Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Najnovší čínsky kvantový radar vraj dokáže odhaliť aj „neviditeľné“ lietadlá a rakety typu stealth

Technológie
3

Najvýznamnejšia čínska spoločnosť zameraná na vojenskú elektrotechniku China Electronics Technology Group Corporation (CETC) oznámila, že jej kvantový radar dosiahol ďalšie pokroky, ktoré by mu umožnili odhaliť tzv. neviditelné (stealth) lietadlá.

CETC tvrdí, že jeho systém je teraz schopný sledovať objekty vo vysokej nadmorskej výške, pravdepodobne vďaka zvýšeniu súdržnosti kvantovo prepojených (entanglovaných)  fotónov. Podľa CETC sa kvantový radar použije v stratosfére na sledovanie objektov v „hornej vrstve atmosféry a za jej hranicami“ (vrátane vesmíru).

Zatiaľ čo bežné radary merajú len odraz rádiových vĺn, kvantový radar používa páry entanglovaných fotónov, v dôsledku čoho je mikrovlnný signálny lúč kvantovo prepojený s druhým (tzv. idler) lúčom. Jeden fotón z entaglovanej dvojice zostane na radare a druhý je vyslaný do vzduchu. Ak sa vyslaný fotón stretne s nejakým objektom na oblohe, napr. stealth lietadlom, odrazí sa od neho a vráti sa k radaru. Analýzou odrazených fotónov potom možno zistiť polohu, rýchlosť, smer lietadla a jeho radarový prierez.

Stealth lietadlá, ktoré sú dôležitým prvkom amerických leteckých síl, sú optimalizované, aby sa vyhli rádiovým vlnám používaným bežnými radarmi, no sú náchylné na detekciu kvantovými radarmi pre ich interakciu s kvantovo prepojenými fotónmi. Pritom táto schopnosť je dôležitá nielen pri odhaľovaní lietadiel, ale bola by veľmi cenná aj v oblasti protiraketovej obrany, pretože by umožnila rozlišovať medzi skutočnou jadrovou hlavicou a nafukovacími nástrahami.

Kvantový radar by mohol byť inštalovaný na vzducholodi alebo drone vo veľmi vysokej nadmorskej výške. Poslúžil by ako strategický varovný systém proti nepriateľským balistickým raketám a detekčný systém proti vysokorýchlým lietadlám, ako je napr SR-72. Pri použití na sledovanie vesmíru by mohol poskytnúť presné detaily o klasifikovaných systémoch, ako sú špionážne satelity a vesmírne lietadlá, ako napríklad X-37B.

Správy nehovoria o parametroch systému, napr. jeho dosahu. Dôkaz konceptu z roku 2016 mal dosah len 100 km. Problém by mohlo spôsobovať aj jeho osadenie na vzdušnú platformu, pretože by si vyžadovalo zníženie jeho hmotnosti. Napriek tomu správa dokazuje, že Čína robí významné pokroky v novej kľúčovej oblasti kvantového výskumu.

Zdroj: popsci.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
fyzika stroj technika lietadlo buducnost Drone doprava radar

3 komentáre

jeden foton zostane na radare reakcia na: Najnovší čínsky kvantový radar vraj dokáže odhaliť aj „neviditeľné“ lietadlá a rakety typu stealth

17.7.2018 15:07
celkom by ma zaujimalo ako sa da dosiahnut aby jeden z fotonov zostal na radare
Reagovať

Tamara reakcia na: Najnovší čínsky kvantový radar vraj dokáže odhaliť aj „neviditeľné“ lietadlá a rakety typu stealth

17.7.2018 08:07
naša Tamara v 90-tych rokoch vedela sledovať Stealth do 500km, a naviac bola pasívna.
Reagovať

RE: Tamara reakcia na: Tamara

17.7.2018 15:07
z podstaty svojej pasivnosti moze Tamara sledovat len vysielajuci objekt
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať