SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Linux vs. Windows: Mníchov prechádza z Windows späť na open source

0

Novozvolení komunálni politici v Mníchove rozhodli, že jeho administratíva musí používať softvér s otvoreným zdrojovým kódom namiesto proprietárnych produktov, ako je Microsoft Office. „Ak je to technologicky a finančne možné, mesto bude klásť dôraz na otvorené štandardy a slobodne licencovaný softvér s otvoreným zdrojom,“ uvádza sa v novej koaličnej dohode.

Rozhodnutie predstaviteľov mesta, ktoré je tretie najväčšie a jedno z najbohatších miest Nemecka, je však iba posledným zvratom v príbehu, ktorý sa začal pred viac ako 15 rokmi – v roku 2003. Vtedy Microsoft ohlásil ukončenie podpory systému Windows NT 4.0. Pretože mesto potrebovalo nájsť náhradu za starnúce pracovné stanice s Windows, koncom roka 2006 sa začal odklon od proprietárneho softvéru.

Migrácia bola považovaná za ambiciózny a priekopnícky projekt v Európe. Vytvorila sa jedinečná desktopová infraštruktúra založená na linuxovom kóde s názvom LiMux (kombinácia Linux a Munich). Do roku 2013 malo 80 % desktopov v mestskej správe bežať na softvéri LiMux. V skutočnosti sa však niekoľko rokov pokračovalo v prevádzkovaní oboch systémov – Windows a LiMux – bok po boku s cieľom riešiť otázky kompatibility.

V dôsledku zmeny v správe mesta bolo v roku 2017 prijaté kontroverzné rozhodnutie opustiť LiMux a do roku 2020 sa vrátiť k softvéru spoločnosti Microsoft. Migrácia späť k Microsoftu a na iným tvorcom proprietárneho softvéru, ako sú Oracle a SAP, ktorej náklady sa odhadujú na 86,1 milióna EUR, stále prebieha.

A napriek rozhodnutiu nového vedenia mesto musí počkať na vypršanie platnosti existujúcich softvérových zmlúv. Možno očakávať, že postupný prechod bude trvať roky. No v prípade Mníchova bude prechod azda trochu rýchlejší, pretože sa nezačína od nuly. Dá sa predpokladať, že nejaký softvér LiMux sa stále používa a niektorí zamestnanci majú skúsenosti s jeho používaním z minulosti.

Zdroj: zdnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Windows Linux pocitac inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať