ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Kremíkové anódy môžu zdvojnásobiť dojazd elektromobilov

Technológie
0

Vedci z Centra pre výskum energie v Kórejskom inštitúte vedy a techniky (KIST) oznámili, že vyvinuli materiál na kremíkové anódy, ktoré by mohli zdvojnásobiť dojazd elektrického vozidla. Ich výskum bol publikovaný v časopise Nano. Dnešné elektrické vozidlá majú grafitové anódy, ktoré fungujú ale vedci už roky pracujú na kremíkových anódach, pretože dokážu udržať asi 10-krát viac elektrónov ako grafitové. Problém bol v tom, že kremíkové anódy absorbujú priveľa lítnych iónov, až napokon prasknú.

Nový výskum ukazuje, že tento problém sa dá prekonať. Výskumníci vytvorili kompozit uhlíka a kremíka rozpustením škrobu vo vode a kremíka v oleji a ich zmiešaním pri relatívne vysokej teplote. Tento kompozitný materiál dokáže pojať štyrikrát toľko elektrónov ako grafit a neexpanduje až do prasknutia. Jeho tvorcovia tvrdia, že to umožní nabitie batérie na 80 percent kapacity iba za päť minút.

Na vlastných procesoch zdokonalenia kremíkovej anódy pracuje veľa ďalších vedcov. Napríklad spoločnosť Sila Technologies, ktorá spolupracuje s automobilkami BMW a Daimler, vyvíja anódu, ktorá má kremík v pórovitom lešení umožňujúcom jej expandovanie a sťahovanie bez porušenia. Táto anóda má o 20 percent vyššiu energetickú hustotu ako grafitová anóda.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobil bateria energia elektrina

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať