HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Návody pre ZPS: Ako vytvoriť rozmazané pozadie pri portréte

2

Zrkadlovky sa pýšia malou hĺbkou ostrosti, ktorá dovolí odfotiť ostrý portrét osoby s rozostreným pozadím. Tento efekt je elegantný a zároveň pomáha zbaviť sa nežiaducich detailov. Aj pri úpravách v počítači možno efekt simulovať aj na záberoch zhotovených oveľa menšími fotoaparátmi či mobilmi.
Operácia nie je zložitá. Budeme na ňu potrebovať len Zoner Photo Studio a pár minút času. Potom sa stačí držať nasledujúcich krokov.

Výber oblasti na rozostrenie
Táto časť je najdôležitejšia a aj najviac časovo náročná. Je to čiastočne aj preto, že zvyšok procesu je, naopak, extrémne jednoduchý a rýchly.
Vo väčšine prípadov je ľahšie nevyberať pozadie, ale osobu, a keď máme výber hotový, urobíme len jeho inverziu. Tento postup využijeme aj tu.
Všetko bude prebiehať v module Editor, kde si najprv otvoríme oddiel Nástroje na prácu s výberom. Tu je niekoľko možností, ako časť fotografie vybrať. Jedna z najuniverzálnejších a najviac použiteľných je Magnetické laso (A).
Ide o nástroj, ktorým postupne nakreslíme obrys celého výberu. Magnetizmus spočíva v tom, že sa automaticky snaží prichytávať k hraniciam objektu, takže nemusíme byť príliš presní – počítač rieši detaily za nás. Nám by teda teoreticky stačilo myšou kliknúť na počiatočný bod výberu a potom už len obísť obrys vyberaného objektu bez držania tlačidla myši. Situácia však predsa len nie je taká dokonalá, počítač nerozpoznáva obrys tak ako človek, takže sa občas nechá odlákať pozadím. Komplikované preň sú prípady, keď má pozadie podobnú farbu ako modelka alebo jej oblečenie.
Preto je nevyhnutné pri výbere z času na čas kliknúť na bod, ktorým prechádzame, aby sa zafixoval výber, a počítaču sme tak dali vedieť, že toto je ten správny obrys, ktorý chceme. Ak sa už stane, že algoritmus vyberie zlú hranu, náprava je jednoduchá – stačí sa myšou trochu vrátiť späť, takže dôjde k vymazaniu posledného kusa výberu. A pri ceste dopredu zase nesmieme zabudnúť niekoľkokrát kliknúť na spresnenie výberu.

Ak sa na konci vyberanie predsa len ukáže, že na hranách sú nepresnosti, existujú nástroje, ako ich opraviť.
Pretože magnetické laso malo zjavne v týchto miestach problémy, odporúčame použiť Laso "normálne" (kláves L). Pri podržaní klávesu Shift sa pri kurzore zjaví zelené plus a môžeme kreslením pridávať ďalšie oblasti do výberu. Naopak, pri stlačení klávesu Ctrl sa objaví červené mínus, ktoré znamená odoberanie častí výberu.
Iná možnosť úpravy výberu je Výberový štetec (Shift + Q), ktorým môžeme kresliť nie hrany, ale vybranú oblasť. Tu je nastavený režim pridávania, režim uberania zapnete stlačením klávesu Ctrl alebo kliknutím na ikonku v paneli vpravo.
Vybranú oblasť si potom môžete lepšie zobraziť pomocou ikony na zobrazenie masky výberu, ktorú nájdete nad histogramom.
Pretože sme celý čas pracovali s modelkou, ale rozmazávať chceme pozadie, musíme na konci výber obrátiť. Tento krok je rýchly, stačí v menu Výber zvoliť Invertovať výber (Ctrl + Shift + I).

Záloha výberu
Pretože sme výberom strávili istý čas a bola by škoda oň pri úpravách omylom prísť, je vhodné si ho uložiť, aby sme ho mohli v budúcnosti jednoducho zase načítať.
V menu Výber sú pre nás pripravené možnosti Uložiť výber, respektíve Načítať výber. Táto dvojica je schopná uložiť výber do súboru PNG. Lenže súbor sa potom stane nezávislým od snímky a musíme si dávať pozor, aby sme ho udržiavali na rovnakom mieste ako vlastný obrázok pri presúvaní a iných súborových operáciách.

Vytvorenie masky vrstvy z výberu
Našťastie vďaka pridaniu práce s vrstvami je tu praktickejšia možnosť zálohy, ktorá je v ZPS možná od verzie X. Stačí v paneli Vrstvy vytvoriť novú prázdnu vrstvu, potom na ňu kliknúť pravým tlačidlom a z kontextového menu vybrať Maska a pod ňou položku Odkryť výber. Tým vznikne výber priamo v súbore s obrázkom. Aby zostala zachovaná aj pri uložení súboru, musíme zvoliť formát ZPS. Uložením napríklad do JPEG by sme o vrstvy aj o masku prišli. Masku vrstvy možno v budúcnosti premeniť na výber znovu stlačením pravého tlačidla na vrstve a zvolením menu Maska a položky Pridať masku do výberu.
Ďalej budeme pracovať opäť s pôvodným obrázkom, preto potom nezabudnite zvoliť pôvodnú vrstvu ako aktívnu v zozname Vrstvy.

Rozmazanie pozadia
Tu už je vec jednoduchá, v menu Vylepšiť zvolíme operáciu Rozmazať (Ctrl + 6). Ako typ rozmazania zvolíme Gaussovské so silou, ktorá nám pripadá zodpovedajúca.
Je dôležité mať zaškrtnuté Rozmazáva len vybranú oblasť, inak sa do nášho výberu rozmaže aj časť s modelkou a vytvorí okolo nej špinavú auru.

Postupné rozmazávanie
Niekedy nemusí stačiť rozmazanie aplikované rovnomerne na celé pozadie. Keby za modelkou boli objekty výrazne bližšie a zároveň aj vzdialené, správne by sa mali rozmazávať rôznou mierou. Presná simulácia je veľmi obťažná, ale môžeme použiť aproximáciu, keď namiesto bežného rozmazania použijeme Tilt-shift efekt z menu Efekty. Výber pozadia sa urobí rovnakým spôsobom, ale rozmazanie je postupné. Záleží na tom, kam nakreslíme „deliacu čiaru“, na ktorej bude všetko ostré a smerom od nej sa bude rozmazanie zväčšovať (na obe strany od čiary).
Efekt nie je perfektný, ale zvyčajne postačí
Výsledok nášho postupu bude taký dobrý, koľko času venujeme príprave výberu. Ale aj počas jednej alebo dvoch minút možno dosiahnuť masky na veľmi slušný výsledok, ktorý v menšom rozlíšení zmätie väčšinu divákov. Dá sa tak dosiahnuť typický vzhľad, ktorý poskytujú zrkadlovky s objektívmi vyšších tried, a pritom nemusíme utrácať za drahé vybavenie. To stojí za vyskúšanie, nie?

Vít Kovalčík, www.milujemefotografii.cz

portret fotografia Zoner

2 komentáre

hmm reakcia na: Návody pre ZPS: Ako vytvoriť rozmazané pozadie pri portréte

25.4.2017 12:04
niekto chcel skryt toho bezdomovca v pravo
Reagovať

naco reakcia na: Návody pre ZPS: Ako vytvoriť rozmazané pozadie pri portréte

24.4.2017 06:04
aky to ma vyznam, vyzera to horsie ako original
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať