PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Internet Archive sprístupnil 1,4 milióna kníh zadarmo a pre všetkých

1

Študenti, učitelia a čitatelia majú teraz bezplatný prístup k viac ako 1,4 miliónom kníh v rámci Národnej knižnice pre núdzové situácie (National Emergency Library), čo je projekt, ktorý v týchto dňoch spustila nezisková organizácia Internet Archive, ktorá už predtým zdigitalizovala viac ako milión kníh venovaných vzdelávacími inštitúciami a knižnicami. Na rozdiel od typického knižničného požičiavania má viacero používateľov prístup k jednej digitálnej kópii knihy súčasne.

Knihy sú určené na núdzové diaľkové vyučovanie, výskumné činnosti a intelektuálnu stimuláciu v čase, keď sú univerzity, školy, školiace strediská a knižnice zatvorené. National Emergency Library bude v prevádzke do 30. júna alebo do konca núdzového stavu v USA. A hoci by to názov naznačoval, bezplatná knižnica je k dispozícii nielen obyvateľom USA, ale každému, kto má pripojenie na internet.

Niektorí odborníci tvrdia, že v takýchto situáciách treba uplatniť výnimku z autorských práv. Iní namietajú, že model digitalizácie a distribúcie kníh v otvorenej knižnici je „v zjavnom rozpore s autorským zákonom“. Je však nepravdepodobné, že súdy sa budú púšťať do súdnych sporov týkajúcich sa porušenia autorských práv počas núdzovej situácie.

Zdroj: vice.com.

Redakcia

Všetky autorove články
internet web online Digital dáta zabava

1 komentár

SK: 11, CZ: 303 reakcia na: Internet Archive sprístupnil 1,4 milióna kníh zadarmo a pre všetkých

31.3.2020 09:03
knizky v slovencine https://archive.org/details/nationalemergencylibrary?∧[]=languageSorter%3A%22Slovak%22 a v cestine https://archive.org/details/nationalemergencylibrary?∧[]=languageSorter%3A%22Czech%22
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať