Honor 70 – špičkový dizajn v strednej triede

1

Nový Honor 70 je ukážkovým príkladom ako dizajn a technológie vlajkových smartfónov prenikajú do strednej triedy. Keby som tento smartfón recenzoval pred tromi – štyrmi rokmi, by sa titulok recenzie niesol  v štýle „Špičkový ultratenký vlajkový dravec...“. Už pri prvom použití ma prekvapilo aký je smartfón tenký, má len 7,91 mm a hmotnosť 178 g, takže sa bez problémov zmestí do malých kabeliek a vreciek.

 

Prémiový dizajn podčiarkuje aj zadná stena s ergonomicky zaoblenými zadnými hranami, ktoré plynule nadväzuje na zaoblenie krycieho skla displeja. Ťažko povedať, či je zo skla, alebo z kvalitného plastu, ktorý na dotyk pripomína sklo. Mám síce súpravu rôznych hrotov vrátane korundového, pomocou ktorých by som to ľahko zistil, ale to sa s požičaným telefónom nerobí. Zadná stena má jemne matnú povrchovú úpravu, ktorá prispieva k spoľahlivému držaniu a zaujímavým spôsobom odráža a rozptyľuje svetlo. V balení je aj priesvitné silikónové puzdro. Smartfón nie je odoln proti vode.

 Konštatovaniu o jedinečnosti dizajnu bráni len značná podoba s Huawei P50. Už niekoľko rokov sú to rôzne firmy a donedávna sa podobnosť dizajnu dala vysvetliť tým, že v okamihu rozdelenia mali firmy rozpracované spoločné koncepcie smartfónov. Prípadná podobnosť ďalších modelov však už bude podozrivá.

Zakrivený OLED displej s uhlopriečkou 6,67palcov bude pravdepodobne najväčším lákadlom pre potenciálnych záujemcov. Výrobca deklaruje 100 percentné pokrytie „kinematického“ farebného priestoru DCI-P3. Displej podporuje HDR 10+, takže prináša živé farby s ostrými a jasnými detailmi. Zakrivený displej má aj drobné nevýhody pri čítaní textu tesne pri okraji, avšak nespornou výhodou je dizajnová atraktívnosť. Mobilných hráčov poteší, že displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. K dispozícii je adaptívne prispôsobovanie obnovovacej frekvencie, prípadne si môžete manuálne nastaviť 60 HZ Na reguláciu jasu sa využíva pulzne šírková modulácia PWM, avšak s frekvenciou 1920 Hz, ktorú ľudské oko nemá šancu postrehnúť. Rozlíšenie 2400 × 1080 pixelov je vzhľadom k uhlopriečke optimálne a pomer strán displeja 20:9 umožnil, aby bol smartfón relatívne úzky, takže sa dobre drží aj ovláda. OLED displej umožnil implementovať funkcionalitu Always-on, čiže zobrazovanie informácií na obrazovke zamknutého smartfónu.

Srdcom smartfónu Honor 70 sa je 6nm procesor Qualcomm Snapdragon 778G Plus 5G. Tento čip je schopný zvládnuť aj náročné aplikácie, pričom u väčšiny hier dosiahnete plynulé zobrazovanie Hráči ocenia funkcie GPU Turbo X a OS Turbo X. Technológia Anti-aging Engine dokáže inteligentne vyčistiť nevyžiadané systémové súbory a poskytnúť tak užívateľovi viac úložného priestoru. Operačná pamäť s kapacitou 8 GB sa dokáže rozšíriť o 2 GB virtuálnej RAM, údaje sú však uložené v pomalšom SSD úložnom priestore. Virtuálna RAM sa využíva ak máte veľa otvorených aplikácií, tak nepoužívané aplikácie sa nemusia zatvárať, ale sa operatívne presunú do spomínaných 2GB. Reprodukcia zvuku je len monofónna, zvuk je primeraný veľkosti zariadenia, basy očakávať nemôžete. Konzervatívnejších používateľov nepoteší absencia konektora pre slúchadlá, zrejme si to vynútila malá hrúbka.

 Smartfón  má 4800mAh batériu s 66W rýchlym nabíjaním SuperCharge. Nabíjačka je v balení a dokáže nabiť batériu na 60 % za necelých 20 minút. Na plnú kapacitu sa smartfón nabije za 42 minút.  Bezdrôtové nabíjanie smartfón nepodporuje

Hlavný fotoaparát nového Honoru využíva  senzor Sony IMX800 s rozlíšením 54 megapixelov a uhlopriečkou 1/1.49". Objektív so svetelnosťou f/1.9 premieta na snímač dostatok svetla aj pri fotení v horších svetelných podmienkach. Pri štandardnom nastavení kombinuje štyri pixely do jedného za účelom získania viac svetla hlavne pri večerných a nočných záberoch. Vtedy je rozlíšenie 12,6 MPx. Fotiť však môžete aj v plnom rozlíšení 54 megapixelov. Podanie farieb je živé, také ako sa páči mladým ľuďom na sociálnych sieťach, avšak stále prirodzené. Odporúčam zapnúť režim podpory AI, kedy sa umelá inteligencia snaží poradiť vám a taktiež optimalizuje parametre expozície aj následný postprocesing, ktorí prispôsobí snímanému záberu. Režim HDR je vyčlenerý ako samostatný, väčšinu používateľov by potešilo automatické HDR, ktoré sa aktivuje ak to svetelné podmienky vyžadujú, napríklad pri zábere v protisvetle.

Zábery ultra širokouhlým objektívom, hlavným obkjektívom a v pravo je záber s 2x zoomom.

Ultraširokouhlý fotoaparát s rozlíšením 50 MPx má automatické zaostrovanie, takže umožňuje aj fotenie makrozáberov. Svetelnosť objektívu je f/2.2. Kvalitou denných záberov aj rozlíšením sa ultraširokouhlý fotoaparát takmer vyrovná hlavnému fotoaparátu a približne rovnaké je aj podanie farieb, takže pri nakrúcaní videí môžete meniť ohniskovú vzdialenosť aj počas záberu.  Pri večerných záberoch, ani záberoch v protisvetle to však neodporúčam, vtedy sú zábery z hlavného fotoaparátu lepšie, niekedy výrazne lepšie. Dvojnásobný zoom sa realizuje ako výrez zo snímača hlavného fotoaparátu. 

Za tretím objektívom je snímač určený na určenie vzdialeností fotografovanej scény za účelom rozostrenia pozadia, ktoré oceníte hlavne pri fotení portrétov, alebo na zvýraznenie hlavného objektu a jeho „odpichnutie“ od pozadia. Umelé rozostrenie funguje veľmi dobre a spoľahlivo rozpozná obrysy väčšiny objektov. Odporúčam vyskúšať viac hodnôt simulovaného nastavenia clony. Najlepšie, rozumej najprirodzenejšie výsledky som dosiahol pri f/2.8. Pri objektoch s ostrými hranami môžete skúsiť aj menšiu clonu, napríklad f/1.8.

Zábery z tanečného predstavenia

Veľmi dobré sú aj večerné a nočné zábery. Sú ostré a plné detailov. Farebná teplota závisí od druhu umelého osvetlenia, pri žltom svetle sodíkových výbojok nemôžete očakávať prirodzené podanie farieb. Pri pouličnom osvetlení bielym LED svetlom sú farby takmer prirodzené. Pri večernom fotení dajte pozor, aby ste v zábere podľa možnosti nemali zdroj svetla, automatika prispôsobí expozíciu jeho jasu a zvyšok záberu bude tmavý a bez detailov.

Vpredu v „priestrele“ je 32 Mpx selfie fotoaparát. Taktiež využíva kombinovanie pixelov, takže pri implicitnom nastavení je rozlíšenie 8 Mpx, fotiť však môžete aj v maximálnom rozlíšení. Väčšinou to nedáva zmysel, pretože implicitné zábery sú vynikajúce.

Video môžete nakrúcať v rozlíšení 4K pri 30 fps (snímok za sekundu), prípadne vo fullHD rozlíšení pri 60 fps. Spomalené videá môžete nakrúcať maximálnou snímkovou frekvenciou 240 fps. K dispozícii je aj video režim SoloCut, ktorý umožňuje nakrúcať simultánne dve videá naraz, pričom prvé video zaznamená scénu ako celok a druhé video zaznamenáva výrez so zvolenou osobou, ktorá je vďaka umelej inteligencii sledovaná a ostrá počas celej doby záznamu. Užívateľ navyše môže počas nahrávania v reálnom čase voliť medzi jednotlivými osobami vo videu. Túto funkciu oceníte nielen pri portrétnych vlogoch, ale aj pri nahrávaní koncertov, vystúpení, či oslavách detí a podobne.  Výsledkom nakrúcania v režime SoloCut sú dve videá, pričom druhé je zamerané na vybranú osobu. Z nich potom môžete zostrihať pôsobivý videoklip.  

Honor 70 má operačný systém Android 12 s používateľskou nadstavbou Magic UI 6.1. U smartfónov Honor po oddelení od Huawei je samozrejmosťou podpora všetkých služieb Google, vrátane aplikačného obchodu Google Play. Predpokladáme, že používatelia sa relatívne skoro dočkajú aktualizácie na Android 13 a neskôr aj na „štrnástku“, pretože Honor sľubuje minimálne dve veľké aktualizácie operačného systému.  

Verdikt: Elegantný smartfón s vyváženou hardvérovou výbavou, excelentným displejom a fotoaparátmi spĺňajúcimi náročné požiadavky mladých používateľov

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G  jadrá: (1 × Cortex A78 2,5  GHz + 3 × Cortex A78 2,4 GHz + 4 × Cortex A55 1,9 GHz), 6 nm technológia; GPU Adreno 642L, pamäť: 8 GB RAM, 256 GB úložný priestor; displej: 6,67-palcový OLED 120 Hz, HDR10+, rozlíšenie 2400 × 1080 px , 20:9, 395 PPI; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 50 Mpx, f/2,2, zorný uhol 122˚; hlavný širokouhlý: 54 Mpx, f/1.9, 2 MPx f/2,4 DOF; predný fotoaparát: 32 Mpx, f/2.4; komunikácia: LTE, 5G WiFi 6, Bluetooth 5.2,  operačný systém Android 12, Magic UI 6.1; batéria: 4800 mAh; rozmery: 161.4 x 73.3 x 7.9 mm, hmotnosť: 178 g; cena: 549 € (128 GB) 599 € (256GB) 

+ atraktívny dizajn, výborný displej, rýchle nabíjanie, veľmi dobré fotoaparáty

- potešila by odolnosť proti vode a stereo reproduktory

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor 70 Android

1 komentár

Ľupko, prečo ste zakázal komentovať články? Môžete to odomknúť? Ľudia radi vyjadria svoj názor, či? reakcia na: Honor 70 – špičkový dizajn v strednej triede

16.10.2022 17:10
Ľupko, prečo ste zakázal komentovať články? Môžete to odomknúť? Ľudia radi vyjadria svoj názor, či?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať