SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

MSI Stealth 16 AI Studio / Herný notebook

0

Nový herný notebook MSI Stealth využíva najnovšiu generáciu mobilných procesorov Intel Core Ultra s kódovým označením Meteor Lake, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na optimalizované fungovanie aplikácií využívajúcich umelú inteligenciu, takže majú integrovanú jednotku NPU (Neural Processing Unit) na akceleráciu AI. NPU spolu s novým revolučným výrobným procesom Intel 4 umožňuje podstatné zvýšenie výkonu aplikácií využívajúcich strojové učenie a neurónové siete pri nižšej energetickej náročnosti.

AMD_022024

Nielen výpočtový a grafický výkon, ale aj elegantné kovové telo zo zliatiny horčíka a hliníka ho predurčuje nielen pre hráčov, ale aj ako pracovnú stanicu pre inžinierov, grafikov, editorov videí a, samozrejme, pre študentov. Najvýkonnejšie modely sú osadené procesorom Intel Core Ultra 9 185 a grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, ktorý má k dispozícii až 16 GB rýchlej grafickej pamäte GDDR6. Na testovanie som mal k dispozícii predprodukčnú vzorku s procesorom Intel Ultra 7 165H a GPU RTX 4060 v atraktívnom farebnom vyhotovení Star Blue, teda tmavomodrej metalíze. Produktová rodina Ultra-H je určená pre výkonné prémiové notebooky s tenkým telom, čo je aj prípad testovaného modelu. Vďaka výkonnému hardvéru a integrovanej NPU sú notebooky schopné vykonávať náročné úlohy, ako napríklad rozmazávanie alebo nahradzovanie pozadia, prípadne optimalizácia polohy hlavy rečníka a očí pri video­konferenciách. Dosiaľ sa na úlohy tohto typu využívala grafická karta. MSI AI Engine dokáže rozpoznať používateľské scenáre a automaticky upraviť nastavenia hardvéru, aby sa dosiahol najlepší výkon. Vďaka AI Noise Cancellation Pro si môžete vychutnať čistý zvuk aj v hlučnejšom prostredí.

NPU novej generácie procesorov využíva nielen operačný systém a aplikácie od MSI, ale aj čoraz viac aplikácií od popredných výrobcov softvéru. Hardvérová podpora AI poteší aj hráčov, sofistikované algoritmy moderných hier využívajú umelú inteligenciu v čoraz širšom rozsahu. Dôležitý je však nielen deklarovaný výkon inštalovaného hardvéru, ale predovšetkým reálny výkon, ktorý je ­notebook schopný poskytovať trvalo, a ten závisí od účinnosti chladenia. MSI Stealth 16 AI Studio využíva systém Cooler Boost 5 s dvoma ventilátormi a siedmimi trubicami na odvádzanie tepla od čipov.

Vizuálnou dominantou zapnutého notebooku je 16-palcový displej s rozlíšením  QHD+ čiže 2560 × 1600 pixelov, ktorý má obnovovaciu frekvenciu 240 Hz a 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3. Subjektívny dojem z brilantného obrazu zodpovedá deklarovaným parametrom. Musím pochváliť zachovanie bloku numerických klávesov, hoci sú trochu zúžené, ako aj to, že pod klávesnicou na bokoch sú mriežky reproduktorov. Je to iný zážitok, keď dvojica reproduktorov smeruje aj priamo na používateľa, ako keď je zvuk smerovaný len na dosku stola, hoc aj šikmo do strán. Nielen hráčov poteší kvalitná klávesnica s podsvietením RGB. Podsvietené sú symboly a okraje klávesov. Veľký touchpad má príjemný povrch, po ktorom sa prsty ľahko kĺžu, takže možno presne robiť aj jemné gestá. Snímač odtlačkov prstov je vpravo od touchpadu. Súkromie používateľa zabezpečuje posuvný kryt kamery.

Pri predprodukčných vzorkách nezverejňujeme výsledky benchmarkov, a ak, tak len opisne. Syntetické benchmarky som nerobil, ale notebook som použil na trénovanie neurónovej siete na generovanie textu. Na porovnanie som rovnakú úlohu spustil na stolovom PC s procesorom Intel Core i7 14700K, teda takisto štrnástej generácie, ale desktopové procesory tejto generácie ešte nemajú NPU. Môžem konštatovať, že procesor v MSI ­Stealth 16 AI Studio bol svojmu generačnému náprotivku v hernom PC viac než dôstojným konkurentom, v niektorých ohľadoch ho dokonca predstihol napriek tomu, že špičkový dvojvežový chladič desktopového procesora s dvoma ventilátormi mal väčšiu hmotnosť než celý herný notebook. 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať