Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall - od Didaktiku až po SMEP

1

Pri príležitosti 60. výročia informatiky na Slovensku sa koná séria podujatí pod názvom Extrapolácie 2016. Na programe sú rôzne zaujímavé prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy, zamerané tak na históriu výpočtovej techniky, ako aj budúcnosť IT na Slovensku. Jedna z akcií je aj výstava historických počítačov v OC Bory Mall.

Je tam síce oveľa menej exponátov než na Stálej výstave dejín výpočtovej techniky na Slovensku, ktorá je trvalo inštalovaná v areáli SAV na Patrónke, no výstava v OC Bory Mall je dostupná kedykoľvek. Odporúčame pristaviť sa a zaspomínať.

Analógové počítače a kalkulačky

Nesmelé začiatky éry minipočítačov, o ktorých mohol bežný občan vzhľadom nak cenu a nedostupnosť iba snívať

SMEP (Systém Malých Elektronických Počítačov)

Československé osobné počítače, takisto drahé a ťažko dostupné

Prečo mikropočítače vyrábali aj také „renomované“ firmy z počítačového fachu, ako je Strojsmalt Pohorelá? Nuž, komunistickí papaláši už vtedy, keď sa počítačové dokumenty a programy prenášali na magnetofónových kazetách, mali hrôzu z toho, čo dnes voláme sociálne siete. Báli sa, že sa medzi pospolitým ľudom budú takto šíriť samizdaty a iné nebezpečné materiály. Preto keď sa z jedného typu vyrobilo pás sto kusov, jeho výrobu zastavili a začali dodávať iný typ, čo najnekompatibilnejší s predchádzajúcim.

Sinclair ZX 80

Sinclair ZX 81

Najpopulárnejší mikropočítač v Československu Sinclair ZX Spectrum. Oficiálne sa nedovážal, takže sa dal kúpiť len v Tuzexe alebo doviezť zo zahraničia.

V Tuzexe sa predával aj tento Sord M5

Populárne boli aj ďalšie značky - Sharp, Commodore a Atari. Sharp MZ 821 sa niekoľko mesiacov dal kúpiť v predajniach domácich potrieb.

Didaktik Alfa bol určený pre školy

Program podujatia nájdete na webe http://extrapolacie2016.sk/

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Extrapolacie vystava

1 komentár

to su crepy reakcia na: Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall, od Didaktikov až po SMEP

6.10.2016 18:10
Totalne
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať