S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Kozmická loď WINE by teoreticky mohla skúmať vesmírne objekty „naveky“

0

S myšlienkou použitia pary na pohon kozmickej lode z asteroidu na asteroid prišla americká súkromná spoločnosť Honeybee Robotics so sídlom v Pasadene v spolupráci s University of Central Florida (UCF). Výskumný tím pod vedením Phila Metzgera z UCF vyvinul prototyp kozmickej lode, ktorá dokáže vyťažiť vodu z asteroidov alebo iných vesmírnych telies na výrobu pary na vlastný pohon k ďalšiemu cieľu.

Metzger najprv vypracoval počítačový model a simuláciu nevyhnutnú na to, aby Honeybee vytvoril prototyp a vyskúšal túto myšlienku. Vlani 31. decembra bol prototyp kozmickej lode WINE (World Is Not Enough) otestovaný v zariadení Honeybee Robotics na simulovanom materiáli asteroidu. Metzger verí, že táto technológia by sa dal využiť na lety na Mesiac, Ceres, Európu, Titan, Pluto a asteroidy, kde je voda a dostatočne nízka gravitácia.

WINE má veľkosť mikrovlnnej rúry, dokáže ťažiť vodu z povrchu a premeniť ju na paru, ktorú využije na prelet na nové miesto. Tento proces sa potom zopakuje, teoreticky by teda takáto kozmická loď mohla pokračovať vo výskume „naveky“.

Výskumníci pracujú na rôznych scenároch. WINE by mohol byť vybavený solárnymi panelmi, aby získal dostatok energie na ťažbu vody a výrobu pary. Pri ceste na Pluto a iné miesta vzdialené od Slnka by zasa mohol použiť rádioizotopové termoelektrické generátory, ktoré by elektrinu vyrábali pomocou rozpadu rádioaktívnych prvkov.

Vývoj takéhoto druhu kozmickej lode by mohol mať veľký vplyv na budúcnosť prieskumu vesmíru. V súčasnosti treba medziplanetárne misie ukončiť, keď kozmická loď vyčerpá pohonné látky. Vybudovanie a vyslanie kozmickej lode si vyžaduje obrovské časové aj peňažné investície. WINE by bol navrhnutý tak, aby sa jeho palivo nikdy nevyčerpalo. Prieskum by tak bol lacnejší a ušetrilo by sa aj veľa času, pretože by nebolo treba vysielať zakaždým novú kozmickú loď zo Zeme.

Projekt je výsledkom programu NASA Small Business Transfer Technology, ktorého cieľom je podporiť univerzity, aby partnersky spolupracovali s malými firmami na inováciách a technologickom pokroku v oblasti letov do vesmíru.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir veda vyskum satelit buducnost NASA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať