Komentár: Vrhnime trochu svetla na temný web

0

V poslednom čase čoraz viac ľudí vyjadruje znepokojenie nad tónom a obsahom online komunikácie a často sa hovorí aj o tzv. temnom webe (dark web). Napriek tomuto zlovestnému názvu temný web nie je len jeden celok, tento názov označuje všetky menej známe zákutia internetu. Temný web je tu už od začiatkov komerčného internetu, ale pre jeho technologickú rozdielnosť ho verejnosť a médiá nechápu celkom dobre.  Pokladajú ho za lokalitu, kde ľudia predávajú drogy alebo si vymieňajú ukradnuté dáta, prípadne ako zvláštnu časť internetu, ktorú Google nedokáže prehľadávať. Platí oboje, ale temný web je ešte oveľa viac.

Stručne povedané, temný web je rovnaký ako všetky ostatné webové stránky obsahujúce informácie, ktoré chcú ich tvorcovia poskytnúť ostatným. Je postavený na štandardných webových technológiách a môžete si ho prezerať bežnými prehliadačmi, ako je Chrome či Firefox. Rozdiel je v tom, že potrebujete špeciálny softvér, ktorý poskytuje anonymitu návštevníkom týchto stránok aj ich vlastníkom. Webové stránky na temnom webe nemajú bežné koncovky ako .com či .org, často ide o dlhé reťazce písmen a čísel, končiace sa .onion alebo .2p.

To sú inštrukcie hovoriace softvéru ako Freenet, I2P alebo Tor, ako nájsť temné webové stránky a zároveň zachovať súkromie používateľov aj hostiteľov. Tieto programy sú tu už niekoľko desaťročí.  V roku 1999 odštartoval írsky počítačový vedec Ian Clarke systém Freenet, peer-to-peer počítačovú sieť, ktorá distribuuje rôzne typy dát decentralizovaným spôsobom, a nie prostredníctvom centralizovanej štruktúry hlavného internetu. Štruktúra Freenetu oddeľuje identitu autora súboru od jeho obsahu, čo ju robí atraktívnou pre ľudí, ktorí chcú mať anonymné webové stránky.

Onedlho po Freenete vznikli projekty Tor a Invisible Internet, ktoré majú vlastné odlišné metódy na anonymný hosting webových stránok. Bežne používaný internet dnes obsahuje miliardy webových stránok, no temný web je oveľa menší, zahŕňa nanajvýš niekoľko desiatok tisíc stránok – aspoň tak hovoria údaje indexovacích a vyhľadávacích enginov, ktoré prehľadávajú tieto tri siete.

Najpoužívanejší z troch anonymných systémov je Tor. Je taký dôležitý, že bežné internetové stránky ako Facebook, The New York Times a The Washington Post prevádzkujú verzie svojich webových stránok, ktoré sú dostupné na sieti Tor. Samozrejme, tieto stránky sa neusilujú o to, aby ich identita zostala zahalená rúškom tajomstva. Používajú anonymizačnú webovú technológiu Tor s cieľom umožniť používateľom pripojiť sa súkromne a bezpečne bez vedomia vládnych úradov.

Tor je nastavený tak, aby umožňoval používateľom anonymne prezerať nielen stránky temného webu, ale aj bežné webové stránky. Použitie služby Tor na anonymný prístup k bežnému internetu je oveľa častejšie ako jeho používanie na prehliadanie temného webu. Definovaním temného webu ako dejiska nelegálnych aktivít ignorujeme inovatívne vyhľadávacie nástroje a sociálne siete zamerané na zachovanie súkromia, ako aj nemenej dôležité blogovanie politických disidentov.

Ak sa sťažujeme, že vyhľadávacie nástroje neindexujú informácie z temného webu, opomíname rozhodujúcu skutočnosť, že vyhľadávacie enginy nevidia ani obrovskú časť bežného internetu, napríklad e-mailovú komunikáciu, online hranie, streaming videoslužieb, dokumenty zdieľané v podnikoch alebo na cloudových úložiskách, ako je Dropbox, platené akademické a spravodajské články, interaktívne databázy a dokonca ani príspevky na stránkach sociálnych sietí. A v konečnom dôsledku je aj temný web prehľadávateľný. Vhodnejšie je teda temný web konotovať s presúvaním komunikácie z jasných a verejných kanálov do šifrovaných alebo súkromných.

Sústredením strachu a morálneho odsúdenia na temný web riskujeme, že v ľuďoch vzbudíme prehnané obavy o online bezpečnosť alebo v nich, naopak, vyvoláme falošný pocit bezpečnosti na bežnom internete. Je nepresné domnievať sa, že online zločin sa spája len s temným webom alebo že jediná aktivita na temnom webe je tá nelegálna.  

Zdroj: scientificamerican.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
web online internet Digital dáta pocitac hack Hacker sukromie ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať