Recenzia: Lenovo ThinkPad P72 - Nadupaná pracovná stanica

1

Renomovaní dodávatelia notebookov určených do podnikového prostredia ponúkajú v najvyššej triede popri dizajnových ultrabookoch pre manažérov aj konštrukčný formát nazývaný workstation, teda mobilné pracovné stanice, ktoré sú napriek robustnosti, výkonu a kapacitám úložného priestoru len o trochu ťažšie než bežné notebooky. Lenovo v tejto triede ponúka pracovné stanice  ThinkPad P52 s 15,6-palcovým displejom a väčší model ThinkPad P72 s uhlopriečkou displeja 17,3 palca. V ponuke sú modely Core a Xeon najnovšej generácie. Notebook, ktorý som mal k dispozícii na testovanie, bol vybavený procesorom Intel Xeon, 64 GB RAM a grafikou nVidia Quadro P4200. V porovnaní s priamym predchodcom P71 je ThinkPad P72 viditeľne tenší, dôvodom je absencia DVD mechaniky. Na ľavej strane je jeden port USB 3.1 gen. 1 (typ A) s nepretržitým napájaním a slot na čipové karty. Vpravo sú ďalšie dva porty typu USB-A, DisplayPort, eternetový konektor, slot na pamäťovú kartu SD s podporou UHS-II a konektor na slúchadlá. Štvrtý port USB typu A je na zadnej strane spolu s portom HDMI a dvoma portmi USB-C 40 Gb/s s podporou technológie Thunderbolt 3.

Je tam aj konektor obdĺžnikového tvaru na pripojenie napájacieho zdroja. Zdroj je schopný dodať príkon 230 W. 

Vnútri pod ľahko odoberateľným krytom, ktorý zaberá približne dve tretiny plochy spodnej steny, sú dva voľné pamäťové sloty, jeden voľný slot typu M.2 na rozšírenie diskovej kapacity a jedna pozícia na 2,5" disk SATA. Testovaný počítač mal inštalovanú pamäť RAM 64 GB, takže po doplnení dvoch 32 GB modulov možno operačnú pamäť rozšíriť až na 128 GB. Hodí sa to hlavne na virtualizáciu a aplikácie in memory computing. Polovodičový disk NVMe PCIe M.2 má kapacitu 512 GB. Ak chcete rozširovať vnútorný úložný priestor vášho systému, je tu jeden ďalší slot M.2 a jedna pozícia na jednotku SATA 2,5"/7 mm. Podľa technických špecifikácií môžete do druhého portu M.2 inštalovať vyrovnávaciu pamäť Intel Optane s kapacitou 16 GB, ktorá výrazne urýchli spúšťanie najčastejšie používaných aplikácií a načítavanie súborov z pevného disku.

Rozlíšenie displeja 4K pri uhlopriečke 17,3 palca v praxi znamená hustotu pixelov 255 DPI, čo je na notebook veľmi dobrá hodnota. Jas nastavený na maximum dosahuje intenzitu 300 nitov. Kolorimeter potvrdil 100 % pokrytie farebného gamutu Adobe RGB, takže displej je vhodný aj pre grafikov a editorov fotiek či videa. Osciloskop s optickou sondou prezradil, že na reguláciu podsvietenia sa nepoužíva PWM, takže obraz je veľmi stabilný. Meranie prezradilo rozdiel intenzity podsvietenia medzi stredom a okrajovými oblasťami maximálne 12 %, čo ľudské oko, ktoré vníma intenzitu svetla ako logaritmickú veličinu, nepostrehne. Rozsah pozorovacích uhlov je viac než dostatočný a matný povrch displeja účinne eliminuje odlesky, takže nerušia ani v dobre presvetlených miestnostiach. Grafická karta zvládla aj najnovšie hry veľmi náročné na výpočtový a hlavne grafický výkon, a to aj v implicitne nastavenom 4K rozlíšení. Súčasne môžete pripojiť dva externé monitory s rozlíšením 4K alebo jeden 5K monitor s maximálnym rozlíšením 5120 × 2880 pixelov. Na port Thunderbolt 3 môžete pripojiť navzájom prepojený reťazec až šiestich zariadení. Kvalita zvuku vstavaných reproduktorov pod širokou mriežkou nad klávesnicou je pomerne dobrá, vzhľadom na to, že je to pracovná stanica, a nie multimediálny notebook, až výborná. K tomu prispieva aj technológia Dolby Audio Premium. Klávesnica - ako napokon pri všetkých vyšších modeloch ThinkPad je vynikajúca a odolná proti poliatiu. Nastaviť môžete tri úrovne intenzity podsvietenia. Zdvih klávesov je dostatočne dlhý a okamih zopnutia je jednoznačný, keď pružný protitlak klávesu náhle povolí. Dotykový touchpad je tradične kombinovaný s červeným trackpointom. Matný povrch častí okolo touchpadu je trochu magnet na mastnotu z pokožky, dá sa však ľahko vyčistiť napríklad utierkou z mikrovlákna. Čítačka odtlačkov prstov so senzorom Match-on-Chip je ergonomicky umiestnená vpravo od touchpadu a autentifikácia touto metódou funguje presne a rýchlo. Veľmi spoľahlivo pracuje aj autentifikácia pomocou tvárovej biometrie, využívajúca infračervenú kameru nad displejom.

Procesor Xeon sa dá pomocou technológie Intel Turbo Boost pretaktovať až na 4,8 GHz. Vďaka kovovej konštrukcii spodnej časti notebooku je veľmi dobre vyriešený prirodzený odvod tepla, takže pri bežnej záťaži sú dva chladiace ventilátory veľmi tiché. Využívajú technológiu Flex Performance Cooling. Na vyššie otáčky sa rozbehnú aj pri intenzívnej záťaži pri takte 4 GHz až vtedy, keď sa vyčerpajú možnosti vyžarovania tepla. Výduchy chladiaceho vzduchu sú vzadu aj po obidvoch stranách, no v zadnej časti, takže používateľovi prípadný prúd teplého vzduchu nebude nepríjemný.  Z hľadiska výdrže batérie je ThinkPad P72 šampión. Výrobca udáva až 18 hodín, samozrejme, pri minimálnej záťaži a nízkom jase displeja. Pri reálnej záťaži je výdrž na batériu nižšia. Pri bežnej „kancelárskej“ práci som sa dostal takmer na 14 hodín.

Parametre:

• Procesor: Intel Xeon E-2176M (2,70 – 4,40 GHz); pamäť: 64 GB DDR4 2666 MHz, 512 GB NVMe; grafika: nVidia Quadro P4200 8GB DDR5, displej 17,3" IPS 4K (3840 × 2160 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C s Intel Thunderbolt 3, 4× USB 3.1 (gen. 1), HDMI 2.0, Mini DisplayPort 1.4, 3,5 mm jack; rozmery: 416 × 281 × 25,9 – 31 mm, hmotnosť: 3,4 kg

Benchmarky: PC Mark 10: základný test:  4576, rozšírený test: 5754; 3D Mark Time Spy 5373, Fire Strike Extreme 2428, Fire Strike 13 768, Sky Diver 26 095, VE Mark (Orange Room) 7107

• Cena: 5800 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, robustná konštrukcia, ergonómia klávesnice, vynikajúci displej účinné chladenie
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn a konštr.: 98 %
Výkon: 98 %
Konektivita: 98 %
Celkovo: 98 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad

1 komentár

Minusy reakcia na: Lenovo ThinkPad P72: Nadupaná pracovná stanica

25.2.2019 06:02
A co cena? 5800 eur nieje minus? Inac som pozeral, ze v predaji je aj drahsi model.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať