SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

MV: Klientske centrum je vyťažené, na doklady sa čaká aj vyše hodiny

Tlačové správy
0

Kapacity bratislavského klientského centra Ministerstva vnútra SR sú nastavené na maximum, napriek tomu sa v súčasnosti na vydané dokumenty čaká aj hodinu. Dôvodom vyťaženosti klientskeho centra je blížiaci sa termín 30. júna, dokedy si štatutári môžu vybaviť elektronický občiansky preukaz. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

„Občanov a štatutárov dlhodobo varujeme pred tzv. pasovou sezónou, keď je nápor žiadateľov o pasy a občianske preukazy citeľne väčší a vznikajú vyše hodinové čakacie lehoty aj na vydané dokumenty,“ potvrdil hovorca a pripomenul, že ministerstvo pravidelne vydáva upozornenia, aby si štatutári nenechávali vybavenie e-občianskeho preukazu na poslednú chvíľu. „Občanov žiadame, aby v rámci vybavovania dokladov navštevovali aj iné oddelenia dokladov, ktoré sú menej vyťažené,“ dodal Lazarov.

Tlačový odbor ministerstva vnútra zároveň informoval, že v prípade straty občianskeho preukazu nie je potrebné ísť osobne na oddelenie dokladov. Občania, ktorí majú k elektronickému občianskemu preukazu aktivovaný bezpečnostný osobný kód (BOK), môžu požiadať o zrušenie v priebehu pár minút z ktoréhokoľvek miesta na svete, kde je prístup k internetu.

Na portáli www.slovensko.sk je k dispozícii služba pod názvom Modifikácia kontaktných údajov v informačnom systéme dokladov, ktorá umožňuje upravovať svoje kontaktné údaje v evidencii ministerstva vnútra. Je však nevyhnutné vopred vyplniť tzv. diskrétny údaj, ktorý je kľúčový pri svojpomocnej elektronickej blokácii strateného či odcudzeného občianskeho preukazu. Diskrétny údaj podľa informácií ministerstva zatiaľ vyplnilo iba približne sedemtisíc Slovákov.

V prípade straty či krádeže občianskeho preukazu môže občan využiť elektronickú službu Nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. Služba si od užívateľa vyžiada meno, priezvisko, rodné číslo a spomínaný diskrétny údaj. Občiansky preukaz bude automaticky zablokovaný a stáva sa neplatným. V takom prípade je občan do 30 dní povinný požiadať o vydanie nového dokladu. Rezort vnútra po celom Slovensku prevádzkuje 76 oddelení dokladov, na ktorých si môže každý vybaviť občiansky preukaz nezávisle od miesta trvalého pobytu.

SITA

Všetky autorove články
slovensko.sk ministerstvo vnutra

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať