SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Recenzia: Huawei Watch GT - Inteligentné hodinky na šport aj do spoločnosti

0

Začnem kľúčovou informáciou pre mnohých záujemcov o inteligentné hodinky. Huawei Watch GT vydržia v bežnom režime na jedno nabitie 14 dní. K dlhej výdrži na batériu prispieva predovšetkým dual-chip architektúra, ktorá v porovnaní s predchádzajúcou generáciou hodiniek ušetrí viac než 80 % energie, a takisto optimalizovaný softvér využívajúci umelú inteligenciu a strojové učenie. Inteligentný algoritmus šetrenia energie dokáže dynamicky prepínať medzi režimami výkonu a efektivity v závislosti od aktivít po­užívateľa. Pomohla zrejme aj výmena dosiaľ ­používaného operačného systému Google Wear OS za LiteOS, ktorý Huawei vyvíja pre IoT. Hodinky sa párujú cez bluetooth s aplikáciou Huawei Health v smartfóne. Pri trvalo zapnutom GPS sa výdrž zníži na 22 hodín. V úspornom režime vydržia hodinky 30 dní.                           Na porovnanie, hodinky Apple Watch S4 vydržia na jedno nabitie deň a pri zapnutom GPS 6 hodín.

Watch GT sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s povrchovou úpravou DLC, ktorá sľubuje trvanlivosť na niekoľko desiatok rokov. Remienok má štandardné 22 mm uchytenie, takže ak vám nevyhovuje remienok z balenia, môžete si kúpiť iný. Na testovanie som mal verziu Classic, ktorá sa hodí aj k spoločenskému obleku. Vďaka hrúbke 11,8 mm, pomerne malej na inteligentné hodinky, a dobre vytvarovanej zadnej stene sa tento model príjemne nosí. Zadná stena je z matného plastu, takže vás hodinky na ruke nechladia. Nabíjajú sa kontaktne pomocou valcového prípravku s magnetickým uchytením.

Na plnú kapacitu sa nabijú za 55 minút. Displej OLED so živými farbami a vysokým kontrastom má priemer 1,39 palca a v horizontálnom aj vertikálnom smere má v najširšom mieste 454 pixelov. Hustota pixelov je teda 326 PPI. Regulácia jasu je automatická a väčšine používateľov bude vyhovovať. Krycie sklo displeja je chránené miernym zapustením pod obrubu. Pri nechcenom náraze (v mojom prípade do zárubne) úder ­zachytila ­obruba.  

Na pravej strane sú dve robustné oceľové tlačidlá, ktoré sa dobre stláčajú aj v rukaviciach. Displej na dotyk v hrubších rukaviciach nereaguje, ale to neprekáža, aj tak by ste v nich nemali potrebný cit na gestá na malom displeji. Horným tlačidlom sa dostanete do hlavného menu. Gestom po ciferníku nadol sa zobrazí ponuka najčastejšie používaných funkcií a gestom nahor notifikácie.

Samozrejmé je zobrazovanie notifikácií o prichádzajúcich hovoroch, prijatých správach, udalostiach v kalendári a sledovanie počtu krokov. Dôležitá pridaná hodnota je virtuálny tréner, ktorý vás motivuje pri rôznych druhoch tréningov vrátane plávania, cyklistiky či indoorového cvičenia, či už na bežeckom simulátore, v posilňovni, alebo pri dynamických športoch, ako je napríklad box. Typ športovej aktivity sa vyberá po zatlačení spodného tlačidla. Tréning, napríklad bežecký, je motivačne rozdelený na viac úsekov, počas ktorých sa strieda typ pohybu, napríklad rýchla chôdza, beh a šprint. Typická doba tréningu je 30 minút.

Pri outdoorových aktivitách sa sleduje aj VO2Max čiže aeróbna kapacita. Po ukončení aktivity si môžete v prehľadnej podobe pozrieť všetky namerané údaje. K dispozícii máte aj týždňový súhrn.

Reálna vodotesnosť je do 15 metrov, takže sa s hodinkami môžete aj potápať. Pri plávaní hodinky rozlišujú medzi krytým a otvoreným bazénom, prípadne vodnou plochou. Na otvorenej vodnej ploche hodinky pomocou GPS merajú nielen tempá, ale aj preplávanú vzdialenosť. Keď už spomínam meranie vzdialenosti, hodinky majú aj barometer, takže pri behu, turistike či lezení monitorujú aj prekonané prevýšenie. GPS v hodinkách na čo najpresnejšie sledovanie polohy využíva súčasne GPS, Galileo aj Glonass. Veľmi presné je meranie tepovej frekvencie. Môžete nastaviť režim, pri ktorom sa meria každú sekundu, čo je dôležité hlavne pri monitorovaní a následnej analýze športových výkonov a tréningov. Hodinky monitorujú nielen pohybové aktivity, ale aj spánok. K dispozícii sú štyri typy zobrazenia výsledkov monitorovania a hodinky dokážu indikovať niekoľko typov problémov so spánkom. Počas spánku sa na monitorovanie pulzu využíva infračervené svetlo.

Pri bežnom používaní s častými aktivitami typu prechádzka alebo plávanie a jednou dvojhodinovou turistikou so zapnutým GPS mi hodinky na jedno nabitie vydržali týždeň. Monitorovanie behu na trenažéri, rýchlej chôdze aj plávania je presné a GPS funguje, aj keď sú hodinky prekryté rukávom bundy. Ako človek s prevažne sedavým zamestnaním by som uvítal, keby ma hodinky periodicky upozorňovali, že je čas trochu sa pohybovať, prípadne si zacvičiť.

Parametre:

• RAM 16 MB, úložná kapacita 128 MB, batéria 420 mAh, hrúbka 11,8 mm, hmotnosť 46 g
• Cena: 219 EUR (Sport), 229 EUR (Classic)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výdrž na batériu, vynikajúci displej, prémiový dizajn, pohodlné nosenie, vhodné na plávanie, štandardný remienok
- Chýba upozornenie pri dlhšej neaktivite

Celkovo: 92 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Watch

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať