PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Epson EcoTank L5296 Multifunkcia 3 v 1 s dopĺňaním atramentov

0

Farebná atramentová tlačiareň kombinovaná so skenerom je primárne určená pre domácnosti, či menšie a samozrejme na Home Office. Prívlastok EcoTank prezrádza, že tlačiareň umožňuje dopĺňanie atramentu, čo v praxi znamená veľmi nízke náklady na tlač. Dopĺňanie atramentov je oveľa ekonomickejšia a ekologickejšia metóda, než vymieňanie kaziet pre jednotlivé farby. Platíte totiž len za atrament a nie za kazety, ktoré obsahujú viac, alebo menej zložitý mechanizmus na dodávanie atramentu do tlačovej hlavy. Priesvitné nádobky za okienkami telesa zásobníkov na tonery umiestneného vpravo dole umožňuje letmým pohľadom skontrolovať hladiny v jednotlivých zásobníkoch. Ak zakaždým naplníte zásobníky doplna, orientačnú informáciu o stave atramentu vám poskytne aj aplikácia Epson Smart Panel.  

Tlačiareň sa ovláda pomocou prehľadne označených tlačidiel. Ponuka funkcií aj prípadné upozornenia sa zobrazujú na displeji s uhlopriečkou 3,7 cm. Tlačiareň môžete pripojiť k počítaču cez USB, k sieti cez ethernetový kábel alebo WiFi, vrátane podpory WiFi Direct. Pre mobilnú tlač sú podporované technológie  Epson Connect a Apple AirPrint. Klávesy s číslami prezrádzajú, že toto zariadenie via aj poslať fax, aj keď v súčasnosti sa už jedná o hodne oldies funkciu. Treba si uvedomiť, že tlačiareň je určená pre globálny trh, a v niektorých krajinách ešte zrejme faxujú. 

Štyri zásobníky na  azúrový, purpurový, žltý a čierny atrament avizujú farebný model CMYK. Absencia zásobníkov na doplnkové farby prezrádza, že sa nejedná o typickú fototlačiareň, napriek tomu farebné obrázky a biznis grafika sa vytlačí v dobrej kvalite. Naplnenie zásobníkov pri novej tlačiarni, či dopĺňanie atramentu je otázkou jednej – dvoch minút. Stačí nadvihnúť samostatný kryt uzáverov zásobníkov, postupne ich otvárať a dopĺňať príslušný atrament. Vďaka konštrukcii uzáverov, ktoré zabraňujú naliatiu nesprávnej farby zvládne dopĺňanie atramentov skutočne každý bez rizika ušpinenia. Výrobca s tlačiarňou dodáva sadu, ktorá obsahujú tri 65ml fľaštičky s atramentmi farieb CMY (Cyan, Magenta, Yellow) a dve  taktiež 65 ml fľaštičky (K) s čiernym atramentom. Výťažnosť z jednej sady  by mala byť 8 100 výtlačkov čiernobielo, alebo 6 500 farebne. Atramenty môžete kupovať aj jednotlivo.

Zásobník na papier má kapacitu 100 a horný podávač 30 listov formátu A4. Rýchlosť tlače na bežný kancelársky papier je 33 strán za minútu čiernobielo, alebo 15 strán farebne. Výtlačky sú vďaka rýchlo schnúcemu pigmentovému atramentu odolné proti rozmazaniu.

Výťažnosť jednej náplne čierneho atramentu s objemom 65 ml v cene 6,60 €  je 4 500 strán, takže náklady na vytlačenie jednej strany sú 0,14 centov. Všetky tri farebné atramenty spolu majú výťažnosť  7 500 farebných výtlačkov, pričom každý z atramentov o objeme 65 ml stojí taktiež 6,60 €. Z toho vyplývajú náklady na jednu farebnú stranu 19,80 € / 7 500 strán = 0,26 centov. Aby to bolo zrozumiteľnejšie, za atrament na vytlačenie 1000 čiernobielych strán zaplatíte 1,40 € a za 1000 farebných strán 2,60 €. To sú kalkulácie podľa údajov výrobcu reálne náklady budú závisieť od úrovne pokrytia výtlačkov, aj tak sú však veľmi nízke. Samozrejme tlačiareň má niektoré drobné nevýhody vyplývajúce z princípu atramentovej tlače. Ak tlačíte len príležitostne a tlačiareň vypnete, odčerpá sa z tlačovej hlavy atrament, ktorý by tam časom zaschol a tlačiareň znefunkčnil, ale vzhľadom na lacný atrament to vôbec nevadí. 

Pri skenovaní dokumentov oceníte automatický podávač. Rýchlosť skenovania dokumentu formátu A4 v čiernobielom režime je 12 s, vo farebnom režime 29 s.

Verdikt: Tlačiareň systému EcoTank má vďaka možnosti dopĺňania atramentu nízke prevádzkové náklady, je ekologická a energeticky úsporná


                                         

Technické špecifikácie: farebná, atramentová, obojstranná tlač; Tlačová hlava  Epson Micro Piezo, 180 trysiek čierna 59 na každú farbu, kvapôčka 3 pl;  Rýchlosť tlače podľa ISO: 33 strán/min čiernobiela, 15 strán/min farebne, 27 s fotografia 10 x 15 cm ; Rozlíšenie tlače: max 5760 x 1440 dpi;  Skener  1200 x 2400 dpi; Rozmery: 375‎ x 347 x 237 mm,  hmotnosť: 5 kg. Cena 289 eur,

+ rýchla tlač, veľmi nízke náklady, prehľadná mobilná aplikácia

-  nič podstatné

Hodnotenie : 9  

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Epson EcoTank L5296

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať