ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Google sprístupnil funkciu Night Sight pre svoje Pixely. Dokáže neuveriteľné veci

3

Google oznámil, že vydal svoj softvér na úpravu fotografií zhotovených v slabom svetle, ktorý využíva umelú inteligenciu. Bežne tmavé snímky, fotené napríklad v noci, na koncertoch, v bare a pod., budú už živé a jasné bez toho, aby ste sa spoliehali na blesk fotoaparátu.

Schopnosti softvéru si môžete pozrieť na dvojici snímok. Fotografia vľavo je zhotovená iPhonom XS a záber vľavo je zo smartfónu Pixel 3 s použitím funkcie Night Sight.

Night Sight využíva kombináciu algoritmov strojového učenia a fotografovania s dlhou expozíciou, aby oživili fotky, ktoré sú príliš tmavé. Nejde o nočné videnie, takže nečakajte, že budete môcť nafotiť detailné snímky v úplne tmavej miestnosti, na to budete stále potrebovať blesk, ale aj tak ide o pozoruhodné zlepšenie.

Ak ste v minulosti chceli zhotoviť kvalitný nočný záber, potrebovali ste statív na stabilizáciu fotoaparátu, ktorý získaval informácie o hodnote svetla niekoľko sekúnd, aby sa dosiahol jasnejší obraz, než môže vidieť ľudské oko. Google však umožňuje dosiahnuť podobné výsledky aj z ruky. Pixel rozdelí expozíciu do niekoľkých následne zachytených snímok, ktoré sa potom zmontujú do jedného obrazu.

Pred nasnímaním záberu fotoaparát vykoná množstvo viacfaktorových výpočtov. Zohľadňuje pri tom vlastný pohyb (alebo nehybnosť), pohyb objektov v scéne a množstvo dostupného svetla, ktoré  rozhoduje o expozícii. Fotografovanie s Night Sight bude trvať maximálne šesť sekúnd a zhotoví sa 15 snímok na zachytenie jedného obrázka.  

Night Sight využíva nový, sofistikovanejší algoritmus založený na učení, ktorý bol vytrénovaný tak, aby nebral do úvahy odtiene vzniknuté osvetlením neprirodzeným svetlom. Systém Google Night Sight je dynamický a automatický. Ak telefón zistí, že scéna je dostatočne tmavá, zobrazí sa návrh na vyskúšanie tejto funkcie, odsúhlasiť ho môžete klepnutím naň. Jediné ovládacie prvky, ktoré potom budete mať k dispozícii, sú zaostrenie a bežný posuvník expozície. Fotoaparátu nemôžete určiť, koľko snímok má nasnímať, nemôžete ani nastaviť vlastnú rýchlosť uzávierky.

Google pridal aj niekoľko rád týkajúcich sa použitia funkcie Night Sight:

  • Najlepšie je mäkké a rovnomerné svetlo (napr. reštaurácia osvetlená sviečkami).
  • Vyhnite sa ostrému a jasnému svetlu. Táto funkcia sa pokúsi prirodzene zosvetliť obraz, takže pri všetkom, čo je už pri fotografovaní jasné, hrozí riziko prepálenia.
  • Ak je scéna príliš tmavá na zaostrenie, vyberte miesto, ktoré najviac vyčnieva alebo je najsvetlejšie.
  • Smartfón držte pevne, lebo bude musieť robiť snímku s dlhou expozičnou dobou.
  • Night Sight môžete použiť aj na selfie, funkcia nie je obmedzená na zadný fotoaparát.

Google vydal aktualizáciu s funkciou Night Sight pre najnovší Pixel 3, minuloročný Pixel 2 a dokonca aj pre pôvodný Pixel z roku 2016. Majitelia najstaršieho modelu však nebudú mať úplne rovnakú kvalitu snímok ako majitelia neskorších modelov. Prvý Pixel totiž nemá optickú stabilizáciu obrazu, preto sa snímky nemôžu robiť s rovnakou dĺžkou expozície ako v ostatných dvoch modeloch.

Podľa najnovších správ bola aplikácia Fotoaparát Google, ktorej súčasťou je funkcia Night Sight, portovaná na telefóny Xiaomi Mi 5 a Essential Phone. Neoficiálny port vydala skupina Arnova8G2, člen XDA fóra, len niekoľko dní po sprístupnení aktualizácie pre pôvodný Pixel a Pixel 2. Arnova8G2 zrejme pracuje na tom, aby priniesla režim Night Sight aj na OnePlus 6.

Zdroj: inverse.comtheverge.comandroidauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google web internet online Digital dáta

3 komentáre

ziadny prevrat reakcia na: Google sprístupnil funkciu Night Sight pre svoje Pixely. Dokáže neuveriteľné veci

29.11.2018 17:11
rovnako vznikaju snimky nocnej oblohy. robia sa stovky snimok v case niekolkych hodin, a snimky sa scitavaju. rovnako vznikli krasne obrazky hmlovin, ktore robil hubble teleskop.
jedina vec je, ze je brane do uvahy trasenie ruk. chcem ale vidiet ako vyzera snimka s tymi ludmi, ked sa pocas 6 sekund niekdory bude trochu hybat. ostrost nulova, len svetly rozmazany duch z toho vznikne.
Reagovať

nezda sa mi reakcia na: Google sprístupnil funkciu Night Sight pre svoje Pixely. Dokáže neuveriteľné veci

29.11.2018 10:11
porovnanie iphone XS a Pixel sa mi nejako nezda. Ta fotka je prilis mala, to ma rozlisenie 300x300? Vsak nevidim vobec kvalitu a neviem nic porovnat. Google fotka vyzera ako HDRko kdezto iphoneova ako obycajna. Pritom uz na iph7 mam funkciu zosvetlenia sceny a ked pridam HDR stavim sa, ze vysledok bude rovnaky ako na google verzii
Reagovať

je len otazka casu reakcia na: Google sprístupnil funkciu Night Sight pre svoje Pixely. Dokáže neuveriteľné veci

29.11.2018 09:11
kedy to preberu ostatni vyrobcovia mobilov, za 1-2 roky to budu mat vsetky mobily ktore sa budu aktualne predavat
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať