PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Kozmická loď LightSail2 rozvinula plachty a teraz je poháňaná už len Slnkom

3

Inžinieri stlačením gombíka rozvinuli na kozmickej lodi LightSail2 plachty, ktoré sú tenšie ako ľudský vlas a majú rozlohu 32 štvorcových metrov. Solárne plachty využívajú energiu dopadajúcich fotónov zo slnka. Spočiatku to neposkytuje veľa energie, ale dynamika sa časom zvyšuje a umožňuje zrýchlenie LightSail2. Inžinieri na zemi môžu kozmickú loď „kormidlovať“ tak, že nastavia uhol plachiet podobne ako na plachetnici.

LightSail2 tvoril súčasť nákladu na palube rakety Falcon Heavy od SpaceX, ktorá bola vypustená 25. júna. Solárna plachta bola financovaná pomocou crowdfundingu. Predchodca LightSail1 rozvinul svoje plachty v roku 2015, ale po niekoľkých dňoch klesol späť na Zem. Japonská vesmírna agentúra JAXA takisto v minulosti uskutočnila let pomocou solárnej plachty.

S myšlienkou solárnych plachiet prišiel v 70. rokoch astronóm a vedecký spisovateľ Carl Sagan.  

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir doprava energia Solar panel elektrina

3 komentáre

Budúcnosť? reakcia na: Kozmická loď LightSail2 rozvinula plachty a teraz je poháňaná už len slnkom

30.7.2019 18:07
NIč nové pod slnkom. Vyťahujú sa na povrch staré technológie. Toto nie je skutočný pokrok, ale biznis.
Reagovať

A inteligencia plakala za rohom .... reakcia na: Kozmická loď LightSail2 rozvinula plachty a teraz je poháňaná už len slnkom

26.7.2019 11:07
"Solárne plachty využívajú energiu dopadajúcich fotónov zo slnka. Spočiatku to neposkytuje veľa energie, ale dynamika sa časom zvyšuje a umožňuje zrýchlenie LightSail2. "

Neviem kto generuje taketo tuposti. Bud je to len prekladatel bez rozmyslania, alebo fakt neviem. LEbo aj google translator by to prelozil lepsie.

Takze spociatku to neposkytuje vela energie, ale neskor to poskytuje este menej. Dynamika nemumoznuje zrychlenie. Zrychlenie umoznuje to male mnozstvo energie, ktore sa zmensuje, takze aj zrychlenie bude len klesat ....

Placeme ze mame tupy narod ale pcrevue robi vsetko preto, aby to tak ostalo ...
Reagovať

RE: A inteligencia plakala za rohom .... reakcia na: A inteligencia plakala za rohom ....

26.7.2019 13:07
Prave som chcel reagovat na toto. Vraj dynamika... a ze sa zvysuje. Asi mysleli rychlost- ta sa zvysuje i ked akceleracia klesa.
Energia ziarenia klesa so stvorcom vzdialenosti od zdroja(slnka) preto akceleracia klesa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať