TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

IoT prakticky – experti na internet vecí budú vo firmách veľmi žiadaní

Technológie
4

Seriál venovaný internetu vecí sme úmyselne začali prvým dielom, ktorý bol orientovaný technicky. Takto orientovaný bude aj celý náš dlhodobý seriál. Ale téma IoT je natoľko aktuálna, že odborníci v tejto oblasti budú na pracovnom trhu veľmi žiadaní. Aby sme v rámci svojich možností aj my prispeli k motivácii predovšetkým študentov aby v rámci projektov, alebo len tak ako hobby navrhovali a vytvárali rôzne zaujímavé elektronické konštrukcie, nezaškodia dva nezávislé názory. V prvom videu technologický expert Štepán Bechynský z Microsoftu, ktorý sa téme IoT venuje aj ako hobby a taktiež túto tému školí na kurzoch pre študentov a aj na kurzoch zameraných na popularizáciu IT medzi dievčatami. Štepánove odborné a lektorské skúsenosti budeme využívať aj v tomto seriáli 

Druhé video bolo nakrútené pri príležitosti IoT laboratória na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE). Nové laboratórium budú primárne využívať predovšetkým študentov odborov súvisiacich s informačnými technológiami. Laboratórium vzniklo v úzkej spolupráci so spoločnosťou AT&T. Dôležitosť témy IoT prezentuje generálny riaditeľ AT&T na Slovensku Gabriel Galgóci.

V laboratóriu sú nielen vývojové súpravy a stavebnice, ale priamo v rámci miestnosti sú integrované snímače, žalúzie ovládané akčnými členmi, osvetľovacie telesá, ktoré je morné ovládať pomocou riadiacich jednotiek a ďalšie subsystémy.

Námetom cvičení je aj meranie spotreby energií a regulácia osvetlenia

 

Dôležitá je aj názorná forma nameraných údajov a výsledkov analýz

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
IoT internet veci arduino Raspberry Gabriel Galgóci Štepán Bechynský ATT Microsoft

4 komentáre

čo je IoT reakcia na: IoT prakticky – experti na internet vecí budú veľmi žiadaní

24.1.2019 12:01
Internet vecí je množina rôznych zariadení pripojených k internetu. Môžu to byť senzory, regulačné členy, autá, práčka u vás doma, alebo jednoduchá amatérska konštrukcia pomocou ktorej budete môcť monitorovať teplotu v skleníku... proste čokoľvek. Samozrejme je to do značnej miery marketingový pojem použiteľný na odôvodnenie investícii na modernizácoiu. A je to fenomén veľmi starý. Prvý krát sa sústava prepojených mikroprocesorov Intel 4004 použila v roku 1975 na ... asi by ste to ťažko uhádli ... na riadenie splachovania toaliet v mrakodrape. Tým že sa spláchnutie niekedy o pár sekúnd oneskorilo sa mohli použiť podstatne tenšie potrubia. Povzbudzujeme k experimentom s vývojovými doskami a stavebnicami, lebo je to jednoduché a študenti získajú postupne skúsenosti a budú vedieť navrhovať čoraz zložitejšie zariadenia.
Reagovať

RE: čo je IoT reakcia na: čo je IoT

24.1.2019 12:01
Cize ako vravim, vsetko a nic ... Bublina ...
Reagovať

RE: RE: čo je IoT reakcia na: RE: čo je IoT

25.1.2019 14:01
IoT je iba otrasny nazov pre hocico, co sa da nejak ovladat cez internet.
Reagovať

Nechcem toto .... reakcia na: IoT prakticky – experti na internet vecí budú veľmi žiadaní

24.1.2019 10:01
... cize pod.... no mohol by mi niekto jasne par vetami vysvetlit CO TO IoT JE? Nie na co je? Co sa s tym da robit? Lebo na tieto otazky je 1000 inych odpovedi a nebude to IoT. Proste co je to IoT?!
Su diestaky knih plne bla bla bla ktore hovoria o moznostiach IoT, ale to je ako pisat knihu o dopravnych prostriedkoch a ich vyhodach bez uvedenia typu prostriedkov ...
Reagovať

Pridať komentár