CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Je absurdné, že rezort školstva nevidí vo výzve na podporu výskumu konflikt záujmov, tvrdí Remišová

Tlačové správy
0

Ide o obrovský konflikt záujmov, ak jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty. Zároveň je absurdné, že ministerstvo školstva v tom konflikt záujmov nevidí. Tvrdí to poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová, stanovisko ktorej agentúre SITA poskytol Matúš Bystriansky z komunikačného odboru OĽaNO. Remišová tak reagovala na medializované informácie po tom, ako denník SME priniesol informáciu, že miliónové eurofondové projekty hodnotil aj Peter Klamo, ktorý je v predstavenstve Výskumného ústavu zváračského, ktorý vo výzve uspel.

Remišová upozorňuje na to, že hodnotiteľ vie, že vo výzve je obmedzený počet peňazí a vyradením konkurenčných projektov zvyšuje šancu svojim projektom. "To, že sa takýto prípad mohol stať, je len dôsledkom korupčného systému, ktorý nastavila SNS a predchádzajúce vlády. Ak ministerstvo stanoví veľmi subjektívne kritériá, alebo dá hodnotiť projekty ľuďom, ktorí danej oblasti nerozumejú, je veľká pravdepodobnosť, že tak robí v lepšom prípade z babráctva, v horšom prípade s úmyslom vyciciavať peniaze z eurofondov. Na zle nastavenom systéme eurofondov sa potom priživujú nečestní hodnotitelia, politici, oligarchovia alebo záujmové skupiny," tvrdí Remišová s tým, že vláda takýmto prístupom poškodzuje národné záujmy Slovenska a kradne krajine budúcnosť.

Ministerstvo školstva vo svojej reakcii uviedlo, že sa nebude vyjadrovať k zneužívaniu tejto témy na politickú propagandu niektorých opozičných strán a hnutí. "Minister školstva nariadil vykonanie mimoriadneho preverenia výberového procesu schvaľovania žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Zároveň žiada o kontrolu aj Európsku komisiu. Do ukončenia kontrol bol preto proces schvaľovania pozastavený. Čakáme na výsledky kontroly orgánov, ktoré sú na to určené,“ uviedlo ministerstvo školstva.

SITA

Všetky autorove články
vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať