ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Mars môže byť úrodný. Na simulátore marťanskej pôdy vyrástli paradajky

1

Výskumníci z Wageningen University & Research v Holandsku vytvorili simulátor pôdy na Marse a Mesiaci a pestovali v ňom plodiny. Chceli zistiť, či by bolo možné dopestovať si potravu na Marse a na Mesiaci na nasýtenie budúcich osadníkov a takisto získať životaschopné osivo z vypestovaných plodín.

Pestovali 10 plodín, napr. raž, špenát, reďkovky, paradajky, pažítku, hrach, pór či quinou (mrlík čilský). Vedci simulovali vlastnosti mesačnej a marťanskej pôdy a ako kontrolnú vzorku použili bežnú pozemskú pôdu. Počas experimentu deväť z desiatich zasiatych plodín rástlo dobre a vedci z nich zozbierali jedlé časti. Výnimkou bol špenát.

Celková produkcia biomasy bola najvyššia pri kontrolnej pozemskej vzorke a simulátore pôdy z Marsu, slabšie výsledky sa dosiahli v simulátore mesačnej pôdy. Tri druhy vypestovaných semien (reďkovka, raž, žerucha) boli testované aj na klíčivosť. 

„Boli sme nadšení, keď sme videl červenieť prvé paradajky, ktoré sa vypestovali na simulátore marťanskej pôdy. Znamenalo to, že sa podnikol ďalší krok smerom k udržateľnému uzavretému poľnohospodárskemu ekosystému,“ vyjadril sa vedúci projektu Wieger Wamelink.

Štúdia bola publikovaná v časopise Open Agriculture.

Zdroj: sciencedaily.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir NASA veda vyskum buducnost iniovacie zivot clovek Mars

1 komentár

zabudli pridat reakcia na: Marse môže byť úrodný. Na simulátore marťanskej pôdy vyrástli paradajky

23.10.2019 14:10
do tych simulovanych hornin 1+% soli kyseliny chloristej. Zato nezabudli pridat hnojiva.
Tie soli sa tam nachadzaju prirodzene.
Tie hnojiva by sa museli vo velkom dovazat zo zeme.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať