PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Metašošovky s rekordnou účinnosťou môžu spôsobiť revolúciu vo fotovoltike

0

Tradičné šošovky, s akými sa stretávame napríklad aj v okuliaroch, sú objemné, ťažké a sústreďujú iba svetlo z obmedzeného počtu vlnových dĺžok. Nové ultratenké metašošovky, ktoré vyvinuli vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, používajú množstvo malých prepojených vlnovodov, ktoré sa podobajú rybárskej sieti a s rekordnou účinnosťou zaostrujú svetlo s vlnovými dĺžkami od viditeľného až po infračervené žiarenie.

Na rozdiel od bežných šošoviek sú metašošovky ploché a kompaktné a mohli by sa vyrobiť v dostatočne malých rozmeroch, aby sa zmestili do miniatúrnych zariadení. Uplatniť by sa mohli v oblasti solárnej energie, technológie virtuálnej reality, lekárskeho zobrazovania, spracovania informácií pomocou svetla a ďalších aplikáciách závislých od optiky.

Nová technológia s označením FAM (Fishnet-Achromatic-Metalens) bola opísaná v štúdii publikovanej v časopise Nature Communications. Tím demonštroval schopnosť FAM zachytiť 70 % dopadajúceho svetla pri frekvenciách od 640 nanometrov (červenooranžové svetlo) do 1200 nanometrov (infračervené svetlo). Svetlo zo širokého pásma vlnových dĺžok, ktoré vstupuje do takejto metašošovky, by bolo zaostrené v jednom bode na druhej strane šošovky.

Bolo by to veľmi užitočné napr. v oblasti solárnej energie, kde by sa solárne články alebo solárne koncentrátory dali účinne zamerať na svetlo všetkých vlnových dĺžiek. Teraz výskumníci stoja pred úlohou vyvinúť procesy, ktoré by umožnili výrobu metašošoviek vo väčšom rozsahu.

Zdroj: news.berkeley.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
šošovka inovácie technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať