrácie. Vďaka tomu všetky grafické programy, ktoré pracujú s farebnými profilmi ICC, si ich môžu priamo načítať.

Monitor ide v dizajnovej línii výrobcu a ponúka jednoduchý minimalistický dizajn bez úletov, ktorý je však úplne funkčný a praktický. Široká noha je vsadená do okrúhleho kovového podstavca a umožňuje nastavenie vo všetkých osiach, teda otáčanie, výšku, náklon a sklon a môžete využiť aj polohu pivot. Nízke nastavenie LCD do pozície laptop predchádza únave krčnej chrbtice a osýchániu spodnej časti oka (časté mrkanie). Nastavovacie tlačidlá sú dotykové a sú označené iba radom siedmich LED na spodnej strane vpravo bez akýchkoľvek nápisov. Čo ktoré robí, to sa dozviete až po dotknutí sa niektorého z nich. Ich opis sa zobrazí na obrazovke. Menu je jednoduché a ovláda sa vcelku dobre. Jeho súčasťou je aj päť používateľských režimov, ktoré podľa potreby môžete nastaviť práve prostredníctvom Color Navigatora a uložiť ich do pamäte monitora. Pomocou menu ich potom jednoducho vyvoláte. Monitor má dovedna päť prípojných miest: napájanie, USB, DisplayPort, HDMI a DVI-D. USB slúži na kalibráciu a spojenie s programom Color Navigator v počítači a takisto ako USB rozbočovač s trojicou výstupov USB na boku. Ide o rýchle USB 3.1 gen. 1, takže cez ne možno napríklad nabíjať telefón.

Softvér Color Navigator dokáže spolupracovať pri kalibrácii s kalibračnými sondami, bez sondy môžete vykonať aj  okometrickú kalibráciu tzv. „od oka“. Stačí hárok tlačového papiera postaviť vedľa monitora a pokúsiť sa skorigovať farby podľa nej. Nastavenie si, samozrejme, môžete uložiť ako svoj farebný profil. O kvalitné zobrazenie sa stará aj ďalší softvér a hardvér. Prvý z nich je obrazový procesor DUE (Digital Uniformity Equalizer), ktorý umožňuje rovnomerné podsvietenie a jednotné farby po celej ploche. Ďalšia technológia sú 16-bitové tabuľky LUT. Aj keď panel je 8-bitový, táto technológia pracuje interne so 16-bitovými výpočtami, takže výsledné prechody farieb sú jemnejšie a technológia zabraňuje aj skokovým prechodom.

Rozlíšenie 1920 × 1200 bodov s pomerom strán 16:10 je vzhľadom na 24" uhlopriečku tak akurát. Na vyššie rozlíšenie je táto uhlopriečka malá. Pozitívne hodnotím antireflexnú úpravu panela, ktorá je na prácu vhodnejšia ako lesklé povrchy, pretože sa farby z okolia nemiešajú s farbami z monitora. Pozorovacie uhly sú vzhľadom na panel IPS veľmi dobré zo všetkých strán.

Eizo ColorEdge CS2410 veľmi dobre poslúži tak na grafickú, ako aj kancelársku prácu či sledovanie filmov. Monitor je kalibrovaný z výroby, postačí iba stlačiť tlačidlo MODE a vybrať si z ponuky videorežimov monitora. Pochopiteľne, pri dlhšom používaní alebo používaní viacerých monitorov je kalibrácia vhodná.

Parametre:

• Špecifikácie: panel IPS LCD, kontrast 1000:1, jas 300 cd/m2, latencia 14 ms (GtG), uhlopriečka 24", rozlíšenie 1920 × 1200 pixelov (16:10), pokrytie 100 % farebného priestoru sRGB (80 % AdobeRGB), 16-bitová tabuľka LUT na presnú hardvérovú ka­libráciu, DUE na rovnomerné podsvietenie, 8-bitový panel, vstupy DisplayPort, DVI-D a HDMI, USB hub (3× výstup USB 3.1 gen. 1), kalibračný softvér ColorNavigator 7 a program na správu farieb Quick Color Match na bezplatné stiahnutie, päťročná záruka

• Cena: 525 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, 100 % pokrytie sRGB, ovládanie, možnosti polohovania, farebné profily priamo v monitore
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Merania: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Celkovo: 97 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Eizo ColorEdge

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať