SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Lenovo ThinkPad P1 : Ľahká, tenká a štýlová pracovná stanica s procesorom Xeon

0

Navrhnúť notebook s vysokým výkonom pri zachovaní malých rozmerov je náročná úloha, predovšetkým čo sa týka chladenia a kapacity batérie, ktorá by takýto výkonný stroj dokázala primerane dlhý čas napájať. V prípade elegantnej pracovnej stanice Lenovo ThinkPad P1 sa to podarilo.

Dizajn a konštrukcia

Pri konštrukcii mobilnej pracovnej stanice boli použité kvalitné materiály na báze uhlíkových vlákien a niektoré konštrukčné bloky sú z dôvodu pevnosti a dobrého odvodu tepla z magnéziovej zliatiny. Vďaka tomu zariadenie spĺňa požiadavky náročných štandardov MIL-STD definujúcich odolnosť proti nárazom, vibráciám či extrémnym teplotám.

Bohatá konektorová výbava je rozdelená na obidvoch bočných stranách. Vľavo je pre Lenovo typický obdĺžnikový konektor na napájanie, dva porty USB-C s podporou technológie Thunderbolt 3, cez ktoré možno notebook aj napájať, klasický port HDMI 2.0 na pripojenie displeja, konektor mini Gigabit Ethernet a kombinovaný konektor jack na slúchadlá a mikrofón. Redukcia z mini Ethernet na RJ-45 je pribalená. Okrem primárneho spôsobu napájania 135 W zdrojom s moderným plochým dizajnom cez obdĺžnikový konektor môžete notebook napájať aj cez porty USB-C. K dispozícii som mal 65 W zdroj a po jeho pripojení sa zobrazil oznam, že batéria sa nabíja pomalšie.

Notebook som testoval tak, že som ho mal pripojený k monitoru, ktorý podporuje prenos obrazu cez USB-C, cez tento port sa Think­Pad P1 zároveň aj napájal a nabíjal. Na pravej strane sú dva klasické porty USB 3.1 (gen. 1), čítačka pamäťových kariet SD a testovaný model mal aj slot na karty smart card, používané na autentifikáciu do firemných sietí.

Keď už spomínam autentifikáciu, vľavo od klávesnice je malý štvorcový snímač odtlačkov prstov. Funguje rýchlo a spoľahlivo. Ďalší typ biometrickej autentifikácie umožňuje kamera podporujúca rozpoznávanie tváre technológiou Windows Hello.

Displej

Testovaný model mal displej s rozlíšením full HD. Je to vynikajúci kompromis medzi rozlíšením, ktoré je na uhlopriečku 15,6" dostatočné, a spo­trebou. Na prácu s programami na foto, grafiku, dizajn či CAD sa aj tak budete pokiaľ možno v práci či doma pripájať k externému monitoru, ktorý bude mať nielen vyššie rozlíšenie, ale aj väčšiu uhlopriečku. Čoraz viac monitorov podporuje – či už priamo, alebo prostredníctvom adaptérov v podstavci – pripojenie cez USB-C, kadiaľ sa notebook zároveň aj napája. Technológia IPS je záruka kvalitného obrazu. Maximálny jas podsvietenia dosahuje 300 nitov. Výrobca deklaruje pokrytie 72 % farebného gamutu NTSC, takže farby sú dostatočne verné aj pri editovaní fotografií, videa či grafických prácach.

Klávesnica a zvuk

Jedna z nesporných konkurenčných výhod produktovej rodiny notebookov ThinkPad je veľmi kvalitná klávesnica. Model P1 má klávesy s predĺženým zdvihom 2,2 mm namiesto obvyklých 1,5 mm. Stlačenie je progresívne, to znamená, že na určitej časti dráhy zdvihu klávesu je jeho pružný odpor lineárny, no v určitom okamihu kláves „povolí“, takže zatlačenie je presné a hmatom dobre identifikovateľné. Klávesnica má dve úrovne intenzity podsvietenia. Vzorka, ktorú som mal k dispozícii na testovanie, mala holandské rozmiestnenie a popis klávesov, napriek tomu sa na klávesnici po oprášení znalostí strojopisu dalo vynikajúco písať „naslepo“. Význam klávesov Fn a Ctrl môžete podľa svojich preferencií vymeniť pomocou aplikácie Lenovo Vantage. Touchpad je tradične kombinovaný s červeným trackpointom. Preto sú mechanické tlačidlá nad touchpadom, aby boli v ergonomickom dosahu aj v prípade, ak používate trackpoint.

Zvuk vyžarujú dva reproduktory na zošikmenej fazetke spodnej steny, reprodukcia je na notebook tohto objemu primerane kvalitná. Naproti tomu reprodukcia cez slúchadlá je vďaka technológii Dolby Atmos vynikajúca, plná detailov s bohatým priestorovým efektom.


Detail kamery umožňujúcej identifikáciu pomocou tvárovej biometrie

Výkon a výdrž na batériu

Notebook, ktorý som mal k dispozícii na testovanie, bol vybavený procesorom Intel Xeon, 16 GB RAM, 512 GB SSD a grafikou nVidia Quadro P2000. Výkon je pri notebookoch daný hlavne možnosťou odvodu tepla z procesora a grafického čipu. ThinkPad P1 má účinný systém chladenia s dvoma ventilátormi. Ani počas dlhodobého zaťaženia pri renderovaní videa sa telo notebooku v žiadnom mieste výrazne nezohrievalo.

Batéria na jedno nabitie vydržala intenzívnu prácu počas cesty vlakom na trase Ružomberok-Bratislava a späť, čo je približne 6 hodín s 20 % rezervou. Z toho približne 50 % bola práca v aplikácii Word, 30 % editovanie fotografií v aplikácii Adobe Lightroom a 20 % editovanie a renderovanie videa v aplikácii Pinnacle Studio. Jas bol nastavený približne na tretinu. Technológia Rapid Charge umožňuje nabiť ­Thinkpad P1 z originálneho zdroja za hodinu na 80 % kapacity. Spodný kryt drží niekoľko skrutiek, takže je ľahko odoberateľný na účel rozšírenia kapacity pamäte RAM, prípadne polovodičového disku. Vzorka, ktorú som mal k dispozícii, bola zaplombovaná nálepkou, takže som notebook nerozoberal. Podľa servisného manuálu na webe by na matičnej doske mala byť ešte jedna voľná pozícia na polovodičový disk M.2.

ThinkPad P1 som testoval s aplikáciami na editovanie fotografií a videa, nainštaloval som aj vývojové prostredie Visual Studio 2019 a databázový SQL Server, spúšťal som na tejto platforme aj náročné analytické úlohy a dataminingové modely nad množinami údajov s miliónmi záznamov. Vďaka rýchlemu disku SSD všetky spomínané úlohy fungovali veľmi svižne a výsledky analýz boli generované takmer v reálnom čase. No a po náročných analýzach nezaškodí trochu relaxu, takže som sa zahral Zaklínača. Pri natívnom rozlíšení displeja ­full HD bežal plynulo bez náznakov zaváhania ­grafiky.


Redukcia mini Ethernet na RJ-45 je súčasťou balenia

Počítač ThinkPad P1 sa dodáva s operačným systémom Windows 10 Pro s predinštalovanými užitočnými aplikáciami, ako je už spomínané Lenovo Vantage na konfiguráciu a nastavenie či aplikácia Mirametrix Glance, ktorá deteguje vašu prítomnosť. Ak od notebooku na dlhší čas odídete, zamkne ho.

Parametre:

Procesor: Intel Xeon E-2176M (2,70 – 4,40 GHz); pamäť: 16 GB DDR4 2666 MHz, 512 GB NVMe; grafika: Intel UHD P630 + nVidia Quadro P2000, displej 15,6" FHD (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C s Intel Thunderbolt 3, 2× USB 3.1 (gen. 1), HDMI 2.0, mini Gigabit Ethernet, 3,5 mm jack; rozmery 361,8 × 245,7 × 18,4 mm, hmotnosť 1,7 kg
Benchmarky: PC Mark 10:  5036; 3D Mark Time Spy: 2283, Fire Strike: 6127, Sky Diver: 19 586

Cena: 2200 EUR

HODNOTENIE:

Dizajn  95 %
Konštrukcia: 95 %
Výkon: 95 %
Konektivita: 98 %
Celkovo 96 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad P Xeon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať