Minimozog pomôže robotom rozpoznať bolesť a opraviť sa po poškodení

0

Vedci z Nanyangskej technologickej univerzity v Singapure sa inšpirovali ľudským mozgom a vyvinuli „minimozog“ pre roboty, založený na umelej inteligencii, aby rozpoznali bolesť a samy sa opravili po poškodení. Systém má rôzne skupiny snímačov, aktivovaných umelou inteligenciou s cieľom spracovať a reagovať na bolesť spôsobenú vyvíjaním tlaku. Robot tak môže zistiť presnú oblasť a opraviť svoje ľahšie poškodenie bez nutnosti ľudského zásahu.

V súčasnosti roboty používajú sieť senzorov, ktoré zvyčajne nespracúvajú informácie, ale odosielajú ich do centrálnej procesorovej jednotky, čo má za následok oneskorenie reakčných časov. Nová predstava je integrovať umelú inteligenciu do siete uzlov a spojiť ich s viacerými procesorovými jednotkami, ktoré fungujú ako „minimozog“ distribuovaný na robotickej koži. To znamená, že systém umožňuje robotom učiť sa a spracúvať veci lokálne.

Predplatné NEXTECH 2023

Vedci tvrdia, že reakcie autonómneho robota by mohli byť až desaťkrát rýchlejšie v porovnaní s klasickými robotmi. Systém využíva samoregeneračný iónovo-gélový materiál, ktorý umožňuje robotom obnoviť mechanické funkcie bez ľudského zásahu v prípade „poranenia“ ostrým rezom. Aby sa robot naučil rozpoznávať bolesť, výskumný tím vytvoril memtranzistory, „mozgové“ elektronické zariadenia schopné spracovať spomienky a informácie, ako umelé receptory a synapsie bolesti. Počas laboratórnych testov sa robot s minimozgom naučil reagovať na zranenie v reálnom čase.

Zdroj: inceptivemind.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať