SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Kybernetické útoky denne ohrozujú firmy aj jednotlivcov. Ako im efektívne čeliť?

Tlačové správy
0

Až 53 percent firiem na Slovensku má skúsenosť s bezpečnostným incidentom. Číslo však môže byť vyššie, nakoľko firmy sa s takýmto typom útoku neradi priznávajú. Chronicky známy je príklad zahraničnej firmy UBER, ktorá nielenže zaplatila hackerom, ale celý útok zamlčala. Vo finále tak prišla o 148 miliónov dolárov.

Podľa prieskumu IT spoločnosti GAMO je najväčšou hrozbou infikovanie IT systémov nežiadúcim softvérom. Či už ide o spam (68%), malware ( 30%) alebo ransomware (6%).

Napríklad phisingu, ktorý stojí za 30 percentami hrozieb, sa pritom dá predísť edukáciou zamestnancov. Za väčšinou útokov totiž stojí zlyhanie ľudského faktoru. “Ľudia sú zvyknutí veriť všetkému a konať nesystematicky, netestujú si pravosť zdroja a neanalyzujú dôveryhodnosť wifi siete,“ hovorí Ľubomír Kopáček, šéf divízie IT bezpečnosti GAMO. „A keď sa to deje v súkromí, deje sa to aj vo firmách. Tieto zlozvyky si ľudia majú tendenciu nosiť zo súkromného života do práce.“

Až 48% firiem uvádza, že v rámci kybernetickej bezpečnosti je najdôležitejšie zlepšenie informovanosti pracovníkov.

Spoločnosť GAMO sa preto rozhodla pomôcť informovanosti jednotlivcov. Vytvorila voľne dostupné edukatívne videá, ktorých úlohou je jednoducho vysvetliť aj neodborníkom správne využívanie technológií. „Zámer je jednoduchý: minimalizovať chyby jednotlivcov, ktoré môžu prispieť k úniku ich dát,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Rudolf Latiak.

Sú komunikačné aplikácie bezpečné?
Ochráňte svoje dáta

Vzdelávať zamestnancov vo firme však nestačí. Veľké firmy kladú väčšiu dôležitosť kybernetickým hrozbám, pravdou však je, že hackeri sa zameriavajú aj na menšie spoločnosti, ktoré nekladú kyberbezpečnosti veľký význam, a tak sa pochopiteľne stávajú jednoduchším cieľom.

„Problémom je, že tieto firmy majú zafixované, že to nie je lacná položka. No bezpečnosť nemôžeme brať ako náklad. Je to investícia, ktorá paradoxne môže firme v prípade kyberútoku ušetriť nemalé financie,“ zdôrazňuje technický riaditeľ spoločnosti GAMO Ivan Luby. „Našimi skúsenosťami, špecialistami a inovatívnym prístupom sa snažíme priblížiť aj firmám, ktoré by si tieto služby štandardne nemohli dovoliť,“ dodáva.

Komplexné vypracovanie bezpečnosti zahŕňa nielen zhodnotenie nedostatkov, ale predovšetkým nastavenie systémových riešení pre každého jednotlivo – na mieru.

5 jednoduchých krokov pre firmy, ktoré zvýšia bezpečnosť
- Zodpovedná voľba dodávateľov a partnerov pre všetky časti IT
- Riadenie a kontrola činnosti používateľov pri prístupe na internet
- Pravidelné zálohovanie dát
- Vzdelávanie všetkých zamestnancov v oblasti kybernetickej bezpečnosti
- Aplikovanie prístupu zero trust

Zobrazit Galériu

TIME.is COMMUNICATION

Všetky autorove články
ochrana bezpečnosť Digital dáta internet web biznis

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať