NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Recenzia: JBL Bar Studio + JBL Bar 2.1: Kvalitný soundbar so subwooferom

0

Moderné veľkoplošné, no veľmi tenké televízory napriek snahám ich konštruktérov spravidla nevynikajú kvalitou zvuku. Vysoké tóny ani stereofónny priestorový efekt nie sú žiadny problém, no pri reprodukcii basov fyzikálne limity, čo sa týka objemu ozvučnice, jednoducho nepustia. Ideálne riešenie nielen z hľadiska akustiky, ale aj bytovej architektúry je soundbar, ktorý sa v prípade dôrazu na reprodukciu najnižších frekvencií dá doplniť subwooferom. Predstavím dva produkty od JBL, samostatný soundbar JBL Bar Studio a zostavu JBL BAR 2.1, ktorú tvorí soundbar so subwooferom. Len pre zaujímavosť, značka JBL je odvodená od mena zakladateľa Jamesa Bullougha Lansinga, začiatkom 70. rokov prešla do portfólia spoločnosti Harman. No a vlani Samsung kúpil Harman.

JBL Bar Studio

Napriek malým rozmerom zvládne tento soundbar reprodukciu nízkych frekvencií od 60 Hz. Meranie tento údaj potvrdilo v tolerancii – 6 dB, nič iné sme od produktu renomovanej firmy ani nečakali. Súčasťou balenia je napájací zdroj, káble na optické a metalické pripojenie cez 3,5 mm konektor jack a súprava dielov umožňujúcich upevnenie na stenu.

Na zadnom paneli je okrem HDMI, optického a analógového vstupu aj konektor USB, do ktorého môžete vložiť pamäťové médium so skladbami a ich prehrávanie riadiť diaľkovým ovládačom. Smartfón, prípadne tablet môžete pripojiť aj cez bluetooth. Soundbar som pripojil k televízoru cez HDMI ARC (Audio Return Channel), takže sa automaticky zapínal, keď detegoval zapnutie televízora. Príjemne ma prekvapilo, že po pripojení optickým káblom k domácemu kinu sa soudbar tiež automaticky zapol, ak bol na výstupe zvuk. Na ovládanie slúžia štyri tlačidlá na hornej stene, prípadne diaľkový ovládač.

Aby výrobca udržal prijateľnú cenu a nemusel robiť kompromisy ohľadne zvuku, soundbar nemá informačný displej. Jeho úlohu plní stĺpec LED diód v ľavom rohu. Na potvrdenie nastavovanej funkcie sa na chvíľu rozsvieti ich kombinácia a následne zhasne. Zvuk vyžarujú dvojice 1,5" výškových a 2" nízkotónových reproduktorov. Dunenie basov v akčných scénach nebude také presvedčivé ako pri vyšších modeloch so subwooferom, ale v porovnaní so vstavanými reproduktormi hoci aj veľmi kvalitného televízora bude zvuk v oblasti nízkych tónov podstatne lepší.

Veriť môžete aj údaju o maximálnom výkone 30 W. Potvrdzuje to príkon, ktorý je schopný dodať napájací zdroj, aj subjektívne počúvanie. Nech vás nemýlia ohurujúce stovky wattov v technických parametroch menej serióznejších značiek, to je takzvaný hudobný výkon, ktorý je reproduktorová sústava schopná dodať v ojedinelých špičkách. Model JBL Bar Studio je schopný dlhodobo dodávať poctivý sínusový výkon 30 W. Ak máte televízory Samsung, LG či Sony, soundbar bude reagovať na ich diaľkové ovládanie, ostatné značky musíte nakonfigurovať podľa návodu.

Subjektívny dojem z počúvania je veľmi dobrý. Zvuk filmu aj hudba znejú bohato a vyvážene. Nízke tóny sú vzhľadom na objem skrine prekvapivo bohaté. Ak si potrpíte na dunivé basy, potrebujete vyšší model so subwooferom. Soundbar bez ohľadu na vaše posluchové preferencie je vynikajúci do malých bytov, obzvlášť ak bývate v bytovke s tenkými stenami. Tam si môžete dovoliť dunivé basy jedine v slúchadlách.

Parametre:

• Výkon zosilňovačov: 30 W, frekvenčný rozsah: 60 Hz – 20 000 Hz, audiovstupy: 1 analógový, 1 optický, bluetooth, USB; HDMI videovýstup (s Audio Return Channel), HDMI HDCP verzia: 1.4; konektivita:  bluetooth 4.2, rozmery: 614 × 58 × 86 mm, hmotnosť: 1,4 kg
• jbl.sk
• Cena: 179 EUR

JBL Bar 2.1

Súprava obsahuje soundbar a bez­drôtovo pripojený subwoofer so 6,5" (165 mm) basovým meničom smerovaným nadol a basreflexovým otvorom. Sounbar je osadený štyrmi 2,25" strednotónovými reproduktormi a dvoma 1,25" výškovými. V porovnaní s JBL Bar Studio klesla dolná hranica frekvenčného pásma zo 60 na 40 Hz, a čo je ešte potešiteľnejšie, nameral som toleranciu len -3 dB. Rozdiel 20 Hz sa zdá nepodstatný, no nie náhodou je frekvenčná charakteristika logaritmická a z hľadiska reprodukcie dunivých zvukov vo filmoch a basov v hudobných videách je to skutočne veľký rozdiel.

Celkový výkon zostavy je 300 W, ako je pri značke JBL zvykom, poctivých sínusových. Dve tretiny výkonu poskytuje subwoofer. Subjektívne to vyzerá opačne. Príčinou je, samo­zrejme, to, že priestorovú informáciu nesú vyššie a stredné tóny a basy sa šíria rovnomerne v celom priestore. Subjektívne sa teda zdá, že zo subwoofera nevychádza takmer žiadny zvuk, čo je dôkazom dobre navrh­nutej frekvenčnej výhybky medzi soundbarom a subwooferom. Pohľad na vibrujúci basový reproduktor vás presvedčí, že svoju úlohu plní a plní ju dobre. Ak ste od 300 W na výstupoch zosilňovačov očakávali viac, treba si uvedomiť, že do hry vstupuje aj účinnosť a tá pri reproduktorových sústavách závisí od veľkosti priemeru membrán, objemu skríň a návrhu basreflexového otvoru a lievika.

JBL Bar 2.1 má subwoofer s vonkajším objemom 19 litrov. Reproduktorová skriňa s objemom 50 alebo 100 litrov by z 200 W elektrického výkonu, samozrejme, vyžiarila podstatne vyšší akustický výkon. Párovanie subwoofera so soundbarom je ­automatické. Soundbar má 5-znakový informačný displej decentne ukrytý pod prednou mriežkou. Ak treba zobraziť dlhší text, je to vyriešené rotovaním. V zadnej časti je optický a metalický zvukový vstup, dva konektory HDMI (jeden s podporou ARC) a konektor USB na pripojenie kľúča s multimediálnymi súbormi.

Diaľkové ovládanie umožňuje okrem prepínania vstupov a zvukovej charakteristiky vykompenzovať aj prípadné oneskorenie obrazu a zvuku. Rodiny s malými deťmi a ľudia bývajúci v panelákových bytoch ocenia nočný režim, ktorý obmedzuje rozsah dynamiky. Najlepší zvuk v oblasti basov som dosiahol pri umiestnení subwoofera na podlahu nie príliš blízko steny, pretože basreflexový otvor smeruje dozadu. Ak porovnávam kvalitu prehrávania zvuku, subjektívne znie zvuk z televízora lepšie, ak je pripojený cez HDMI, než cez optický kábel. Je to zrejme dané kvalitou vstavaných D/A prevodníkov na digitálnych vstupoch.

Parametre:

• Výkon zosilňovačov: 300 W (100 W bar + 200 W subwoofer), frekvenčný rozsah: 40 Hz – 20 000 Hz, HDMI videovstup, HDMI video­výstup (ARC), HDMI HDCP verzia: 1.4; audiovstupy: 1× analógový, 1× optický, bluetooth, USB, rozmery a hmotnosť: 965 × 58 × 68 mm; 1,9 kg (soundbar); 225 × 370 × 225 mm, 5,2 kg (subwoofer)
• jbl.sk
• Cena: 349 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
JBL soundbar audio hudba zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať