ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Google učí roboty chodiť v neznámom teréne bez pomoci človeka

0

Existujúce algoritmy učenia posilňovaním (reinforcement learning) umožňujú robotom učiť sa pohybovať prostredníctvom pokusov a omylov, no veľmi sa spoliehajú na ľudské zásahy. Ak robot spadne, potrebuje niekoho, kto ho vyzdvihne a postaví späť na správne miesto. Nová štúdia vedcov Googlu teraz urobila dôležitý pokrok smerom k robotom, ktoré sa môžu naučiť navigovať bez takejto pomoci. Štvornohý robot sa zlepšením súčasných najmodernejších algoritmov úplne sám naučil chodiť dopredu a dozadu a odbočiť doľava a doprava.

Práca nadväzuje na predchádzajúci výskum, ktorý sa uskutočnil pred rokom, keď skupina prvýkrát prišla na to, ako dosiahnuť, aby sa robot učil v reálnom svete. Učenie posilňovaním sa obyčajne vykonáva v simulácii: virtuálny robot sa pohybuje vo virtuálnom prostredí, až kým algoritmus nie je dostatočne robustný, aby fungoval bezpečne. Až potom sa prenáša na fyzického robota. Táto metóda je užitočná pri predchádzaní poškodeniu robota a jeho okolia počas procesu pokusov a omylov, vyžaduje si však aj prostredie, ktoré sa dá ľahko modelovať.

V tomto prípade sa však vedci rozhodli úplne vyhnúť úskaliam modelovania trénovaním, ktoré od začiatku prebiehalo v skutočnom svete. Vypracovali efektívnejší algoritmus, ktorý sa učil s menším počtom pokusov, a teda s menším počtom chýb. Robot sa tak za dve hodiny naučil kráčať. Dokázal sa takisto rýchlo prispôsobiť prekážkam v prostredí, ako je napr. sklon terénu či schody. Človek však stále musel robota strážiť a veľakrát aj manuálne zasahovať. Vedci preto ohraničili terén, ktorý mal robot dovolené preskúmať, a nechali ho trénovať naraz viacero manévrov.

Keď sa robot dostal na okraj ohraničeného územia, zmenil smer pohybu namiesto toho, aby kráčal dozadu. Potom obmedzili pokusné pohyby robota, aby minimalizovali škody spôsobené opakovaným pádom. Keď robot napriek tomu spadol, pridali ďalší algoritmus, ktorý mu pomohol postaviť sa. Prostredníctvom týchto zlepšení sa robot naučil autonómne kráčať po niekoľkých rôznych povrchoch (rovná podlaha, matrac s pamäťovou penou a rohožka s otvormi).

Práca ukazuje potenciál robotov naučiť sa chodiť po neznámom teréne bez pomoci človeka. V súčasnosti sa však robot spolieha na systém zachytávania pohybu (motion capture system), aby určil svoje umiestnenie. V skutočnom svete to nebude možné. Vedci chcú prispôsobiť svoj algoritmus rôznym druhom robotov alebo viacerým robotom, ktorí sa učia súčasne v rovnakom prostredí.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google web online internet stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať