SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nová okenná fólia by mohla znížiť spotrebu energie v domácnosti o tretinu

2

Výskumníci z Univerzity Notre Dame vyvinuli fóliu, ktorú možno aplikovať na okná a ktorá umožňuje priechod viditeľného svetla, pričom blokuje UV a infračervené svetlo. Na rozdiel od iných fólií blokujúcich UV žiarenie táto technológia funguje bez ohľadu na uhol, pod ktorým svetlo na fóliu dopadá. 

Tím použil model strojového učenia s podporou kvantových výpočtov na identifikáciu kľúčových prvkov a zlúčenín potrebných na blokovanie iba UV a infračerveného svetla. Potom na sklo naniesli tenké vrstvy oxidu kremičitého, oxidu hlinitého a titánu a pridali kremíkový polymér na odrážanie tepelného žiarenia. Pri testoch sa vďaka tejto fólii znížila teplota okolia v miestnosti o 5,4 až 7,2 stupňa Celzia pri zachovaní priehľadnosti.

Výskumníci odhadujú, že fólia by mohla ročne ušetriť 97,5 MJ/m2 (megajoulov na štvorcový meter) energie, čo by mohlo znížiť spotrebu energie v priemernej domácnosti o jednu tretinu. Tím sa domnieva, že technológia by sa mohla použiť aj na okná automobilov a iné aplikácie na sklo. Výskum bol publikovaný v časopise Cell Repoorts Physical Science.

Zdroj: extremetech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nová fólia na okná?? reakcia na: Nová okenná fólia by mohla znížiť spotrebu energie v domácnosti o tretinu

11.4.2024 09:04
Sorry, ale ten text v článku písalo decko? Lebo nikde ani ň o tom, že má znížiť spotrebu elektriny na klimatizáciu!!! Pritom v zimnom období spôsobí pravý opak - zvýši spotrebu energie na kúrenie!!!
Reagovať

RE: Nová fólia na okná??citelnejsi reakcia na: Nová fólia na okná??

12.4.2024 06:04
Asi bolo myslené že zabraňuje prechodom tepla obojstranné,v zime ten prestup UW zo slnka nebude az tak podstatny
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať