TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Mohla by nová batéria Tesly preklenúť cenovú priepasť medzi elektromobilmi a benzínovými autami?

Technológie
1

Päťročný plán na pretvorenie lítiovo-iónovej batérie môže viesť k tomu, že Tesla bude prvou spoločnosťou, ktorá dostane elektromobily na rovnakú cenovú úroveň ako automobily na fosílne palivá. Výsledkom päťročnej štúdie zameranej na nový typ konštrukcie lítiovo-iónových batérií, na ktorej pracuje tím odborníkov zamestnaných v Tesle s pomocou čínskej technologickej spoločnosti, bude batéria s fosforečnanom lítno-železitým, ktorá je lacnejšia a má dlhšiu životnosť.

Elon Musk sľúbil investorom usporiadať v máji tzv. Deň batérií, aby odhalil novú technológiu, hoci súčasná pandémia COVID-19 môže udalosť oneskoriť. Odborníci Tesly predpovedali životnosť novej batérie až na úrovni 1,6 milióna kilometrov. Nové chemické zlúčeniny používané pri konštrukcii batérií sa považujú za kľúčové, pričom obsah najdrahšieho prvku v lítiovo-iónovej batérii, ktorým je kobalt, sa výrazne zníži, v niektorých prípadoch aj eliminuje.

Kobalt by sa možno nahradil inými, lacnejšími prvkami, ako je nikel, bez toho, aby to ovplyvnilo rýchlosť nabíjania alebo stabilitu batérie. Nové spôsoby montáže batériových článkov v aute zasa pomôžu umiestniť viac článkov do daného priestoru, čím sa takisto zvýši dojazd vozidla. Očakáva sa, že nová technológia batérií sa objaví vo vozidlách Tesla Model 3 a SUV Model Y, vyrábaných v čínskej továrni spoločnosti od konca tohto roka.

Zdroj: whichcar.com.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Tesla auto doprava bateria elektrina energia

1 komentár

elon factor reakcia na: Mohla by nová batéria Tesly preklenúť cenovú priepasť medzi elektromobilmi a benzínovými autami?

19.5.2020 23:05
nove baterky by sa velmi zisli, ale to casovanie treba zrealnit.
"od konca tohto roka" x "elon factor" = koniec roka 2021
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať