SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

IoT prakticky: Inteligentná poštová schránka komunikujúca cez Sigfox

0

Nové komunikačné technológie prinášajú zásadnú úsporu na miesta, kde by ste ich naozaj nečakali. Jedným z praktických riešení je senzor v poštovej schránke. Slovenská spoločnosť Inovasense vyvíja unikátny IoT senzor, ktorý zmení klasickú poštovú schránku na inteligentnú. 

Riešenie je predstavené vo videu:Takéto riešenie je užitočné tak pre verejné poštové schránky, ktoré vyberá pošta, ako aj pre schránky na rodinných domoch, či chatách.

Riešenie sa dodáva ako senzor, ktorý sa inštaluje do vnútra klasickej schránky.

Vzhľadom k tomu, že senzor komunikuje bezdrôtovo, je ideálne ak je schránka plastová, ale podľa mojich skúseností funguje výborne aj v kovovej schránke, pretože skoro každá schránka má vo dverách štrbiny. Riešenie som testoval v Ružomberku v kovovej schránke s malými výrezmi. Funguje perfektne.  

Najskôr je potrebné nakonfigurovať cloudovú službu, ktorá bude prijímať údaje zo senzoru a posielať používateľovi mailovú a SMS notifikáciu.

Konfigurácia je jednoduchá, stačí cez webový formulár zadať niekoľko údajov. Následne nalepíte senzor do schránky a vytiahnete pásik, ktorý izoluje jeden kontakt batérie. Po zatvorení schránky sa senzor skalibruje. Ak je schránka hlbšia ako 12 cm odporúča sa na protiľahlú stranu schránku oproti senzoru nalepiť čiernu plastovú fóliu, ktorá je súčasťou dodávky. V cene senzora je ročné predplatné na bezdrôtový prenos dát v sieti SIGFOX a 50 SMS notifikácii. 

V prípade verejných schránok v odľahlých obciach dostane pošta informáciu, že do schránky bola vhodená listová zásielka, takže poštár by ju mal vybrať.

Prínos je jednoznačný, poštár nemusí jazdiť do vzdialenej obce zistiť, že poštová schránka je prázdna.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár