SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

IoT prakticky – súpravy Grove k Arduinu, Raspberry a BBC micro: bit vhodné pre úplných začiatočníkov

Technológie
1

Internet vecí, mikrokontroléry, senzory, servomotory,  elektronické zapojenia, robotika... to všetko znie veľmi lákavo, nehovoriac o tom, že by ste si mohli sami urobiť rôzne hobby zariadenia pre modelárstvo, či domáci automatizáciu. Pre začiatočníka to zároveň znie zložito a nedostupne. V cenách mikrokontrolérových dosiek problém nie je, väčšina vývojových dosiek sa pohybuje v cenovom rozpätí 20 – 30 eur, rozširujúce moduly sú spravidla ešte lacnejšie. Hlavným problémom u mnohých je, že sa boja, aby to nezapojili zle a nezničili elektronické obvody. A práve pre túto skupinu záujemcov o preniknutie do tajov elektroniky a programovania  sú určené modulové stavebnice Grove. Sú k dispozícii pre všetky vývojové dosky, ktoré v našom seriáli preberáme, čiže pre Arduino, Raspberry PI, či BBC micro:bit. 

O možnostiach týchto stavebníc sa viac dozviete v našom videu.  

Grove je modulárna elektronická platforma na rýchlu tvorbu prototypov. Každý modul má jednu funkciu, napríklad snímanie dotyku, displej, vytváranie zvukového efektu, meranie vzdialenosti ultrazvukom a podobne. Potrebné moduly stačí pripojiť základnej doske Base Shield a ste pripravení na testovanie svojich nápadov.

Jediné, na čo je potrebné dávať pozor je, aby ste moduly s analógovým výstupom pripojili do analógových zásuviek označených ako A0, A1, A2, A3, moduly vyžadujúce digitálne vstupy a výstupy do digitálnych zásuviek označených D1, D2 ... Dn. Moduly, ktoré využívajú komunikačnú zbernicu je potrebné pripojiť do zásuvky príslušného komunikačného rozhrania I2C, UART...

Shield pre Arduino

Shield pre micro:bit aj so zasunutou doskou

Po overení fungovania si môžete skúsiť realizovať zapojenie na prepojovacom poli, prípadne pri finálnom zariadení na univerzálnej doske plošného spoja.  

Na ilustráciu možností uvedieme zoznam modulov sady Grove pre Arduino. Rovnaké moduly sú aj v sade pre Raspberry Pi. V balení okrem základnej dosky Base Shield, ktorá sa nasunie na vývojovú dosku Arduino nájdete dvojriadkový LCD displej s  RGB podsvietením, inteligentný relé, bzučiak, snímač zvuku, dotykový snímač, snímač uhla pootočenia, snímač teploty, svetelný snímač, modul pre LED diódu a LEDky rôznych farieb, tlačidlo, miniatúrny servomotor, 10 x kábel adaptér 9 V na valcový konektor jack a príručka.

Moduly sady pre Arduino, alebo Raspberry

Moduly sady pre Micro:bit

Na pripojenie displeja stačí jeden štvoržilový káblik

K dispozícii sú aj špecializované sady, napríklad na zavlažovanie záhrady – tá je predstavená vo videu, prípadne sady na domácu automatizáciu ako trebárs Seed Studio Grove Starter Kit for IoT based on Raspberry Pi. V tejto sade je aj dotykový farebný displej.

V ďalších dieloch predstavíme možnosti sady Grove pre micro:bit a Arduino. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
IoT internet veci Grove Seeed Raspberry arduino micro:bit hobby

1 komentár

Micro bit, Arduino, Raspberry reakcia na: IoT prakticky – sady Grove k Arduinu, Raspberry a BBC micro: bit vhodné pre úplných začiatočníkov

6.5.2019 12:05
Všetko to je pekné a aj využiteľné v prípade, že chcete niečo amatérsky vytvoriť. Mňa to zaujalo z dôvodu, že by som to vedel využiť na chate ako centrálnu jednotku, ktorá sa postará o automatické polievanie, meranie teploty trebarz aj ohrev a napr aj na meranie teploty a pohybu v včelstvách prípadne aj na zapojenie kamery ako bezpečnostný prvok a pod... Avšak neviem, ktorý z týchto systémov by bol vhodný. Bolo by dobre urobiť nejaké porovnanie. V mojom prípade ma zaujíma, koľko jednotlivých snímačov viem na zariadenie zapojiť. Ono tie konektory budú asi obmedzené. Ak by sa dalo urobiť nejaký prehľad a porovnanie bol by som naozaj rád.
Ivan
Reagovať

Pridať komentár