CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Koľko stojí prevádzka auta v EU v roku 2019?

Tlačové správy
0

Z pohľadu nákladov na pohonné hmoty, sa najlacnejšie jazdí v Grécku. Náklady za prevádzku elektrického a naftového/benzínového auta sa oproti roku 2018 vyrovnávajú. Pozrite sa, aké sú výsledky prieskumu Leaseplan car cost index zo septembra 2019. V ktorej krajine sa za prevádzku auta platí najviac?

Čo všetko započítať do prevádzky auta?

Kupujete nové auto? Zistite si koľko stoja náhradné diely a servis. Do ceny za prevádzku auta je potrebné započítať aj náklady na výmenu oleja, pohonné hmoty, diaľničné známky a poplatky, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, zimné pneumatiky, prípadne disky a náklady na príslušenstvo, či umývanie auta. Keď si na konci roka vypočítate celkový náklad na auto, výsledná suma môže zaskočiť. 

Priemerné mesačné náklady na prevádzku auta sa veľmi líšia od 440 EUR mesačne v Grécku do 830 EUR a mesiac v Nórsku.

Najdrahšie pohonné hmoty sú v Nórsku, Holandsku a Dánsku

Podľa prieskumu Leaseplan car cost index zo septembra 2019, najdrahšie pohonné hmoty sú v severských krajinách. Naopak najlacnejšie sa jazdí v Grécku a Maďarsku. Všetky náklady sú spriemerované za prvé tri roky vlastníctva vozidla a predpokladá sa 20 000 km nájazd za rok. V Nórsku a Holandsku je elektrická energia dostupnejšie ako benzín alebo nafta.

Elektrina, nafta alebo benzín? Čo sa oplatí viac?

Ak jazdíte na Slovensku, auto na elektriku sa vám z hľadiska nákladov na prevádzku neoplatí. V priemere zaplatíte 834 € ročne, čo je podstatne viac, ako náklad na auto s naftovým (486 €), či benzínovým motorom, kde je ročný náklad na prevádzku 446 €. Podľa Leaseplan car cost index 2019, by sa však náklady na prevádzku elektrických a naftových, či benzínových áut nemali porovnávať, pretože majú rozdielnu technickú konfiguráciu. 

7AchQBBnJpdWbC7SS8CKOdUSL6P_7-3ZrdO-P2CO

Zdroj: Unsplash

V Nórsku, Holandsku a dánsku je naopak výhodnejšie jazdiť na elektriku vďaka štátnym dotáciám a menšiemu daňovému zaťaženiu pre elektrické autá a tiež s ohľadom na vysoké ceny nafty a benzínu. 

Slovensko alebo Česko? Kto platí za prevádzku auta viac?

Za prevádzku auta v susednom Česku zaplatíte približne 507 € ročne. Na Slovensku je situácia podobná a priemerné náklady na prevádzku sú menšie len o 3 %. Na prevádzku auta si odložte v priemere 496 €.

 

Basta Digital

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať