PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Huawei Watch D – smart hodinky s meraním tlaku nafukovacou manžetou

0

Ak nepočítame hladinu cukru v krvi, tak z dôležitých fyziologických parametrov, ktoré indikujú náš zdravotný stav sa pomocou smart hodiniek najkomplikovanejšie meria krvný tlak. Z fyziologického hľadiska teda rozlišujeme krvný tlak na systolický, ktorého normálna hodnota je 120 mm Hg a diastolický, kde normálna hodnota je 70 mm Hg. Na meranie krvného tlaku sa najčastejšie používa princíp nepriameho merania pomocou nafukovacej manžety. Tá sa u lekárskych tlakomerov ovinie okolo ramena nad lakťovým kĺbom, u tlakomerov na domáce použitie niekedy aj nad zápästím. Následne sa manžeta nafúkne tak aby uzavrela prietok krvi ramennou tepnou, čo sa prejaví prerušením pulzu v ruke, čo sa zistí pomocou stetoskopu alebo detekciou modulácie tlaku. V manžete je teraz vyšší tlak ako je tlak krvi. Počas nafukovania sa nemeria, nebolo by to presné, pretože pri pumpovaní vznikajú tlakové rázy. Po indikácii, že v ramennej tepne nemáte pulz sa vzduch z manžety začne pomaly vypúšťať. V okamihu, keď bude tlak v manžete a v tepne rovnaký a krv začne prúdiť sa dá zistiť pulz. Táto hodnota sa nazýva systolický, niekedy nazývaný aj horný tlak krvi. Jeho hodnota  svedčí o stave srdcového svalu. Vzduch z manžety sa ďalej vypúšťa až sa cieva úplne uvoľní a krv prúdi bez obmedzenia - to je hodnota diastolického (spodného) tlaku krvi - svedčí o stave krvných ciev v tele. Vtedy sa už pulzové odozvy detegovať nedajú. Ak to zosumarizujem, prvá počuteľná, alebo na inom princípe zistiteľná ozva zodpovedá hodnote systolického tlaku, posledná počuteľná ozva potom hodnote diastolického tlaku.

Na trhu je niekoľko smart hodiniek, ktoré merajú krvný tlak na zápästí a prste pomocou oscilometrickej metódy. Senzory snímajú rozkmitanie, teda oscilácie tepny, pôsobením krvného prúdu a pomocou matematického algoritmu určia nepriamo hodnotu krvného tlaku. Táto metóda však nemusí vždy fungovať spoľahlivo. Každý z nás má inú polohu ciev, či podiel tuku a svalového tkaniva. Značne sa líši aj sila pulzu.  Pokiaľ súčasne pôsobí niekoľko nepriaznivých faktorov meranie nemusí byť presné.

Smart hodinky Huawei Watch D merajú krvný tlak na rovnakom princípe ako klasické digitálne tlakomery. Nafukovacia manžeta je súčasťou remienka so šírkou 30 mm, nafúkne sa pomocou vzduchovej pumpičky v hodinkách. Výsledok merania, čiže hodnota systolického a diastolického tlaku a taktiež pulzu sa následne zobrazí na displeji. Vďaka presnému tlakovému senzoru, starostlivému ovládaniu tlakovej spätnej väzby a makromolekulárnemu ťahovému popruhu dokážu hodinky zmerať krvný tlak s presnosťou ±3 mm Hg. Namerané hodnoty sa zobrazujú priamo v hodinkách aj na smartfóne v aplikácii Zdravie (Huawei Health). Zelená znamená dobré výsledky, oranžová signalizuje potenciálne riziko – odporúča sa navštíviť lekára na celkové vyšetrenie, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku. Červená farba s vysokou pravdepodobnosťou signalizuje problém, určite by ste mali navštíviť lekára. Hodinky umožňujú nastaviť si prispôsobené plány merania, na základe ktorých budú odosielať pripomienky na meranie krvného tlaku v naplánovaných časoch, ako napríklad ráno a večer, aby ste mali vždy podrobný prehľad o svojom zdraví. Porovnával som meranie krvného tlaku hodinkami a bežným domácim tlakomerom a odchýlka nepresiahla 10 %. Vzhľadom na to že sa jedná o fyziologický parameter, ktorý sa môže meniť aj medzi dvomi po sebe nasledujúcimi meraniami je to veľmi dobrá presnosť.

Video ukazuje postup správneho merania krvného tlaku

Napriek hrúbke 15,8 mm v najhrubšom mieste, kde je snímač tepu sa hodinky nosia relatívne pohodlne, aj keď na tenšiu ruku nemusia dobre sadnúť. K priaznivému dojmu prispieva akceptovateľná hmotnosť dosiahnutá vďaka odolnému puzdru. V balení sú dve veľkosti remienkov s manžetami M a L. Šírka remienka je 29 mm.

Vizuálnou dominantou hodiniek je obdĺžnikový AMOLED displej s uhlopriečkou 1,64" a rozlíšením 456 x 280 pixelov, ktorý je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. K dispozícii je aj Always-on režim, pričom si môžete nastaviť digitálne, alebo analógové zobrazenie času. Ochranné sklo Gorilla Glass je mierne vypuklé, je odolné proti poškriabaniu, avšak čo je tvrdé je aj relatívne krehké, takže si treba dávať pozor, aby ste sklom do niečoho nenarazili.

Okrem už spomínaného systému na meranie krvného tlaku, tepu, EKG, či SpO2, majú hodinky akcelerometer, kompas, gyroskop, senzor teploty a GPS. Pri meraní EKG je potrebné na tlačidlo Health priložiť prst druhej ruky. Priame zobrazenie EKG na displeji väčšine z nás veľkú pridanú hodnotu neprinesie. Ani nie preto, že by meranie nebolo presné, ale predstavte si situáciu, že by vám lekár urobil EKG a podal graf vytlačený na papieri. Pre väčšinu z nás je to bez vysvetlenia nezrozumiteľné. Pridaná hodnota spočíva v analýze nameraných hodnôt a zobrazení zrozumiteľného oznamu o aktuálnom zdravotnom stave.

Okrem ľudí, ktorí majú starosť o svoj zdravotný stav, predovšetkým o krvný tlak, Huawei Watch D poteší aj rekreačných športovcov a nadšencov fitness. Podporujú viac než 70 rôznych pohybových a športových aktivít, vrátane interaktívnych sprievodcov pri tréningoch. Hodinky sú vode odolné do 50 metrov, takže medzi podporovanými aktivitami je aj plávanie. Šesť pohybových aktivít ako sú chôdza indoor aj outdoor, beh, bežecký, eliptický a veslovací trenažér dokážu hodinky rozpoznať automaticky. Samozrejmosťou je upozorňovanie, aby ste si išli v pravidelných intervaloch zacvičiť, alebo sa prejsť.

Smart hodinky Huawei sa vyznačujú veľmi dlhou výdržou batérie. V tomto prípade aby zostalo v hodinkách miesto na mechanizmus nafukovania manžety bola použitá menšia batéria, avšak napriek tomu hodinky vydržia sedem dní fungovania na jedno nabitie, pričom sa počíta so šiestimi meraniami tlaku denne. Pri intenzívnejšom používaní vydrží batéria 4 – 5 dní. Hodinky je možné nabíjať buď pomocou pribaleného adaptéra, alebo bezdrôtovo na nabíjačkách štandardu Qi.

Prívlastok smart v tomto prípade znamená, že na hodinkách sa vám zobrazujú notifikácie zo smartfónu, pričom na správy môžete odpovedať prednastavenými krátkymi odpoveďami. Taktiež môžete ovládať prehrávanie hudby v smartfóne.


                                         

Verdikt: Smart hodinky s presným meraním krvného tlaku a ďalších fyziologických parametrov.

Technické údaje: displej kruhový AMOLED 1,64" (456 × 280 px) 326 PPI;; rozmery: 51 x 38 x 13.6 mm; hmotnosť: 40,9 g (bez remienka). Cena 399 eur

+ meranie krvného tlaku, podpora športových a fitness aktivít, výborný displej, vodotesnosť

- väčšie rozmery, 30 mm nremienok

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Watch D krvny tlak meranie krvného tlaku Smart hodinky

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať