Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

HDR na portréty? Vráska im pristane

0

Portrétujete radi ľudí vyššieho veku? Vhodnou úpravou takéto portréty môžete ešte zlepšiť. V tomto článku vám ukážeme jednu z takých úprav, a to úpravu pomocou HDR.
Postarší ľudia sú vďačná téma na fotografovanie a výsledky takmer vždy stoja za to. Seniori sa pri fotení na nič nehrajú. Vďaka tomu je fotka ozajstná a vy tak môžete zachytiť skutočné emócie a životné skúsenosti portrétovaného.
Aby taká fotka vyzerala ešte lepšie, treba ju upraviť. Spôsobov je veľa – napríklad pomocou hollywoodskeho kontrastu. My sa však v tomto článku zameriame na úpravu pomocou efektu HDR. Túto funkciu nájdete priamo v Zoner Photo Studiu a jej aplikácia je jednoduchá a rýchla.
Úprava fotky pomocou efektu HDR je veľmi zaujímavá hneď z niekoľkých dôvodov. Zvýši detaily v portréte a zároveň prehĺbi vrásky, čím sa ešte viac umocní dojem skúseností a atmosféra portrétu. Pozor však na to, aby ste to s úpravou neprehnali, pretože potom môže portrétovaný vyzerať ešte staršie, než v skutočnosti je.

NAJSKÔR VYKONAJTE ZÁKLADNÉ ÚPRAVY
Ešte pred tým, než na fotografiu aplikujete efekt HDR, najskôr ju upravte.
• Fotografiu najskôr orežte v module Vyvolať (klávesová skratka C), čím odstránite nežiaduce a rušivé časti fotografie.
• Potom stiahnite kontrast potlačením svetiel a tieňov (kontrast potom ešte dolaďte aj na výslednej fotografii po aplikovaní efektu HDR).
• Na snímke znížte aj Transparentnosť o 15 bodov (ďalšie detaily takisto doladíte až neskôr).
• Okrem toho snímka ešte potrebuje doostriť, zvoľte preto hodnotu 40 bodov a polomer 0,8.
• Upravenú fotografiu exportujte do formátu TIFF (16 bitov).

UPRAVTE EXPOZÍCIU SNÍMKY
V ďalšom kroku zostaňte v module Vyvolať na vytvorenie ďalších dvoch rôznych nastavení snímky. Všetky tri snímky potom poskladáte na seba a vytvoríte tým efekt HDR. Nastavte expozíciu o +1 bod na detaily v tieňoch a o -1 bod na detaily vo svetlách. Všetky nastavenia vyexportujete opäť do formátu TIFF.

PRIDAJTE EFEKT HDR
Potom už zostáva len aplikovať na fotku efekt HDR. Túto funkciu nájdete v ZPS nasledujúcou cestou: Menu > Vytvoriť > HDR prelínaním expozícií.
V nasledujúcich krokoch už stačí nastaviť jednotlivé parametre HDR – o tom, na čo jednotlivé parametre slúžia, si môžete prečítať v článku Jednoduchá tvorba HDR fotografií pomocou ZPS. V článku nájdete aj návod na použitie druhej metódy vytvárania HDR, a to pomocou metódy HDR mapovaním tonality. Túto metódu sme na úpravu portrétov postarších ľudí nepoužili, pretože jej efekt je výraznejší.

Na takúto úpravu snímky sa viac hodí metóda HDR prelínaním expozícií, pretože muž s čiernou pleťou je na fotografii v pomerne svetlom prostredí, a tak zaniká. Prelínanie expozícií dovoľuje potlačiť svetlo a vytiahnuť tiene.
Ak budete upravovať iný záber pomocou HDR prelínaním expozícií, parametre sa budú líšiť v závislosti od fotky – univerzálne nastavenie neexistuje. Pri úprave je dôležité mať na pamäti to, aby fotografia pôsobila prirodzene a aby o hlavne niečom vypovedala. S HDR pracujte opatrne, aby ste sa nedostali za hranu a fotografiu nezničili.

DODAJTE ATMOSFÉRU VAŠIM FOTKÁM
HDR dodá fotke atmosféru. Z pomerne sivej a nevýraznej fotografie možno jednoduchou a rýchlou úpravou získať zaujímavú fotografiu, ktorá upúta pozornosť.
Skúste podobným spôsobom upraviť aj niektoré z vašich fotiek - napríklad práve vďaka HDR vaše snímky ožijú.

Majo Eliáš

www.milujemefotografii.cz

 

HDR portret

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať