SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Hacking mozgu predstavuje veľké bezpečnostné riziko. Budeme potrebovať antivírus?

1

Podľa známeho historika Yuvala Noaha Harariho svet čelí novým zbrojným pretekom v oblasti technológií. Nebojuje sa v nich však o fyzické územie, ale o naše mozgy. Harari na Svetovom ekonomickom fóre v Davose načrtol obraz budúcnosti, kde vlády a korporácie budú schopné zhromaždiť dostatok údajov o občanoch na celom svete, ktoré im v spojení s výkonnými počítačmi umožnia úplne predvídať a aj manipulovať ​​naše rozhodnutia.  

„Predstavte si, že by o 20 rokov niekto, kto sídli vo Washingtone, Pekingu či San Franciscu, mohol poznať celú osobnú, lekársku a sexuálnu históriu každého novinára, sudcu a politika “ povedal Harari. „Bolo by tak možné kontrolovať celú inú krajinu pomocou takto získaných údajov. V tom okamihu sa môžete opýtať: Je to ešte nezávislá krajina alebo dátová “kolónia”?“

Harari vykreslil ponurý obraz budúcnosti vzdialenej len niekoľko desaťročí, v ktorej by veľké technologické spoločnosti alebo vlády, „alebo ktokoľvek“ vedeli všetko o zdravotnom stave a osobnom živote každého človeka. Inými slovami, mohli by nás poznať lepšie, ako poznáme sami seba. A to ešte predtým, ako sa začnú objavovať nové technológie, ako sú neurolinkové rozhrania, ktoré by mohli umožniť čítanie mysle v reálnom živote.

Napriek obavám z rastúceho sledovania však uzavrel svoj príspevok pozitívne. „Vytvára sa veľa monitorovacích nástrojov,“ povedal, „ale niekto z nás sa môže rozhodnúť zhotoviť opačný druh technológie.“ Namiesto navrhovania nástrojov na sledovanie občanov by sme mohli mať technológiu, ktorá umožní občanom dohliadať na vládu alebo firmy. Alebo „antivírus pre myseľ“, ktorý nás bude informovať o pokusoch o našu manipulácii.  

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
mozog veda vyskum virus clovek technika stroj buducnost

1 komentár

Omyl reakcia na: Hacking mozgu predstavuje veľké bezpečnostné riziko. Budeme potrebovať antivírus?

28.1.2020 20:01
Manipulácia ľudí je omyl. Existuje veľmi efektívna forma to zastaviť: blufovanie. Videl som mnoho zápasov, kde tréneri a hráči mali dokonale prečítaných súperov a aj tak nevyhrali. Veď aj ten Messi to tak už hodne dlho ťahá a vždy súperi dostanú dobrý nápad a to je ich konečná. Ten kto pozná budúcnosť má navrch.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať