PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Našli rýchlejší a lacnejší spôsob na opätovné použitie batérií elektromobilov

Technológie
2

Hoci elektrické vozidlá znižujú emisie, nie sú úplne dokonalým riešením. S ich rozširovaním sa svet bude musieť vyrovnať s množstvom vyradených batérií, čo spôsobí nový problém s odpadom. Vedci preto hľadajú spôsoby na riešenie tohto problému. Výskumníci z Warwick University vyvinuli nový systém na testovanie použitých batérií z elektromobilov Nissan Leaf, aby určili, či majú byť opätovne použité, recyklované alebo zlikvidované. Dôležité je, že nový proces je oveľa rýchlejší ako súčasné metódy.

Roztriedenie dávky batérií trvá iba tri minúty, zatiaľ čo predchádzajúce metódy si vyžadovali tri hodiny. Vedci dokázali klasifikovať a repasovať 50 použitých batérií Nissan Leaf, aby poskytli úložnú kapacitu 1 MWh. Našli teda spôsob opätovného použitia autobatérií elektromobilov na uloženie dostatočného množstva energie na napájanie približne 1000 rýchlovarných kanvíc počas pol hodiny.

Motory elektromobilov môžu zlyhať alebo byť poškodené pri nehode, pričom batéria je ešte v dobrom stave. Je veľa spôsobov, ako s nimi naložiť – možno ich vyhodiť alebo rozobrať na súčasti. No možno im aj „vdýchnuť druhý život“. Nemusia už vyhovovať požiadavkám elektrických vozidiel, ale môžu sa uplatniť inde. Dali by sa inštalovať v domácnostiach na ukladanie energie zo solárnych panelov, vo veterných elektrárňach na ukladanie energie počas veterných dní, aby sa dala využiť v čase bezvetria.

Nissan očakáva, že do roku 2025 budú na cestách desiatky tisíc elektrických vozidiel, ktorých batérie budú na konci životnosti. Je dôležité, aby sa tieto zdroje recyklovali. Japonská automobilka predpokladá, že jej nový proces klasifikácie umožní znovu použiť prevažnú väčšinu batérií z elektrických vozidiel v Európe.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobil auto bateria nabijanie elektrina energia vykon

2 komentáre

to som doma potreboval reakcia na: Našli rýchlejší a lacnejší spôsob na opätovné použitie batérií elektromobilov

28.1.2020 23:01
1000 rychlovarnych kanvic na pol hodiny
Reagovať

Vy ste fakt stale opiti v praci. Co za nezmysel je v nadpise? V clanku zase opak! reakcia na: Našli rýchlejší a lacnejší spôsob na opätovné použitie batérií elektromobilov

27.1.2020 20:01
... bodaj by vas takto aj druhi v banke a inde klamali ako vy klamete casto.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať