ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Klaviristi s extra robotickým palcom dokazujú, že mozog je úžasný

0

Mozog sa môže naučiť nové triky a zručnosti bez ohľadu na vek. Predviedli to výskumníci z Imperial College v Londýne, ktorí ukázali, že klaviristi sa dokážu prispôsobiť používaniu extra robotického palca (teda jedenástich prstov) už po jednej hodine cvičenia. Vedci sa snažili pochopiť, ako si mozog môže poradiť s ďalšími končatinami doplnenými pomocou robotiky. Profesor Aldo Faisal z katedry bioinžinierstva a jeho tím priložili skupine klaviristov vedľa malíčka robotické palce, ktoré sa dali ovládať nohami.

SWAN_122021

Chceli tak zistiť odpoveď na otázku, či sú naše mozgy schopné hrať hudbu s extra končatinami. Odpoveďou bolo jasné „áno“. Skupina dobrovoľníkov, ktorá zahŕňala šesť skúsených klaviristov a šesť ľudí, ktorí na klavíri nikdy nehrali, sa dokázala naučiť hrať so všetkými 11 prstami do hodiny po tom, čo im ukázali, ako používať palec navyše.

Pritom nielen skúsení klaviristi sa rýchlo naučili používať robotický palec, čo odhalilo, že ľudia sa môžu naučiť narábať s ďalším prstom aj pri neznámych úlohách. Štúdia by sa mohla využiť na zlepšenie robotických zariadení v priemyselnom prostredí a pomôcť pri výskume protéz končatín. Ďalším krokom výskumného tímu bude zistiť, či by človek mohol používať celú robotickú ruku a ovládať zariadenie pomocou mozgových signálov namiesto nožných ovládačov.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať