SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Inovatívny sprej zabíja baktérie v ranách bez použitia antibiotík

0

Použitiu antibiotík sa odporúča pokiaľ možno vyhnúť, aby sa zabránilo vzniku rezistencie škodlivých baktérií proti nim. Pomôcť by mohol nový sprej na ošetrenie rán, ktorý zabíja baktérie pomocou peptidov prirodzene sa vyskytujúcich v našom tele. Predchádzajúce štúdie, ktoré skúmali použitie takýchto peptidov na eradikáciu baktérií v medicínskych aplikáciách, ukázali, že hlavný kameň úrazu spočíval v skutočnosti, že peptidy sa rýchlo rozkladajú pri kontakte s krvou alebo inými telesnými tekutinami.

Teraz vedci zo švédskej Technologickej univerzity Chalmers vyvinuli riešenie tohto problému. V spreji, ktorý vytvorili a ktorý je určený na aplikáciu priamo na otvorené rany, sa molekuly peptidov viažu na špeciálne štruktúrované mikročastice hydrogélu. Tento gél chráni peptidy pred krvou a zároveň im umožňuje ničiť baktérie narušením ochranných vonkajších membrán mikróbov. A navyše je tu ešte bonus.

Predplatné NEXTECH 2021

Pretože sprej zabíja baktérie týmto konkrétnym spôsobom, predpokladá sa, že baktérie si proti nemu nevytvoria rezistenciu. V laboratórnych testoch sa zistilo, že sprej zabíja pri kontakte 99,99 % baktérií vrátane typov odolných proti antibiotikám, pričom zostal účinný približne 48 hodín. Vedci skúmajú aj použitie spreja na potiahnutie lekárskych implantátov, aby sa zabránilo infekciám pri prvom umiestnení zariadení do tela. 

Zdroj: pubs.acs.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať