Koniec výmeny skiel. Elektrochromatické okuliare pre cyklistov reagujú na zmenu svetla v zlomku sekundy

0

Fotochromatické okuliare so schopnosťou adaptovať sa na rôznu intenzitu svetla sú skvelá vec na terénne športy, ako je beh či cyklistika. No ak vyjdete z tienistého lesa alebo tmavého tunela na ostré slnečné svetlo, ste na chvíľku oslepení, pretože nejaký čas trvá, kým sa sklá prispôsobia. Okuliare Uvex Variotronic však používajú elektrochromatickú technológiu, ktoré zmení odtieň v priebehu desatiny sekundy.

Patentovanú technológiu e-Tint vyvinula holandská firma AlphaMicron pôvodne na vojenské použitie. Nedávno ju dcérska spoločnosť Ctrl Eyewear prispôsobila na použitie v cyklistických okuliaroch a sprístupnila ju spoločnosti Uvex.

Okuliare Variotronic obsahujú tenkú fóliu z tekutých kryštálov, ktorá je vložená medzi dve polykarbonátové sklá. Pri pôsobení elektrického prúdu s nízkym napätím sa kryštály usporiadajú tak, že fólia blokuje viac svetla. No ani v „pokojovom“ stave nie je fólia úplne jasná, prepustí iba 64 % svetla, v aktívnom stave však zablokuje až 84 % (teda priepustnosť je len 16 %). V oboch režimoch blokuje 100 % žiarenia UVA, UVB a UVC.

Tónovanie skiel sa dá zapnúť a vypnúť ručne tlačidlom na ramienku okuliarov, ale môže sa prepínať aj automaticky vďaka svetelnému senzoru umiestnenému tesne nad týmto tlačidlom. Na nočnú jazdu však okuliare nie sú vhodné.


Uvex variotronic light senzor

O napájanie okuliarov sa stará nabíjateľná Li-Ion batéria, ktorá má výdrž 50 hodín. Na nabíjanie sa používa bežný kábel micro USB. Uvex Variotronic sa predáva za cenu 350 dolárov.

Zdroj: Gizmag, Uvex-sports

Zobrazit Galériu
okuliare elektrochromaticke cyklista uvex patent

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať