PANASONIC PANASONIC PANASONIC

GPU NVIDIA Turing dokážu spracovať 8K video v reálnom čase

Technológie
0

Bežní používatelia zrejme nebudú tak skoro pracovať s 8K videom, ale niektoré filmy a videá na YouTube už boli natočené v tomto formáte. NVIDIA oznámila, že kamera RED pomôže vyriešiť jeden z najhorších problémov s 8K. Najnovšie GPU Quadro RTX Turing budú podporovať prehrávanie a efekty 8K v reálnom čase, čo výrazne urýchli prácu tvorcov takýchto videí. A neskôr by monitory a televízory podporujúce túto technológiu mohli umožniť prehrávať 8K videá v plnej kráse nám všetkým.

8K môže vyzerať ako zbytočná nadpráca, ale extra pixely ponúkajú viac tvorivých možností v postprodukcii. Poskytujú väčšiu flexibilitu pri stabilizácii obrazu, pri jeho posúvaní a priblížení. Pri vizuálnych efektoch môže vysoké rozlíšenie poskytnúť viac detailov na sledovanie (tracking) alebo kľúčovanie (keying). Prevzorkovanie videa s vysokým rozlíšením môže pomôcť znížiť šum a udržať vysokú úroveň kvality.

No nielen hollywoodske štúdiá nahrávajú v rozlíšení 8K. Aj niektorí majitelia high-end kamery RED publikovali na YouTube zopár 8K videí. Vo väčšine prípadov však treba 8K zábery upraviť na nižšie rozlíšenie, pretože 35-megapixelové obrázky nemožno plynulo prehrávať v reálnom čase.

Turing uberá záťaž spracovaním dekódovania a debayeringu vlniek (waveletov), čo umožňuje prehrávanie v reálnom čase. Technológia prinesie aj nové efekty, editori videí získajú nové funkcie, ako je upscaling s podporou AI, ktorý im umožní prelínať archívne zábery.

Ceny najnovších grafických procesorov NVIDIA Quadro RTX s pokročilými technológiami sledovania lúčov (raytracingu) sa budú pohybovať od 2300 do 10 000 USD. Testy s 24fps 8K videom sa uskutočnili na modeli P6000 s cenou 6300 USD, ale podľa predstaviteľov spoločnosti by to malo fungovať aj na nižších modeloch Turing.

Zaujímavé je, že táto technológia bude umožňovať  prehrávanie 8K aj na grafických kartách súčasnej generácie, ako je NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti. „Je to skôr vec kódu ako hardvérová záležitosť,“ povedal CEO spoločnosti RED Jarred Land.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
NVIDIA 8K video YouTube film internet online web pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať